-TopSLIDEKultura življenjaLifestyle

4 najjednostavnija savjeta kako da održite svoje biljke “u životu” tokom zime

4 najjednostavnija savjeta kako da održite svoje biljke “u životu” tokom zime

Toliko ste se trudili da održite svoju malu zelenu oazu tokom zime, ali šta se dogodilo čega se ljubitelji biljaka najviše boje – neke su se osušile, neke su promijenile boju, dok druge jednostavno izgledaju kao da u njima nema života?

Ne brinite, niste jedini. Takođe, vaše sobne biljke nisu imune na izazove opasne po život tokom zime, iako žive u klimi sa kontrolisanom temperaturom. Na sobne biljke, bilo da se radi o sobnim biljkama koje se nalaze u zatvorenom prostoru tokom cijele godine ili o biljkama koje ste unijeli da prezime u zatvorenom prostoru, može uticati nekoliko faktora zimskog „stresa“, uključujući temperature u rasponu od dnevne toplote do večernje veoma hladne, suh zrak i kratak dan koji smanjuje količinu svjetlosti koju primaju.

Održavajte svoje sobne biljke tokom hladnijih mjeseci u godini tako što ćete unaprijediti njihovu njegu uz 4 najlakša savjeta koja možete dobiti.

Prilagodite zalijevanje godišnjim dobima

Možda zvuči kontradiktorno, ali većini sobnih biljaka je potrebno manje vode tokom zime. Iako je istina da je zimi zrak sušniji, biljke u hladnijim mjesecima bilježe sporiji rast, a neke i potpuno zaspu. Zbog toga je biljkama potrebno manje vode da bi bile hidrirane, a pretjerano zalijevanje može dovesti do truljenja korijena.

Imajte na umu da različite biljke imaju različite potrebe za vodom – kaktusima otpornim na sušu i drugim sukulentima možda uopće neće trebati vode, dok je nekim biljkama iz tropskih krajeva ipak potrebno redovitije zalijevanje.

Površinsko tlo može se brže sušiti tokom zimskih mjeseci, ali to nije dobar pokazatelj da je biljci potrebna voda. Gurnite prst u tlo kako biste utvrdili da li je suha centimetar ili dva ispod površine – tada je vrijeme da pripremite kantu za zalijevanje.

I još nešto veoma važno. Koristite vodu koja je oko sobne temperature kako biste izbjegli šokiranje korijena biljke. Voda iz slavine može postati veoma hladna u nekim zimskim klimama, pa je ostavite da odstoji nekoliko sati prije zalijevanja biljaka.

Promijenite njihov nivo vlažnosti

Niska vlažnost može biti najveća prepreka koju sobne biljke moraju savladati tokom zime. Nivo vlage u grijanim kućama zimi može pasti na 10 do 20 posto, a biljke preferiraju nivo bliže 50 posto. Ako u svom domu imate ovlaživač vazduha, premjestite biljke na mjesto bliže ovom uređaju. Ako nemate ovlaživač, povećajte nivo vlažnosti na drugi način.

Započnite grupisanjem biljaka. Biljke prirodno ispuštaju vodu kroz svoje lišće putem transpiracije, tako da će njihovo grupisanje dobro iskoristiti tu vlagu. Kupatila i kuhinje su najbolje prostorije za njihovo održavanje jer upijaju vlagu od tuširanja i kuhanja.

Još jedna dobra opcija je stari trik stavljanja biljaka na poslužavnik sa ili blizu vode. Ali nemojte dozvoliti da biljke sede direktno u vodi. Stavite šljunak ili kamenje u tacnu da podignete dno saksije iznad nivoa vode u tacni i postavite saksije na kamenje. Ovo će povećati nivo vlažnosti bez izazivanja truleži korena.

Obratite pažnju na temperaturu

Većina biljaka, poput ljudi, uživa u dnevnim temperaturama između 20 i 30 stepeni Celzijusa, a noćnim temperaturama iznad 15 stepeni. Da biste to osigurali, držite svoje biljke dalje od promaje i izvora topline kao što su radijatori, pećnice, kamini i klima uredjaji . Oscilacije temperature mogu ubiti sobne biljke jednako lako kao i produženi periodi toplote ili hladnoće.

Dajte im svjetlo

Ne samo da je tokom zime manje sunčanih sati, već i zraci padaju pod manjim uglom. Možda ćete morati premjestiti sobne biljke na svjetlije mjesto ili čak dodati dodatno svjetlo. Dobro mjesto je prozor okrenut prema jugu ili zapadu koji je osunčan cijeli dan. Međutim, nemojte pomicati biljke preblizu prozoru koji ne zatvara dobro, jer i na njih utiče promaja.

Okrenite saksije kad god zalijevate biljke. Ovo pomaže da sve strane biljke dobiju isto svjetla i ravnomjerno rastu, umjesto da rastežu neke grančice kako bi dobile “hranu”.

Slojevi prašine na listovima biljaka također mogu smanjiti količinu svjetlosti koju primaju. Brisanjem listova vlažnom krpom uklonićete prašinu i omogućiti im bolji pristup svjetlu tokom zime.

Zaključak

Različite biljne vrste mogu se značajno razlikovati u potrebama zimske njege, stoga uvijek malo istražite kako biste saznali potrebe biljaka koje uzgajate. Ovi savjeti nude dobre opće smjernice, ali točne potrebe amarilisa ili božićne zvijezde, na primjer, razlikovat će se od brzopenjaćih puzavica ili pelargonija u saksiji koje vole biti u zatvorenom prostoru tokom zime.

Pokušajte oponašati zimske uslove u zemljama u kojima ove vrste potiču. Na primjer, biljke koje potječu iz područja tropske džungle, gdje postoji mala razlika između zimskih i ljetnih uslova, često nemaju isti period mirovanja kao biljke koje potiču iz umjerenijih zona. Iako postoje neke opšte smjernice, zapamtite da je cilj uvijek oponašati prirodno zimsko stanište biljke na otvorenom koliko god je to moguće.

Srbijanka Stanković
magazinplus.eu

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close