PolitikaVisokoZDK

Mirza Ganić, premijer ZDK o saradnji Vlade i UNDP-a: Transparentno i racionalno trošenje javnih sredstava

Javne nabavke u doba pandemije koronavirusa pod lupom su javnosti, a za kratko vrijeme razotkrivene su brojne afere prilikom nabavke medicinske i zaštitne opreme, od kojih je, svakako, najveća nabavka respiratora koja je finansirana iz budžeta Federacije BiH. Afere su zaobišle Zeničko-dobojski kanton, jer se kantonalna Vlada već na početku pandemije opredijelila da veći dio medicinske i zaštitne opreme nabavlja preko Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP), o čemu smo razgovarali s premijerom Mirzom Ganićem.

Na koji način se odvija ta saradnja i koji su benefiti za Vladu Zeničko-dobojskog kantona?

Na samom početku proglašenja pandemije, tržište medicinske i zaštitne opreme se našlo u jednoj potpuno novoj situaciji, gdje je problem bio ne samo vrtoglav porast cijena, već je bilo nemoguće uopšte doći do određenih roba. Pored toga, Evropska unija (EU) je u jednom trenutku zatvorila svoje granice za izvoz u treće zemlje i mi smo morali hitno pronaći način za izlazak iz te situacije. Obje bolnice, svi domovi zdravlja u Kantonu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova i Civilne zaštite su svaki dan trebali zaštitnu opremu poput hirurških maski, zaštitnih odijela, vizira, rukavica, dezinfekcionih sredstava, zaštitnih naočala, navlaka za noge, zaštitnih kapuljača i drugih potrošnih materijala. S druge strane, pojavila se potreba za nabavkom određenih medicinskih aparata neophodnih za tretman Covid pacijenata, i tu prije svega mislim na respiratore, RTG aparate, CT aparat i aparat za anesteziju.

Dva sporazuma

Zahvaljujući dosadašnjoj dobroj saradnji koju Vlada ima sa UNDP-om, mi smo uspjeli u kratkom roku potpisati dva sporazuma o sufinansiranju nabavke neophodne medicinske i zaštitne opreme, a oba se odnose na implementaciju jednog okvirnog projekta koji sufinansira EU pod nazivom Odgovor na COVID-19. Kroz našu saradnju sa UNDP-om, koji ima izuzetno dobro razvijenu bazu potencijalnih i pouzdanih dobavljača na međunarodnom nivou, koji radi količinski vrlo obimne nabavke i zahvaljujući tome postiže najbolji mogući odnos cijene i kvalitete, uz izuzetno kratke rokove realizacije nabavki, Vlada je realizacijom ovih sporazuma osigurala da u jeku krize imamo dovoljne količine zaštitne opreme za naše medicinske radnike i pripadnike MUP-a i Civilne zaštite, a istovremeno smo uspjeli da dodatno opremimo bolničke kapacitete najmodernijim i najkvalitetnijim medicinskim aparatima za tretman pacijenata. Sve nabavke su realizovane transparentno, sve stavke imaju certifikate, a dobavljači su ovlašteni i oprema se dobija po vrlo niskim cijenama uz značajno sufinansiranje sredstvima EU. 

Po prvom Sporazumu mi smo implementirali 400.000 KM naših sredstava, a EU nam je preko UNDP-a sufinansirala dodatnih više od 100.000 KM. UNDP je proveo sve procedure i direktno nam u skladišta isporučio sve što smo trebali po vrlo povoljnim cijenama. Primjera radi, zaštitna maska klase FFP2 nas je koštala 5 KM po komadu, hirurška maska 0,8 KM, vizir za lice 2,8 KM, zaštitne rukavice 0,09 KM, zaštitna odijela su koštala 11,80 KM i tako dalje. Po drugom sporazumu, za 520.000 KM smo dobili tri vrhunska aparata: CT i dva mobilna digitalna RTG aparata koja bi na tržištu koštala preko 750.000 KM, jer je EU preko UNDP-a osigurala sufinansiranje ovih medicinskih aparata. Pored toga, bez ikakvih troškova za Kanton, dakle isključivo sredstvima Evropske unije, preko UNDP-a, do sada je finansirana nabavka i jednog aparata za anesteziju i tri respiratora, vrhunskog kvaliteta i tržišne vrijednosti preko 330.000 KM.

Značajni benefiti

To znači da smo sa naših uloženih 920.000 KM uspjeli dobiti medicinske zaštitne upreme i medicinskih aparata u ukupnoj tržišnoj vrijednosti preko 1,64 miliona KM. Pored toga, očekujemo da ćemo dobiti još najmanje tri respiratora koji će se također potpuno finansirati sredstvima Evropske unije, a implementirati preko UNDP-a. 

Bitno je naglasiti da smo ovo sve uspjeli uraditi zahvaljujući jednom kontinuiranom timskom radu Vlade, Kantonalnog štaba civilne zaštite i Kriznog štaba Ministarstva zdravstva, uvažavajući u svakom trenutku stručna mišljenja zdravstvenih radnika i njihove potrebe na terenu.

Koliko opreme je do sada isporučeno i šta se još očekuje?

Po prvom sporazumu gotovo sve je isporučeno, npr. isporučeno je 8.220 zaštitnih maski klase FFP2, 300.000 hirurških maski, 200.500 komada zaštitnih nitrilnih rukavica i 200.500 zaštitnih latex rukavica, 10.100 navlaka za obuću, 4.500 zaštitnih odijela, 7.000 zaštitnih kapa, 650 zaštitnih naočala, 1.650 zaštitnih ogrtača, 240 litara dezinfekcionog sredstva… 

Po drugom sporazumu isporučen je CT i RTG u Kantonalnu bolnicu Zenica, a za par dana očekujemo i isporuku RTG-a u Opću bolnicu Tešanj. Opremu koju je isključivo finansirala EU, poput anesteziološkog aparata i respiratora, očekujemo do kraja mjeseca.

Izvještaji institucija

Šta je Vlada još poduzela kako bi spriječila nepravilnosti u oblasti javnih nabavki?

Želimo da sve javne nabavke, a posebno u doba pandemije, budu transparentne i u skladu sa zakonom. Vlada je početkom maja zadužila sva kantonalna ministarstva, uprave i upravne organizacije da dostave detaljne informacije, sa popratnom dokumentacijom, o svim nabavkama provedenim od usvajanja Odluke o proglašenju stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa na području Federacije BiH, kao i kriterijima na osnovu kojih je izvršen izbor dobavljača. Obaveza se odnosi i na Kantonalnu upravu civilne zaštite, Kantonalnu bolnicu Zenica, kao i sve institucije koje su u skladu sa zakonskim i provedbenim propisima obavezne podnositi izvještaje kantonalnoj Vladi ili Skupštini. Izvještaje smo dobili do 12. maja, do kada je bio rok, a svi organi dužni su dostavljati informacije i nakon utvrđenog roka, sve dok je na snazi stanje nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa.

Poziv lokalnim zajednicama

Izvještaje ćemo analizirati, a s obzirom da će biti javni i dostupni na internet stranicama, svi koji uoče eventualne nepravilnosti imaju mogućnost prijaviti nadležnim istražnim organima. Želimo da svi postupci javnih nabavki budu potpuno transparentni, kako bi se zaštitio javni interes i osigurali uslovi za racionalno trošenje javnih sredstava. Vlada je zaključkom pozvala i sve gradove i općine na području Kantona da na isti način predoče informacije javnosti, ali za sada nema adekvatnog odgovora.

Naša Riječ

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close