-TopSLIDEKultura življenjaLifestyle

Mirna Kušljugić: Tišti me pravna i ekonomska nesigurnost u BiH

„Mislim da naš pravni sistem zahtjeva temeljite izmjene. Koliko je to moguće u ovako kompliciranoj strukturi države, to je već drugo pitanje, ali jedno je sigurno da ovakav pravni sistem ostavlja dosta prostora prije svega korupciji, ali i raznim drugim vrstama kriminala”.

U okviru manifestacije obilježavanju 832. rođendana Bosne i Hercegovine, koja je nedavno održana u Beču, Mirna Kušljugić iz Tuzle, studentica prava na Bečkom univerzitetu, dobila je priznanje Bosanskog akademskog društva Austrije kao student sa najboljim ocjenama u toku bechelor studija s dokazom o upisu master studija.

Odlikašica, kako u osnovnoj školi, tako i u Gimnaziji „Ismet Mujezinović“, Mirnu u Tuzli mnogi pamte kao članicu debatnog tima u svojoj školi, ali i „bundžiju“ za bilo čiji postupak koji bi smatrala nepravednim.

„Pa, tačno je da sam uvijek bila među prvima u školi koji bi se pobunili ukoliko nešto nije bilo po pravilima, te zahtjevali da se nepravda ukloni.

Mnogi profesori su mi, valjda što su nešto prepoznali u meni, sugerirali da bi studij prava za mene bio najbolji.

Željela sam pravo, ali sam u jednom trenutku bila u dilemi da li je to pravi i racionalan izbor. Prosto, zbog činjenice da mnogi u našoj zemlji, nakon završetka pravnog fakulteta, nemaju priliku da se zaposle, da negdje odrade praksu gdje bi se dodatno educirali.

Ipak sam odlučila da pratim svoj instikt i studiram ono što me je oduvijek zanimalo – pravo i ništa drugo“, priča nam Mirna za svog nedavnog kratkog boravka u Tuzli. 

Prvu godinu studija Mirna je završila na Pravnom fakultetu u Tuzli, nakon čega je odlučila da studij nastavi u Austriji.

„Nakon završene prve godine, čini mi se da sam dobro shvatila kompliciranost našeg pravnog sistem. Okolnosti su se poklopile i, sa još nekoliko kolegica sa fakulteta, zahvaljujući velikoj podršci mojih roditelja, odlučila sam studij nastaviti na Pravnom fakultetu u Beču. Jesam nekako strepila od neizvjesnosti koju donosi studiranje u drugoj zemlji i na drugom jeziku, ali sam se brzo uklopila. Najprije je uslijedilo intezivno učenje njemačkog jezika.

Studij na stranom jeziku, drugi sistem rada, odvojenost od kuće, sve su to bila iskušenja, ali, ništa me nije moglo pokolebati u ostvarenju mog sna.

Pored toga, svo vrijeme studiranja sam radila kako bih mogla snositi bar dio životnih troškova koje sam imala“..

Mirna se trenutno nalazi na završnom dijelu fakulteta gdje očekuje diplomu magistra prava.

Obzirom da je studij prava podjeljen na tri djuela, koji obuhvataju  različite oblasti, već nakon prvog dijela, njen fakultet ju je svrstao među  100 najboljih apsolvenata na Pravnog fakulteta.

„Bio je to povod da dobijem poziv na seminar  na kome će se naći najbolji studenti prava iz Beča, gdje će se slušati zanimljiva predavanja istaknutih profesora, dekana, ali i gdje ćemo upoznati jedni druge, razmjenjivati mišljenja, ideje kako dalje itd.

Svaku priliku da saznam i naučim nešto više iz oblasti kojom želim da se bavim, smatram velikim benefitom“.

Mirna , trenutno, kao student , radi u jednoj uglednoj advokatskoj kancelariji u Beču.

Koristi svaki trenutak za stjecanje pravničkog znanja, putuje, nekad  samostalno,  nekad sa određenim nevladinim morganizacijama, a sve u svrhu obrazovanja na teme vezane za ljudska prava, međunarodno pravo ili Evropsku uniju, što je poseban predmet njenog interesovanja.

„Nakon završenog mastera, želim nekoliko godina raditi kako bih stekla iskustvo u struci, a potom  se i dodatno obrazovati. Jer pravo je neiscrpno naučno polje i, ako želiš biti dobar pravnik, čitav život zahtjeva nadgradnju.

Bila sam izuzetno sretna, a i ponosna kad sam dobila nagradu Bosanskog akademskog društva u Austriji. Prosto što je neko, među nama Bosancima i Hercegovcima koji studirama u ovoj državi, bio spreman da prepozna i nagradi naš trud, naše zalaganje da budemo među najboljim. Meni, lično, to je bila dodatna motivacija za sve ono što želim da postignem“.

Mirna, zasada nema namjeru da se vrati u BiH. Tišti je, kaže, kako ekonomska , tako i pravna nesigurnost u zemlji i strahuje da bi to mogao biti razlog da mnogi njeni vršnjaci koji, isto tako, postižu zavidne rezultate u obrazovanju širom Evrope i svijeta, ostanu u državama u kojima su se obrazovali. 

„Mislim da naš pravni sistem zahtjeva temeljite izmjene. Koliko je to moguće u ovako kompliciranoj strukturi države, to je već drugo pitanje, ali jedno je sigurno da ovakav pravni sistem ostavlja dosta prostora prije svega korupciji, ali i raznim drugim vrstama kriminala

Teško je kad vidite da vas takav pravni sistem ne može zaštititi, a toliko bi smo voljeli da je drukčije“.

Da je neko ko se pita, ko odlučuje u BiH, kaže  ova uspješna studentica prava, svu bi snagu potrošila na reformu obrazovanja.

Bilo da se radi o osnovnom, srednjem ili fakultetskom obrazovanju, kaže potrebno je unijeti više slobode i individualnosti u obrazovni sistem.

„Potrebno je uvesti veći broj izbornih predmeta koji nam dopuštaju da se više usmjerimo za određene oblasti. Previše je generalnih stvari koji moraju da se uče na svim nivoima obrazovanja, a premalo onih konkretnih.

Znam da to nije slučaj samo u Bosni i Hercegovini, ali to se mora mjenjati“.

Posao pravnika, kaže Mirna Kušljugić je izuzetno častan, ali i zahtjevan.

Za koju god granu prava da se opredjeli, stalo joj je, kaže, da to, prije svega, radi časno, ali i odgovorno. 

 (Ova priča je dio serijala #PonosBiH, o uspješnim mladim ljudima iz Bosne i Hercegovine. Serijal predstavlja politicki.ba uz podršku kompanije BH Telecom.)

Politicki.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close