Weidenfeld: Princip zastrašivanja više ne djeluje

Trenutno svijetom vladaju nemiri koji iz dana u dan postaju intenzivniji. Svijetu se postavlja novo sigurnosno pitanje. Velike krize su se otele kontroli snažnom stisku svjetske politike. Nema sila koje mogu kontrolirati ove krize, piše njemački Centar za istraživanje primijenjene politike (Centrum für angewandte Politikforschung – CAP).

(Fena)

CAP je obavio intervju s jednim od najeminentnijih njemačkih političkih analitičara prof. dr. Wernerom Weidenfeldom u kojem govori o trenutnoj krizi u svijetu, šta možemo očekivati u bližoj budućnosti i mogućim rješenjima.

– SAD je preopterećen. I ranije je postojao sukob između Istoka i Zapada, između dvije dominantne svjetske sile. Tada su Moskva i Vašington, ili eventualno NATO u Briselu, sjedili i razmišljali samo o tome koji su sljedeći potezi onog drugog. Zbog toga je u svemu tome postojala jedna vrsta discipline. To nam sada nedostaje zato što Sjedinjene Države nisu jedina dominantna sila na svijetu ili to ne žele biti. Umjesto toga, sada imamo puno više svjetskih sila. Poslije SAD-a slijedi Kina, pa Rusija, zatim Indija, Japan, Brazil, a među njima je i Evropa- ističe Weidenfeld.

Smatra da danas ne postoji balans između tih sila, jer im nedostaje „strateška perspektiva”, premalo toga znaju jedna o drugoj. Primjer za to je, kaže, ono što se događa u Libiji, Siriji, Iranu, gdje niko ne interveniše upravo zato što ne postoje takvozvane strateške elite.
Na pitanje da li to znači da će svijet postati još više neprijateljski nastrojen u toku 2015. godine, Weidenfeld odgovara da je to nešto od čega bismo trebali strahovati.

-Više se ne može primijeniti princip zastrašivanja. U vrijeme ranijih sukoba između Istoka i Zapada svaki agresor je morao računati na to da će i sam pretrpjeti neku vrstu štetu ukoliko se odluči da izvrši napad. To je bila osnova iza principa zastrašivanja. Ukoliko ste uvjereni da ćete ući u raj nakon smrti, onda je sigurno da taj princip ne funkcioniše. Danas imamo savršeno razrađene terorističke mreže, ali i cyber-ratove i slično. U tom slučaju ne znate gdje se vaši neprijatelji nalaze. To je nešto što bi moglo imati velike posljedice u budućnosti – kaže Weidenfeld.

Ne vjeruje da bi se svijet mogao ujediniti protiv takvih prijetnji, jer, između ostalog, postoji i asimetrična raspodjela resursa, tehnologije i energenata. To može, kaže, samo dodatno intenzivirati već postojeće sukobe. Teorijski gledano, optimističnija varijanta je da velike sile sklope partnerstva i eliminišu razlike koji postoje između njih samih.

Govoreći o prekoatlantskom partnerstvu Weidenfeld kaže da je tu došlo do međusobnog udaljavanja uprkos jedinstvenom stavu u vezi s Putinom.

– To ima svoje korijene u aferi prisluškivanja zbog čega Njemačka ima velike zamjerke. Ovo zamjeranje je iznenadilo Amerikance, jer se oni usprežu kada je u pitanju spašavanje njihove nacije. Zbog toga Amerikanci ne razumije Evropljane i Nijemce. Ukoliko akteri ne budu djelovali, sigurno je da će se taj jaz povećati u budućnosti. NATO je i nastao kao rezultat saradnje svjetskih sila u 1950-im i 1960-im godinama.  Na to se trebamo ugledati. Istovremeno, Evropa mora biti u stanju da djeluje  u vezi s pitanjem svjetske politike. Onda će i interes SAD-a porasti – smatra Weidenfeld.

Da li nam teroristički napadi u Parizu mogu služiti kao svojevrsna pouka zaključno je pitanje njemačkog Centra za istraživanje primijenjene politike (CAP) prof. dr. Werneru Weidenfeldu.

– Napadi u Parizu predstavljaju sjedinjene svega ovoga o čemu sam govorio, ali na jedan tragičan i dramatičan način. Nova opasnost je ušla u sve dimenzije fizičkog i simboličkog svijeta. U isto vrijeme, ona je smrtonosno nepredvidljiva. Reakcija svjetske javnosti na ove događaje bez presedana jasno pokazuje način na koji se i svjetske sile trebaju ujediniti – tvrdi poznati njemački analitičar.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close