BiHIntervjuM plusPrivreda

Midhat Terzić: Sarajevo-osiguranje ne treba prodavati bez jasnih kriterija

Najava Federalne vlade da će prodati državni kapital u nizu preduzeća, uključujući i Sarajevo-osiguranje, dočekana je s pomiješanim reakcijama. Dok neki ovaj potez odobravaju, iz firmi koje posluju pozitivno mogu se čuti reakcije po kojima prodavati profitabilna preduzeća i nije najbolji izbor. O ovoj, ali i nizu drugih tema za Faktor govori Midhat Terzić, direktor Sarajevo-osiguranja.

Kakva je bila poslovna 2015. za Sarajevo-osiguranje?

– Protekla godina za nas je bila turbulentna, ponajviše u kontekstu usložnjavanja uvjeta poslovanja te nepovoljne ekonomske situacije. Ono što je najvažnije jeste daje Sarajevo-osiguranje zadržalo vodeću poziciju na tržištu osiguranja u BiH s ostvarenim premijskim prihodom od gotovo 60 miliona KM te isplaćenim štetama u visini 28,4 miliona KM. Taj rezultat ostvarilo je naših 437 zaposlenih, u konkurenciji 24 osiguravajuća društva iz oba entiteta. Naš tržišni udio među društvima na području Federacije iznosi 14,3 posto dok je na tržištu BiH nešto veći od 10 posto.

-Šta je uzrok tome da su ukupne premije životnog i neživotnog osiguranja u FBiH gotovo tri puta veće nego u RS-u?

– Razloga je više, ali vjerovatno najznačajniji leži u tome da u Federaciji živi otprilike 2,4 miliona stanovnika dok u RS-u živi oko 1,3 miliona stanovnika BiH. Više od 60 posto premijskog prihoda neživotnih osiguranja, odnosno polovinu premije svih vrsta osiguranja nosi obavezno osiguranje od automobilske odgovornosti, a poznato je iz podataka BiHAMK-a da u Federaciji ima oko 587 hiljada registrovanih vozila dok je u RS-u taj broj negdje oko 335 hiljada. Da ne spominjemo nešto veći prosjek primanja ili značajno veći porast BDP-a u Federaciji u odnosu na RS.

Koji su problemi s kojima se Sarajevo-osiguranje susreće u poslovanju?

– Kao i sva društva koja se trude da poštuju zakonsku regulativu te pravila struke, susrećemo se s nelojalnom konkurencijom koja ne preza da na bilo koji način dođe do premije i do osiguranika. Svakako da treba reći da bi kod izrade zakonskih propisa, osiguravajuća društva morala imati ravnopravan tretman u odnesunaostale segmente finansijskog poslovanja, naročito banke koje su trenutno u znatno povoljnijem položaju, posebno u dijelu tretmana obaveznih rezervi.

Koji je stav trenutne uprave u vezi s najavom Vlade FBiH o prodaji državnog kapitala u preduzeću?

– Menadžment Sarajevo-osiguranja nema utjecaja na odluke Vlade Federacije koja upravlja sa 45,48 pošto kapitala u Sarajevo-osiguranju. I pored toga, u proteklim godinama smo od različitih vlasti s nivoa Federacije bili konsultovani kada je riječ o prodaji ovog dijela kapitala, stoje nama u upravi bio signal da država želi strateški razmišljati i tražiti najboljeg kupca za ovaj dio kapitala.

Postojeća Vlada FBiH nije nas obavijestila o namjeri da objavi prodaju ovog dijela kapitala, a stoje nama u proteklih devet mjeseci proizvelo značajne poteškoće u poslovanju i komunikaciji s klijentima i poslovnim partnerima. Na ovom mjestu ja mogu samo istaći da je sindikat Sarajevo-osiguranja kao predstavnik 437 zaposlenih reagovao prema Vladi i premijeru Novaliću sa stavom daje od prodaje bolje bilo da je država otkupila šest posto vlasništva i postala većinski dioničar te na ovaj način bila u poziciji da značajnije kontroliše procese i utječe na dešavanja na finansijskom tržištu te u nekom povoljnijem momentu za prodaju ima značajno vredniji ulog.

Ukoliko Vlada ipak insistira na prodaji, a vidimo daje tako, onda je svakako neophodno da barem jasno definiše i postavi kriterije na osnovu kojih bi se javili strateški partneri čiji interes postoji. Na takav način bi se firma mogla zaštititi i nastaviti razvijati, stoje interes i radnika koji su izgradili i sačuvali Sarajevo-osiguranje. Naša saznanja govore da takvi kriteriji nisu definisani. Ne možemo nagađati šta će se desiti nakon prodaje državnog dijela kapitala.

Faktor

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close