LifestyleShowbiz

Merlinka u Sarajevu: Zaljubi se zatvorenih očiju

Šesti po redu Međunarodni festival queer filma “Merlinka” otvara se danas (26.1.) u Sarajevu. Ove godine je posvećen ljubavi prema partnerima/partnericama, roditeljima, prijateljima/prijateljicama, djeci, svijetu…

Merlinka u Sarajevu, kako za Deutsche Welle pojašnjava Lejla Huremović, glasnogovornica Sarajevskog otvorenog centra (SOC), “je festival koji se već šest godina održava u Sarajevu… i koji, u suštini, pruža mogućnost da se gledaju filmovi koji propituju heteronormativnost, odnosno kako govore o životu lezbejki, gay, interseksualnih, trans-interspolnih osoba svugdje u svijetu”.

Pročitajte još i: Merlinka – potresna slika traganja za ljubavlju

Filmove koji će biti prikazani na Festivalu Merlinka, prema riječima selektorice programa Jasmine Čaušević, “kako u Beogradu tako i u Sarajevu, godinama bira i preporučuje osnivač i selektor Festivala Predrag Azdejković.

“Nije rijedak slučaj da sa Predragom diskutujemo oko nekih predloženih filmova – njihove estetike ili političkih stavova – tako da je i proces odabira filmova za sarajevsku Merlinku dinamičan, pažljiv i traje dugo”, kaže Čaušević za Deutsche Welle. Kako je slogan 6. Merlinke u Sarajevu, prema njenim riječima, inspiriran riječima Andya Warhola, “ovogodišnja festivalska selekcija promoviše ljubav prema partnerima/kama, prijateljima/cama, djeci, roditeljima i životu u cjelini”.

Pročitajte još i: Hoće li Sarajevo dobiti Gay Pride?

Bosnien und Herzegowina 6. International Queer Film Festival ‘Merlinka’ in Sarajewo (DW/Z. Ljubas )

Ovogodišnja Merlinka bez domaćih filmova

Merlinka u Sarajevu otvororit će se prikazivanjem finskog filma “Tom od Finske”, inače ovogodišnjim kandidatom za Oskara, a bit će zatvoren, prema riječima Jasmine Čaušević, nešto provokativnijim filmom “Mizandristkinje” (The Misandrists), kanadskog reditelja Bruce La Brucea, u kanadsko-njemačkoj koprodukciji. “U pitanju je niskobudžetna utopija o radikalnim separatističkim lezbejkama koje žive u komuni. Film donosi seksualno eksplicitne scene, nevještu glumu iz filmova B-produkcije i kultne filmske klišee, a sve u svrhu višeslojne kritike esencijalizma”, pojašnjava Čaušević.

Inače, prošlogodišnja Merlinka je bila u znaku bh. queer filmova. “Ove godine nema ni jednog filma iz naše zemlje i to, naravno, nije do nas, jer se priča o trenutnom stanju u bh. kinematografiji uveliko mimoilazi sa našim željama. Ipak, nadamo da ćemo moći da organizujemo neki naredni festival sa queer filmovima samo iz BiH i regije”, naglašava Čaušević.

Bosnien und Herzegowina 6. International Queer Film Festival ‘Merlinka’ in Sarajewo (DW/Z. Ljubas )Merlinka u Sarajevu je festival koji se već šest godina održava u Sarajevu i koji u suštini pruža mogućnost da se pogledaju filmovi koji propituju heteronormativnost, poručuju iz SOC-a

Pročitajte još i: LGBTI osobe nepoželjne u Bosni i Hercegovini

Festival pored filmova, dodaje Lejla Huremović, “pruža mogućnost sigurnog prostora za LGBTI osobe, susreta ne samo LGBTI osoba, nego svih ljudi koji vole kulturu i umjetnost, dobre filmove, ali i druženje i zabavu, a u toku festivala uvijek imamo i neke druge događaje, poput raznih svirki, party-ja, performansa”.

Bosnien und Herzegowina 6. International Queer Film Festival ‘Merlinka’ in Sarajewo (DW/Z. Ljubas )Lejla Huremović, glasnogovornica Sarajevskog otvorenog centra (SOC)

“Svake godine imamo i razgovor sa gostima i gošćama, gdje razgovaramo o različitim temama. Ove godine razgovaramo o ljubavi, jer je tema ‘Zaljubi se zatvorenih očiju'”, kaže Huremović. Upravo u tom kontekstu, dodaje ona, “nekako ćemo pokušati da kroz diskusiju propitujemo koliko smo to mi u ovom društvu slobodni da volimo, odnosno koliko društvo čini presiju nad nama da uopšte ne možemo javno da budemo out”. “Tako ćemo raspravljati i koliko možemo da gradimo naše partnerske odnose, ali, sa druge strane, želimo i da propitujemo koliko se mi borimo da otvaramo te prostore i da, kao i svi drugi ljudi, slobodno volimo”, kaže Huremović.

Spori institucionalni pomaci

Premda sporih, pomaka u društvu, barem kada su institucije u pitanju ima. “Kada govorimo o institucijama u BiH rekla bih da se polako otvaraju. Sarajevski otvoreni centar (SOC) mnogo radi s institucijama, a trenutno je u izradi akcioni plan za ravnopravnost LGBTI osoba koje izrađuje Ministarstvo za ljudska prava BiH”, kaže Huremović naglašavajući da je to prvi put da se tako nešto dešava.

Vjeran Miladinović - Merlinka - čovjek po kojem je festival dobio imeVjeran Miladinović – Merlinka – čovjek po kojem je festival dobio ime

Dodaje i da je prošle godine Institucija Ombudsmena za ljudska prava BiH po prvi put sačinila specijalni izvještaj o stanju prava LGBTI osoba.

Huremović ističe da bh. političari i političarke “trebaju individualno početi iskazivati otvorenu podršku” pravima LGBTI populacije. Tako je, dodaje, u znak podrške Festivalu Merlinka u Sarajevu Delegacija EU u BiH na svoj facebook profil dodala fotografiju Merlinke. “To je ono što nama nedostaje u BiH, od strane (domaćih) institucija nam nedostaje upravo takav vid podrške, da javno istupe i kažu da je tu podrška za sva ljudska prava, a u ovom kontekstu i za prava LGBTI osoba”, kaže Huremović.

Naglašava i da mnogi mediji pogrešno upoređuju Festival Merlinka sa paradom ponosa, gay prideom, koja za razliku od ostalih zemalja bivše Jugoslavije, u BiH nije održana. “Ne bih rekla da je Merlinka neki nadomjestak gay prideu. Ovo je umjetnički filmski festival i takav treba da bude i ne treba da se miješa sa paradom ponosa”.

Festival pod zaštitom policije i zaštitara

Prisjeća se i nemilih događaja na Merlinki 2014. godine, kada su protivnici ovakve vrste festivala upali na diskusiju, ali i kamenovali učesnike i goste koji su napuštali salu. Bilo je i povrijeđenih. “Upravo zbog Merlinke 2014. godine i zbog napada koji se desio, mi ništa ne prepuštamo slučaju, tako da Policijska uprava Centar (Sarajevo) obezbjeđuje ovaj događaj, a zajedno sa njima tu je i privatna zaštitarska agencija. Nama je zaista u cilju da sve bude i protekne u miru i da naprosto možemo da uživamo u dobrim filmovima”, zaključuje Huremović.

Dodaje da je žalosno što policija i zaštitari uopće trebaju biti prisutni na jednom “mirnom festivalu”, no ističe da “policija nije tu zbog onih koji su unutra, na festivalu, nego zbog potencijalnih nasilnika vani”.

Scena iz predstave Stevana Bodrože - Merlinkina ispovestScena iz predstave Stevana Bodrože – Merlinkina ispovest

  • Autor Zdravko Ljubas

DW.DE

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close