Tko je pravi pobjednik u lažnom ratu Washingtona protiv “Islamske države”?

Prije dva dana je Washington objavio podatke o višemjesečnoj vojnoj kampanji „Međunarodne antiterorističke koalicije“ u Siriji i Iraku, kojom se navodno namjerava slomiti borbena moć terorista takozvane „Islamske države“ do njihovog potpunog uništenja. Agencijska vijest kao bilo koja druga, ali što točno kažu u Pentagonu?

(altermainstreaminfo.com.hr)

„Američka vojska je od 08. kolovoza prošle godine protiv islamističkih militanata provela  2 320 zračnih napada po cijeni od 1,83 milijarde dolara. Uništeno je na tisuće ciljeva, uključujući tenkove, naftne infrastrukture i borbene položaje“, priopćio je u četvrtak Pentagon.

Američke snage su provele 80% od ukupnog broja zračnih udara „Međunarodne antiterorističke koalicije“, a zajedno s partnerima je izvršeno 2 893 zračna napada, od čega 1 631 u Iraku i 1 262 u Siriji. Napadnuto je 5 314 ciljeva.

U koaliciji protiv „Islamske države“ sudjeluje više od 60 zemalja. SAD, Australija, Belgija, Kanada, Danska, Francuska, Jordan, Nizozemska i Velika Britanija provode zračne napade u Iraku, a u Siriji to čine SAD, Bahrein, Jordan, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.

„U udarima koalicije je uništeno 73 tenka, neki od njih su irački tenkovi američke proizvodnje “Abrams M1A1”, koje je ISIL zauzeo kada su njegovi militanti prošle godine  pregazili sjeverozapadne dijelove Iraka. Također su uništena 282 borbena vozila “Humvee” oduzeta od iračkih snaga. Udarima je ciljano 408 kampova  „Islamske države“, 1 003 borbena položaja i 87 punktova za prikupljanje nafte“, rekao je Warren.

Udarima iz zraka se može koristiti više oružja protiv više ciljeva. Pentagon je rekao „kako nakon zračnih napada provedenih između 8. kolovoza 2014. i 18. ožujka 2015. ISIL-u primarni izvor prihoda više nije prodaja nafte“.

„Do dana 12. ožujka Pentagon je potrošio oko 1,83 milijardi dolara na udare, prosječno oko 8,5 milijuna dolara dnevno“, rekao je Warren.

Warren je potvrdio da su oko 16. ožujka koalicijske snage u blizini iračkog grada Falluje uništile bespilotnu letjelicu kojom su upravljali teroristi.

„Američke snage vjeruju da se radilo o modelu zrakoplova koji je svima dostupan na tržištu“, rekao je Warren.

„Dron nije oboren u zraku. Uočili smo ga na zemlji letjevši već oko 20 minuta. Neprijatelj je stavljao  dron u prtljažniku automobila i mi smo pogodili  vozili, koje je uništeno zajedno s  modelom zrakoplova. Iako se radilo o modelu za izviđanje, koliko ja znam, ovo je prvi put da smo vidjeli ISIL da se koristi ovom vrstom opreme“, rekao je Warren.

Što je zanimljivo u ovom izvješću Pentagona? Prvo; 80% udara su proveli Amerikanci. Drugo; zajedno s partnerima je ukupno provedeno 2 893 zračna udara u kojima su uništena tek 73 tenka i 282 borbena vozila. Treće; pukovnik Steve Warren maglovito govori o 1003 borbena položaja islamističkih militanata, a ne navodi podatke o njihovim gubicima u ljudstvu, iako se računa da je od posljedica zračnih udara smrtno stradalo tek nekoliko tisuća boraca takozvane „Islamske države“.

Dakle, u skoro osam mjeseci vojne kampanje i 2 893 zračna udara koalicija od preko 60 zemalja, koju pri tom predvodi ratna mašinerija s najvećim vojnim proračunom na svijetu, na prostoru dvije zemlje veličine Sirije i Iraka je uspjela likvidirati par tisuća terorista i „čak“ 73 tenka, 282 vozila i jednu malu bespilotnu letjelicu.

Vojna sila, kojoj na putu ne stoji ni Vijeće sigurnosti, ni vlada u Bagdadu, prešutno čak ni Damask , ne uspijeva u pustinjama Iraka i Sirije odraditi pravi posao. Ovdje se stvarno treba zapitati misle li oni da je cijeli svijet lud i kome sve to treba?

Netko će reći „kako je predivno što Obama ratuje protiv terorista i da je Amerika napokon dokazala da štiti slobodu naroda u svijetu“. Zemlje koje sudjeluju u koaliciji, posebice one s Arapskog poluotoka, također će naglasiti svoju ulogu u „borbi protiv terorizma“, iako se većina njih od početka Arapskog proljeća svojski potrudila da stvori monstruma  u obliku „Islamske države“.

Ovdje bi se moglo dodati puno toga, ali prije svega  treba reći da navedeni podaci koje je objavio Pentagon ukazuju na jednu drugu važnu činjenicu: razloge za trljati ruke i ispijati šampanjac imaju oni koji „Međunarodnoj antiterorističkoj koaliciji“ prodaju potrebno naoružanje i logistiku za provođenje zračnih udara. Ovdje je upitna i svota od 1,83 milijarde dolara, koliko Pentagon tvrdi da je potrošio od kolovoza prošle godine do danas, ali uzmimo da je to čak i istina.

Pogotovo mogu biti zadovoljni proizvođači bespilotnih letjelica, koje se naširoko koriste u udarima protiv islamističkih militanata koje je tijekom rata u Siriji stvorio Washington, a koji su kasnije zbog snage Bashara Al-Assada, kojem pomažu Rusija, Kina i Iran, usmjereni u Irak.

Ako su od lipnja do sredine rujna američke vojne operacije protiv ISIL-a koštale ukupno oko 600 milijuna dolara, sada Sjedinjene Države troše više od 8,5 milijuna dolara dnevno, što je priznao i pukovnik Steve Warren.

„Kada ratna mašinerija krene punom brzinom pobjeđuje vojna industrija. Više borbe znači više posla“,  za časopis Fortune piše Tory Newmyer.

Nakon što su se američke snage povukle iz Iraka i Afganistana, teški proračunski rezovi su prisilili Pentagon da stegne remen. Međutim, vojni dobavljači su se dali na posao kako bi pronašli nove načine kojima će plasirati svoju robu.

Zar nije Obama govorio o napadima iz neba kako bi zaštitio vojnike na terenu? Prevedeno na jezik biznismena iz vojno-industrijskog kompleksa, to je  unosan i brz posao za one koji proizvode zrakoplove, dronove, projektile i bombe.

„Proizvođači dronova će imati pune ruke posla“, priznaje Dov Zakheim, koji je bio u Pentagonu u vrijeme Georga W. Busha. To opet znači ogroman profit za privatnu kompaniju General Atomics, proizvođača bespilotnih letjelica “Predator”, prva u kategoriji i još uvijek u širokoj uporabi, ali i dronova “Reaper” druge generacije, namijenjenih za nošenje bombi težine 3 000 funti (oko 1360 kg), piše Newmyer .

Osim toga, kako bi se olakšalo praćenje ogromnih pustinjskih područja vojska će se oslanjati na bespilotne letjelice “Global Hawk” koje proizvodi Northrop Grumman, čije cijene dionica već idu gore. Njihov dron koji može letjeti na visinama od preko 15 kilometara, četiri dana bez prestanka.

„Ovi zrakoplovi također mogu koristiti “Gorgon Stare”, senzor razvijen od strane privatne kompanije Sierra Nevada i može kontrolirati promjer od 4 kilometra kroz devet kamera“, piše dalje američki analitičar.

Proširenje sukoba bi moglo preokrenuti trend smanjenja ulaganja u vojnu tehnologiju, tvrdi Mark Gunzinger, umirovljeni pukovnik  američkog ratnog zrakoplovstva i bivši zamjenik podtajnika obrane, sada djelatnik Centra za strateške i proračunske procjene.

„Jedna od stvari koje bi mogle olakšati nova izdvajanja je intenziviranje masovne zračne kampanje zraka“, kaže Gunzinger .

Rastu dionice čak i manjih kompanija koje posluju u zrakoplovnoj industriji. Zakheim je naveo “Aero Vironment”  (AVAV 1,60%) koja proizvodi bespilotnu dovoljno male letjelice koje možete nositi u rukama, uključujući “Nano Hummingbird”, koji je upravo ono što joj govori ime i teži manje od dvije obične baterije.

Jason Gursky, analitičar industrije Citigroup, identificirao je “Digital Globe” (DGI 1,25%), tvrtka koja proizvodi sateliti i čija je glavna djelatnost prodavati federalnim agencijama digitalne neklasificirane podatke. Kako bude širila intervenciju, vojska će se koristiti ovim proizvodima u promatranju i lociranju ciljeva.

Međutim, među proizvođačima oružja koji će imati najviše koristi, osobito u kratkom roku, na vrhu popisa je “Lockheed Martin” (LMT 0,67%), proizvođač projektila “Hellfire”, preciznog oružja koje može biti lansirano s različitih platformi, uključujući dronove “Predator”. Prema analitičaru,  u dobroj poziciji je i kompanija “Raytheon” (RTN 0,73), koja proizvodi dalekometne projektile “Tomahawk” koji se lansiraju s mora, kao  i “General Dynamics” (GD 0,36%), kompanija koja djeluje u području naoružanje.

„Najočitiji slučajevi su oni koje ja zovem trgovinom čizama, graha i metaka“, kaže Ronald Epstein, analitičar koji radi za Banku Amerike (Bank of America), te upire prstom u „pametne dečke“. Drugim riječima, konstruktori brodova, na primjer, ne mogu očekivati ​​puno posla u ovom sukobu, ali zato mogu oni koji američke snage već opskrbljuju osnovnim  potrepštinama i  vidno su uzbuđeni mogućim novim narudžbama.

Gunzinger naglašava „kako i bombe malog promjera mogu biti velik posao, jer ih svaki zrakoplov može nositi više u samo jednom letu“.

Tu su i vrlo precizni napuci o ciljevima i koordinate kojima se pogađaju ciljevi uz smanjenu mogućnost kolateralne štete, što je velika prednost, između ostalog, za proizvodnu liniju kompanije “Raytheon”.

Američke vojne operacije protiv ISIL- a su od  sredine lipnja koštale oko 600 milijuna dolara, a SAD sada u tom sukobu troše više od 8,5 milijuna dolara dnevno i od kolovoza do sada je, prema izračunima Pentagona, ukupno potrošeno 1,83 milijarde dolara.

Dov Zakheim procjenjuje da bi se ta brojka mogla udvostručiti, posebno ako se operacije intenziviraju i ratna pozornica se proširi na Siriju, a tada će značajna komponenta u potrošnji biti i streljivo.

Ukupni trošak ovog rata je bez kraja i konca,  a vjerojatno će se računati u godinama, a ne mjesecima. Koliko točno, teško je reći. Međutim, činjenica je i da Bijela kuća trenutno vrši pritisak na Kongres od kojeg traži da odobri kredit od 500 milijuna dolara za obuku i opremanje prozapadnih pobunjeničkih skupina u Siriji. To bi također moglo značiti dodatni unosan posao za široki spektar dobavljača vojne opreme, kaže Jason Gursky.

„Istina, ne možemo voditi ovaj rat kao da vodimo ekonomiju, ali ćemo dugoročno ipak morati probiti proračunske granice u izdvajanju za obranu“, izjavljuje jedan lobist vojno-industrijskog kompleksa.

To bi moglo značiti da će se velike prednosti proširiti na industriju koja djeluje po modelu koprodukcije, dakle ona koja proizvodi i dobavlja komponente različitih proizvođača za većinu glavnih sustava. Naravno, aktiviranje masovne proizvodnje ujedno zahtjeva i porast sukoba diljem svijeta.

„Pogledajmo kako izgleda svijet danas. Europljani su zabrinuti što im Rusija radi u “dvorištu”. Upleteni smo u rat u Iraku. Imamo Izraelce s problemima u njihovom području. Tu su onda Kinezi i Japanci u Južnom kineskom moru.  Za ulagače, široka panorama regionalnih sukoba u svijetu ne može biti nikakvo zlo“, izjavljuje Ronald Epstein (Bank of America).

Možda je sada jasnije zašto više od 60 zemalja s Amerikom na čelu ne mogu slomiti jednu običnu terorističku skupinu, čak i sa svim sofisticiranim sustavima i oružjem koji jamče precizan odabir ciljeva i što manje kolateralnih žrtava. Takozvana „Islamska država“, osim što služi američkim geostrateškim i geopolitičkim ciljevima, evidentno diže cijenu dionica kompanija vojno-industrijskog kompleksa, a to za Ronalda Epsteina „ne može biti nikakvo zlo“.

Analitičar Banke Amerike vidi „pametne dečke“ koji znaju iskoristiti priliku u „europskom dvorištu“, što bi valjda trebala biti „ruska prijetnja“ u Ukrajini, potom u Izraelu koji je valjda ugrožen od strane Palestinaca naoružanih kamenjem, na Dalekom istoku s „pretenzijama Kine“ i gdje sve ne. Važno je da dionice američkih kompanija koje se bave proizvodnjom i prodajom oružja rastu. A žrtve? Koga briga. Barem kada su Epstein i njegovi ulagači u pitanju.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close