Međunarodno pravo im ne znači ništa: Izrael 22.000 puta ušao u Liban, praktikuju i “zvučni teror”
Od oktobra su libanska oružana grupa Hezbollah i Izrael uključeni u sukob. U petak je Izrael pojačao svoje napade, ubivši dužnosnika Hamasa Samera al-Hajja u napadu dronom na obalni grad Sidon, oko 50 km od južne granice Libana.
Tokom rata u Gazi, Izrael je više puta uzrokovao zvučne udare leteći avionima na malim visinama iznad Libana u očitom pokušaju da zastraši i prestraši stanovništvo, rekli su analitičari i stanovnici za Al Jazeeru.
“Zabrinuti smo zbog izvještaja o upotrebi zvučnih udara od strane izraelskih aviona iznad Libana koji su izazvali veliki strah među civilnim stanovništvom. Strane u oružanom sukobu ne bi trebale koristiti metode zastrašivanja civilnog stanovništva”, rekao je Ramzi Kaiss, libanski istraživač za Human Rights Watch.
Zvučni udari koji su se čuli ranije ove sedmice dogodili su se samo dva dana nakon godišnjice eksplozije u luci Bejrut 4. augusta 2020. godine, koja je uništila velike dijelove Bejruta, ubila više od 200 ljudi i ozlijedila hiljade. Eksploziju je izazvao požar u skladištu u kojem su bile uskladištene zalihe lako zapaljivog amonijevog nitrata.
Zvučni udar u utorak pokrenut je samo nekoliko trenutaka prije nego što je vođa Hezbolaha Hassan Nasrallah trebao započeti govor. Prošlog mjeseca napetosti između neprijatelja su eskalirale nakon što je Izrael ubio višeg zapovjednika Hezbolaha, Fuada Shukra, u Libanu i političkog vođu Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu.
Korištenje zvučnih udara dio je šireg trenda psihološkog rata koji Izrael vodi protiv libanskog stanovništva, prema Lawrenceu Abu Hamdanu, stručnjaku za zvuk i osnivaču Earshota, neprofitne organizacije koja provodi audioanalizu za praćenje kršenja ljudskih prava i stanja nasilje.
Abu Hamdan je rekao da je od rata Hezbolaha i Izraela 2006. godine, Izrael rutinski narušavao libanski zračni prostor svojim borbenim avionima kako bi plašio civile.
“Od primirja 2006. bilo je više od 22.000 izraelskih zračnih upada u liban. Samo u 2020. bilo je više od 2.000”, rekao je Abu Hamdan za Al Jazeeru.
Abu Hamdan vjeruje da, od prošlog oktobra, Izrael također koristi zvučne udare kao “akustični podsjetnik da Izrael može Liban pretvoriti u Gazu u bilo kojem trenutku”.
Rekao je da sve veća upotreba zvučnih udara od strane Izraela odražava eskalaciju sukoba s Hezbolahom u posljednjih nekoliko mjeseci.
“Postoji eskalacija i tu eskalaciju vidimo u zvuku. Sljedeća faza eskalacije je, naravno, materijalno uništenje”, rekao je Abu Hamdan.
Zvuk borbenih aviona i drugi zvukovi nalik eksploziji mogu ponovno traumatizirati stanovništvo koje je preživjelo prethodne eksplozije i ratove, rekao je Abu Hamdan.
Dugoročno gledano, ponavljajući zvukovi aviona i eksplozija mogu čak povećati rizik od moždanog udara, prema medicinskim studijama koje je citirao.
“Jednom kad ste bili izloženi zvukovima koji su proizveli strah, kad god ih čujete, čak i tiho, proizvest će isti odgovor kod pojedinca”, pojasnio je Ebu Hamdan.
klic