-TopSLIDEKultura

Međunarodni dan ljudskoga bratstva

Generalna skupština Ujedinjenih nacija jednoglasno je odlučila da se 4. februar svake godine obilježava kao Međunarodni dan ljudskog bratstva, počevši od 2021. Pozvala je države članice i druge narode da poštuju datum na način koji svaka smatra prikladnim. 

Mohamed Mahmud Abdel Salam, glavni tajnik Višeg odbora za ljudsko bratstvo, skupine koja je predvodila inicijativu, u oktobru 2020. godine bio je prvi musliman koji je u Vatikanu predstavio Papinu encikliku Fratelli Tutti, koja je zacijelo svojevrsna oporuka pape Franje.

U njoj je sadržano sve što je želio reći tokom posljednjih godina, a očigledna je povezanost s Dokumentom o ljudskom bratstvu koji je Papa potpisao s velikim imamom Al-Azharom  4. veljače 2019. u Abu Dabiju. Između Dokumenta o ljudskom bratstvu i enciklike postoje velike sličnosti: i tekst iz Abu Dabija i Fratelli Tutti pozivaju na buđenje ljudske ”nesenzibilizirane” ili ”anestezirane” savjesti.

Posjetimo se: u Dokumentu o ljudskom bratstvu papa Franjo i veliki imam Al-Azhar proglašavaju ”usvajanje kulture dijaloga, uzajamne suradnje i razumijevanja kao metode i standarda”.

Pozvali su svjetske vođe ”da intenzivno rade na širenju kulture tolerancije i zajedničkog života u miru; da interveniraju što je prije moguće i zaustave prolijevanje nevine krvi i ratove, sukobe, propadanje okoliša te moralni i kulturni pad koji svijet trenutno doživljava”.

Izjavili su da ”terorizam ugrožava sigurnost ljudi, bilo na Istoku ili na Zapadu, Sjeveru ili Jugu, te širi paniku, teror i pesimizam” te da razloge za terorizam ne treba tražiti u samim religijama, nego u ”instrumentalizaciji religije, manipulacije netočnim interpretacijama vjerskih tekstova” te u ”politikama koje rezultiraju  glađu, siromaštvom, nepravdom i ugnjetavanjem”.

Zalažu se za traženje i ponovnom otkrivanje ”ljudskog bratstva kao rješenja za ukidanje nasilja, diskriminacije i mržnje u ime religija”.

Unatoč pozivanju na vrijednosti koje svi dijelimo, i veliki imam Al Azhar i papa Franjo su zbog svoje inicijative najviše kritika doživjeli unutar vlastitih zajednica: veliki imam Al-Azhar među svojim muslimanima sunitima, među kojima on nije vođa većine, a papa Franjo u svojoj Katoličkoj Crkvi među ”pravovjernim katolicima”.

Temelj pozitivnog odnosa s muslimanskim svijetom općenito jest Drugi vatikanski koncil i njegov prijelomni dokument ”Nostra Aetate”, Deklaracija o odnosu Crkve prema nekršćanskim religijama, koju je Papa Pavao VI objavio 28. listopada 1965. Svi pape od tada promoviraju Deklaraciju, svatko na svoj način.

Pokušaja definiranja teologije različitosti ili religijskog pluralizma bilo je u Katoličkoj crkvi ali nisu došli do izražaja. Štoviše, neki teolozi su zbog samog pokušaja bili sankcionirani.

Gotovo da smo navikli vidjeti pripadnike religija tamo gdje se rađaju podijeljenosti i nasilja, gdje se govori s prezirom ili s osjećajem nadmoći o ljudima drugih uvjerenja i vjera, gdje se osuđuju drukčiji, gdje se pokušava utjecati na politiku u ime vlastitih interesa, gdje zalaganje za socijalna pravdu, za najsiromašnije, marginalizirane i diskriminirane nije prva briga.

Zalaganje religija za dobrobit čovječanstva počinje zalaganjem za uzajamnim uvažavanjem i skladom, a onda buđenjem potisnutoga i zakopanoga potencijala koji je svima zajednički.

autograf.hr

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close