Mediji, politika i digitalna era

Kako društvene mreže utiču na politiku? Kako se stalni protok informacija na internetu odražava na ponašanje medija koji izvještavaju o važnim svjetskim događajima? Tim pitanjima se bavi Global Media Forum.

Kada Barak Obama ostavi poruku na Tviteru, čita je oko 60 miliona ljudi. Američki predsjednik vodi na listi svjetskih političara koji se služe tom društvenom mrežom. Na drugom mjestu, doduše daleko ispod njega, nalazi se papa Franjo. Ako se saberu pratioci svih papinih naloga na devet jezika, ima ih oko 20 miliona. Na trećem mjestu je trenutno indijski premijer Narendra Modi sa nešto manje od 13 miliona pratilaca.

Društvene mreže su postale važan instrument politike i diplomatije. Više od 170 šefova država ili vlada ima svoje naloge na Tviteru. Na internetu svoje poruke ostavljaju i građani, preko društvenih mreža, blogova i mikroblogova, dijeleći informacije, slike i video-snimke. Digitalna revolucija je sustigla politiku.

Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier je bio gost prošlogodišnjeg Global Media ForumaNjemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier je bio gost prošlogodišnjeg Global Media Foruma

Digitalna revolucija u politici

Odnos između medija i spoljne politike je tema Globalnog medija foruma Dojče velea. On počinje 22. juna i traje tri dana, a predviđen je dolazak više od 2000 učesnika iz 130 zemalja – među njima oko 500 novinara. Govoriće se o širokom sprektru tema i to na oko 40 manifestacija. Kako spriječiti ekstremističku propagandu na internetu? Kakvi su rizici za bezbjednost koji nastaju zbog sukoba oko resursa poput nafte i vode? Jedna interaktivna računarska simulacija pokazuje kako izvještavanje o nekom sukobu utiče na taj sukob. Na drugom mjestu se ispituje kako je sukob u Ukrajini eskalirao do informacionog i propagandnog rata.

Ralf Nolting je jedan od dvojice šefova DW medija servisa koji organizuje ovu trodnevnu konferenciju. Za njega ovaj forum popunjava prazninu između stručnjaka, medija i korisnika medija: “Na mnogim stručnim konferencijama smo ustanovili da je većina stručnjaka konstatovala da vi bilo veoma važno kada bi rezultati tih konferencija bili dostupni široj javnosti.”

GMF zatvara praznine između stručnjaka i medija: organizator Ralf NoltingGMF zatvara praznine između stručnjaka i medija: organizator Ralf Nolting

Nolting je posljednjih godina dobio i pohvale mnogih novinara koji su učestvovali na Globalnom medija forumu. Oni su saznanja stečena u Bonu odmah primijenili u svom radu. “Kada bismo sabrali domete svih medija koji učestvuju na Globalnom medija forumu, bili bismo iznenađeni velikim brojem ljudi širom svijeta do kojih stižu naše poruke preko multiplikatora koje pozivamo u Bon”, ubijeđen je Nolting.

On se posebno raduje dolasku Sili Elsvorti, koja će govoriti na kraju konferencije: “Tri puta predložena za Nobelovu nagradu, osnivačica Oksfordske istraživačke grupe! Žena koja se bori za to da se ekonomske i političke vođe dozovu pameti i učine ono što je neophodno da bi život na ovoj planeti dalje postojao”.

Sloboda štampe i BoB

Kao i svake godine, i na ovom Globalom medija forumu će biti dodijeljene nagrade za najbolje blogove (BOB – Best of Blogs). Ove godine će jednu od njih dobiti blogerka iz Bangladeša, Rafida Bonja Ahmed. Ona nastavlja rad svog supruga Aviđita Roja koji je u februaru brutalno ubijen.

Rafida Ahmed iz Bangladeša je ovogodišnja dobitnica nagrade BoBRafida Ahmed iz Bangladeša je ovogodišnja dobitnica nagrade BoB

Prvi put će na Globalnom medija forumu biti dodijeljena i nagrada za slobodu govora (Freedom of Speech Award) i to saudijskom blogeru Raifu Badaviju, koji se trenutno u Saudijskoj Arabiji nalazi u zatvoru.

On se već godinama zalaže za slobodu govora u svojoj zemlji. Na internet-portalu “Slobodni saudijski liberali” on kritikuje političke i društvene prilike u saudijskom društvu. Prije sedam godina je uhapšen prvi put i to pod optužbom da je “postavio elektronsku stranicu koja ismijava islam.” U maju 2014. godine mu je saudijski sud izrekao kaznu od 1000 udaraca bičem, deset godina zatvora i novčanu kaznu od oko 200.000 eura.

Pri tome je saudijska vladajuća garnitura otvorena prema Tviteru – kada se tom mrežom šire “ispravni” sadržaji. Kralj Salman tu ima više od tri miliona pratilaca.

  • Autor Matthias von Hein
    dw.de
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close