-TopSLIDEKolumne

U Kantonu Sarajevo rad javnih institucija prilagođava se iftaru: Neko je rekao sekularna država?

U tobožnjem multi-kulti gradu, svih vjera i etničkih grupa, sistem se na mjesec preoblikovao i podredio vjerskim praznicima i obredima jedne konfesije

Iako Sarajevo uporno pokušava sebe brendirati kao multietnički i multikulturalni glavni grad Bosne i Hercegovine, dovoljno širok za sve konfesije i etničke grupe, od Dejtona u praksi uvijek nekako zakazuje da pokaže ne samo da je takvo predstavljanje samog sebe ništa više od puke retorike nego ne može ni da ispoštuje osnovne postulate sekularnog društva.

Jednaki i jednakiji

I dok gradonačelnica katolicima čestita „kalendarske praznike“ umjesto Božića, a Advent u glavnom gradu biva preko noći preimenovan u Winter Fest, dotle se muslimanskom svetom mjesecu – ramazanu prilagođava apsolutno sve, uključujući i rad školskih i državnih institucija, koje bi, prema postulatima sekularnog društva, trebale biti strogo odvojene od vjere.

Ministrica odgoja i obrazovanja KS Naida Hota-Muminović uputila je dopis svim direktorima osnovnih i srednjih škola kojim daje saglasnost da se za vrijeme trajanja ramazana skrati nastava u drugoj smjeni kako bi se učenicima omogućilo da iftare.

Protiv ove odluke negodovali su brojni roditelji, dok je od političkih zvaničnika negativna reakcija zasad stigla jedino od Vildane Bešlije, zastupnice Naše stranke u Skupštini KS.

Bešlija: Uvođenje diskriminacije. Facebook

– Za ovu odluku nisu se pitali roditelji, niti su nastavnici predstavili roditeljima i učenicima na koji će se način odvijati nastava ili nadoknaditi propušteno vrijeme uzrokovano skraćivanjem časova mjesec u kontinuitetu.

Postoji bezbroj drugih načina da se postačima olakša, a Ministarstvo je našlo onaj koji dodatno sve uznemirava i svima otežava – poručila je Bešlija.

Domovi zdravlja

No, nije samo u školama obrazovni proces prilagođen iftaru. Isti je slučaj i s domovima zdravlja u Kantonu Sarajevo, sada prema odluci Ministarstva zdravstva, pa tako, ako se kojim slučajem razbolite ili vam zatreba zdravstvena intervencija u KS, nastojte da to ne bude u vrijeme iftara.

Drugim riječima, u tobožnjem multi-kulti gradu, svih vjera i etničkih grupa, sistem se podredio vjerskim praznicima i obredima jedne konfesije, tako da tokom ovog mjeseca učenici mogu računati na manji broj časova, a građani na manje usluga. I da stvar bude gora, Kanton Sarajevo je jedini koji je primijenio ovu praksu. Obaranje SDA s vlasti tu nije veliku razliku napravilo, dapače, stječe se utisak da su nove vlasti još odlučnije dokazati da su i oni „pravi muslimani“.

A što se tiče priče o glavnom gradu svih građana, svih konfesija i nacionalnosti, kao i vrijednostima sekularne države, to će i dalje ostati tek efektna demagogija za dnevnopolitičku upotrebu.

Protest Maje Čengić

Protiv odluke ministrice Hota-Muminović reagirala je i poznata bh. voditeljica Maja Čengić, čiji sin pohađa osnovnu školu.

Čengić: Ogorčena odlukom. Facebook

– U javnoj ustanovi od sutra imaju skraćenu nastavu radi obavljanja vjerskih obreda! Ovo je već za ozbiljno propitivanje o postojanju diskriminacije za djecu koju su roditelji upisali u javnu ustanovu radi stjecanja obrazovanja – napisala je Čengić.

Piše: Danijal Hadzovic

avaz

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close