BiHPrivreda

Polugodišnji izvoz industrije tekstila i obuće BiH 690 miliona KM

Ukupan izvoz industrije tekstila, odjeće, kože i obuće BiH u prvom polugodištu 2016. godine iznosio je 690,5 miliona KM i veći je 30,4 mil KM nego u istom periodu prošle godine. Uvoz je premašio 940,6 mil. KM i veći je za 42,9 mil. KM nego u istom periodu lani.

Ovi podaci izneseni su na okruglom stolu o temi “Stanje i perspektive u tekstilnoj i kožarsko-prerađivačkoj industriji u BiH – unapređenje poslovnog ambijenta harmonizacijom carinskih propisa i carina u BiH sa carinama u EU“, održanog u srijedu u Sarajevu.

Ova privredna grana, kako je rečeno, bilježi sve veću ekspanziju te je udio u ukupnoj vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH sa 9,9 posto 2009. povećala na 13 posto u 2015. godini.
Za tih šest godina ostvaren je ukupan izvoz vrijedan 8 milijardi KM, od čega najviše u Italiju, Njemačku, Austriju, Sloveniju i Hrvatsku.
Ova grana je istovremeno uvozno zavisna, prije svega od uvoza repromaterijala, koji se uglavnom ne proizvode u Bosni i Hercegovini.
Zbgo toga je ukupan uvoz u periodu 2009-2015. iznosio visokih 9,8 milijardi KM. Najveći uvoz bio je iz Italije, Njemačke, Srbije, Turske i Slovenije.

U prošloj godini industrija tekstila, kože i obuće ostvarila je vanjskotrgovinsku razmjenu veću od 3,1 milijardu KM.
Ova grana bila je lani četvrta po vrijednosti ostvarenog izvoza – 1,3 milijarde KM i peta po ostvarenom uvozu u BiH – 1,8 milijardi KM.
Najznačajniji izvozni proizvod u 2015. godini bila je obuća sa vrijednošću izvoza od 642,6 mil. KM.

Industrija tekstila, kože i obuće bazirana je na lonh poslovima dorade za inostrane partnere sa vrlo malim učešćem proizvodnje vlastitih proizvoda, što onemogućava stvaranje profita domaćim kompanijama i nove investicije.

Proizvodnja je najčešće organizovana u malim i srednjim preduzećima (50 do 200 uposlenika) sa različitom prostornom disperzijom proizvodnih kapaciteta.

Budući da je dugi niz godina glavno tržište za nabavku repromaterijala i prodaju gotovih proizvoda Evropska unija, ukidanje ili bar djelimično izdjednačavanje carinskih stopa sa onima u EU olakšalo bi poslovanje domaćih firmi za 3-15 posto, kolike su sada razlike u carinama, istakao je na okruglom stolu sekretar Asocijacije tekstila, odjeće, kože i obuće VTK BiH Muris Pozderac.

– Iako na prvi pogled ova odluka predstavlja manji prihod u budžetu, dugoročno gledano, njeni efekti će se sigurno pozitivno odraziti na povećani priliv novca u budžet kroz nova zapošljavanja te veću konkuretnost i prodaju, obrazložio je Pozderac.

On smatra da bi strategiju daljeg razvoja ove grane u BiH trebalo fokusirati na prelazak sa “lohn” poslova za ino partnere na razvoj vlastitih prepoznatljivih brendova, te davanje daleko većeg značaja ovoj branši na domaćem tržištu.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close