-TopSLIDEPolitikaSvijet

Lideri najsiromašnijih zemalja svijeta na samitu UN-a: Bogati nas iskorištavaju

Lideri najsiromašnijih zemalja svijeta izrazili su svoje razočarenje i gorčinu na samitu UN-a u nedjelju zbog tretmana njihovih zemalja od strane bogatijih država, javio je AFP.

Mnogi su uputili pozive razvijenim silama da im daju milijarde dolara obećane pomoći kako bi im pomogli da izbjegnu siromaštvo i da se bore protiv klimatskih promjena.

Predsjednik Centralnoafričke Republike rekao je na sastanku UN-a za najmanje razvijene zemlje (LDC) u Dohi da njegovu bogatu, ali osiromašenu naciju „pljačkaju“ „zapadne sile“. Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres nadovezao se na napad koji je izveo dan ranije na „grabežljive“ kamatne stope koje su međunarodne banke nametnule siromašnim državama. Rekao je da „ne može biti više izgovora“ za nepružanje pomoći.

Ali, na dan otvaranja generalne debate na samitu koji se održava jednom u deceniji nije bilo velikih najava o očajnički potrebnom novcu, osim 60 miliona dolara koje je domaćin Katar rekao da će dati programima Ujedinjenih naroda. Lideri najvećih svjetskih ekonomija bili su izrazito odsutni iz debate, koja će trajati pet dana, o previranjima u siromašnim zemljama.

Na sastanku s čelnicima LDC-a u subotu, Guterres je pozvao da se mobilizira 500 milijardi dolara za društvenu i ekonomsku transformaciju.

Lideri su također iskoristili prvi dan javne debate da obnove zahtjeve da industrijalizirane vlade predaju obećanih 100 milijardi dolara godišnje za podršku njihovim naporima u borbi
protiv globalnog zagrijavanja.

Predsjednici i premijeri iz Afrike i azijsko-pacifičke regije pozvali su na finansijsku akciju. Premijer Bangladeša Sheikh Hasina, čija zemlja sa 170 miliona stanovnika treba da izađe iz statusa LDC-a, rekao je da siromašnije zemlje „zaslužuju“ sigurnost u pogledu finansiranja razvoja i klime.

„Međunarodna zajednica mora obnoviti svoju opredijeljenost za stvarnu strukturn transformaciju u LDC“, rekao je Hasina.

„Naše nacije ne traže dobročinstvo. Ono što tražimo su naše dužne međunarodne obaveze“, dodao je.

Predsjednik Zambije Hakainde Hichilema rekao je da je obezbjeđivanje finansija „pitanje kredibiliteta“.

„LDC ne mogu sebi priuštiti još jednu izgubljenu deceniju“, izjavio je Narayan Kaji Shrestha, zamjenik premijera Nepala, koji će također napustiti klub LDC-a u odjel za zemlje sa srednjim prihodima do 2026. godine.

Shrestha je rekao da su u pet decenija otkako je uspostavljen status LDC-a kako bi se zemljama dale trgovinske privilegije i jeftinije finansije, one „borile epsku bitku protiv siromaštva, gladi, bolesti i nepismenosti“.

On je istakao da je samo šest zemalja do sada izbeglo status LDC-a koji neke nacije smatraju stigmom.

Predsjednik Centralnoafričke Republike Faustin-Archange Touadera iskoristio je svoj govor da se obruši na sankcije koje su Vijeće sigurnosti UN-a i druge institucije uvele protiv ogromne, ali rijetko naseljene nacije koja je proživjela decenije nestabilnosti.

Touadera je rekao da 5,5 miliona ljudi u zemlji ne može razumjeti kako, sa ogromnim rezervama zlata, dijamanata, kobalta, nafte i uranijuma, „ostaje, više od 60 godina nakon nezavisnosti, jedna od najsiromašnijih na svijetu“.

„Srednjoafričku Republiku su neke zapadne sile uvijek pogrešno smatrale rezervom za strateške materijale“, dodao je.

„Ona je pretrpjela sistematsku pljačku od svoje nezavisnosti, uz pomoć političke nestabilnosti koju podržavaju određene zapadne sile ili njihovi saveznici.“

Zemlja je pod embargom UN-a na oružje već deceniju, dok je EU uvela sankcije protiv ruske plaćeničke grupe Wagner zbog njenih aktivnosti u Centralnoafričkoj Republici i drugim susjednim zemljama. Jedan sankcionisani zvaničnik Wagnera bio je „savjetnik za sigurnost“ Touadere, prema EU.

Kompanije za zlato i dijamante povezane s Wagnerom u Centralnoafričkoj Republici i Sudanu također su pogođene sankcijama EU.

Samit LDC-a traje do 9. marta, dok stotine poslovnih rukovodilaca prisustvuju paralelnom forumu privatnog sektora.

Patria

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close