Evropska liga: Southampton savladao Inter, Osmanlispor šokirao Villarreal

Utakmicama u grupama J, K,L, G, H i I  završeno je četvrto kolo Evropske lige.

Grupa J

PAOK – Qarabag 0:1

Najnezanimljviji susret četvrtog kola u Solunu su odigrali PAOK i Qarabag, a susret je završen pobjedom gostiju od 1:0. Odlučujući gol pao je u 69. minuti kada je Michel realizovao jedini udarac gostiju na meču. Gojko Cimirot je igrao 81 minutu za PAOK, a Ibrahim Šehić je proveo na golu Qarabaga čitav susret.

Fiorentina – Liberec 3:0

Fiorentina je trijumfom nad Liberecom došla nakorak do prolaska dalje za što će im trebati jedan bod iz naredna dva meča. Sve je bilo riješeno u prvom poluvremenu. Ljubičasti su mogli povesti u 15. minuti, no Iličić je pogodio samo stativu. Slovenac je nakon pola sata igre iz penala doveo domaćina u vodstvo, a potom je Kalinić u 43. minuti pogodio za 2:0. Konačnih 3:0 postavio je Cristoforo u 73. minuti.

Grupa K

Sparta Prag – Hapoel Beer-Sheva 2:0

Sparta je pobjedom nad Hapoelom ostala lider grupe K, a Česi su pitanje pobjednika riješiliu prvom poluvremenu. U 23. minuti izraelski reprezentativac Bitton je pogodio vlastitu mrežu, a u 38. minuti Lafata je pogodio za 2:0.

Southampton – Inter 2:1

Inter je zaigrao mnogo bolje nakon otkaza De Boeru, no i na gostovanju u Southamptonu Nerazzurri su zabilježili poraz. Gosti su pod vodstvom privremenog trenera Vecchija poveli u 33. minuti kada je pogodio Icardi, a do poluvremena domaća ekipa je mogla izjednačiti iz penala, no u 45+4. minuti Tadićev šut je odbranio Handanović. Sveci su do poravnanja došli u 64. minuti kada je Van Dijk pogodio za 1:1, a samo šest minuta kasnije Nagatomo je postigao autogol.

Grupa L

Zurich – Steaua Bukurešt 0:0

U veoma izjednačenom meču Zurich i Steaua su podijelili bodove odigravši susret bez pogodaka. Najbolju priliku na meču imali su domaćini kada je Čavušević lijepo nanizao nekoliko igrača rumunske ekipe, no njegov šut je odbranio Florin.

Villarreal – Osmanlispor 1:2

Osmanlispor je preuzeo vrh tabele od Villarreala pobjedom na Madrigalu sa 2:1. Gosti su poveli u 8. minuti kada je pogodio Webo. Na samom početku drugog poluvremena Žuta podmornica je izjednačila, a strijelac je bio Hernandez u 48. minuti. Tri boda gostima iz Turske donio je rezervista Rusescu u 75. minuti susreta koji je samo tri minute ranije ušao u igru. Avdija Vršajević je bio na klupi gostujuće ekipe.

Grupa G

Ajax – Celta Vigo 3:2

Ajax je na svojoj Amsterdam Areni rezultatom 3:2 pobijedio Celtu iz Viga. Dolberg (41’), Ziyech (68’) i Younes (71’) su bili strijelci za holandski tim, dok su golove za goste postigli Guidetti (79’) i Aspas (86’).

Ajax je pobjedom izborio plasman u šesnaestinu finala takmičenja.

Panathinaikos – Standard Liege 0:3

Veliku pobjedu upisao je Standard Liege u gostima protiv Panathinaikosa (3:0). Tim iz Belgije je do trijumfa stigao uz pomoć Cissea (62’) i Belfodila (76’ i 93’).

Ovim porazom Panathinaikos je stigao na korak do ispadanja, jer ima četiri boda manje od Celte i Standarda te nedostižnih devet bodova manje od Ajaxa.

Grupa H

Gent – Šahtar 3:5

Sjajni Šahtar nastavlja sa stopostotnim pobjedničkim učinkom u grupnoj fazi ovog takmičenja. Ukrajinci su rezultatom 5:3 savladali Gent u gostima, a istog protivnika su kod kuće u 3. kolu deklasirali sa 5:0.

Gent je poveo preko Coulibalyja u prvoj minuti, ali je u finišu prvog dijela uslijedio uraganski preokret gostiju koji na odmor odlaze uz rezultat 3:1, a pogađali su Marlos (36’ penal), Taison (41’) i Stepanenko (45+3’).

Do kraja meča postignuta su po dva gola na obje strane. Za Gent su pogađali Perbert (83’) i bh. reprezentativac Danijel Milićević (89’), dok su za Šahtar pogađali Fred (68’) i Ferreyra (87’).

Milićević je odigrao svih 90 minuta za Gent u ovom meču.

Braga – Konyaspor 3:1

Braga je golovima Velaqqueza (34’), Eduarda (45+1’) i Horte (97’) pobijedila Konyaspor sa 3:1 iako su gosti poveli golom Rangelova u 30. minuti. Asistenciju za gol Rangelova upisao je bh. internacionalac Deni Milošević.

Preostala dva bh. igrača u turskom timu Amir Hadžiahmetović i Riad Bajić također su nastupili u ovom meču. Hadžiahmetović je odigrao prvo poluvrijeme, dok je Bajić ušao u 76. minuti.

Grupa I

Schalke – Krasnodar 2:0

Schalke je kod kuće savaldao Krasnodar (2:0), a strijelci su bili Caicara u 25. i Bentaleb u 28. minuti. Bh. reprezentativac i lijevi bek Schalkea Sead Kolašinac na teren je ušao u 69. minuti umjesto Babe Rahmana.

Nice – Salzburg 0:2

Salzburg je zahvaljujući golovima Hee-Chana (72’ i 73’) upisao svoju prvu pobjedu u ovoj sezoni Evropske lige, a austrijski tim je slavio protiv lidera francuske Ligue 1 Nice sa 2:0.