Ronaldo – Španjolska 3:3

Spektakl u Sočiju bez pobjednika: Ronaldo ispisao historiju i donio bod Portugalu protiv Španije

U derbiju prvog kola Svjetskog prvenstva u grupi B su se sastali Španija i Portugal, a krajnji rezultat je glasio 3:3. Utakmicu na stadionu Fišt u Sočiju je obilježio sjajni Cristiano Ronaldo koji je postigao hat-trick i pri tome ispisao nove stranice historije.
Portugal je napao od samog starta utakmice, a u vodstvo je stigao već u 4. minuti. Nacho je srušio Ronalda i arbitar Rocchi je pokazao na bijelu tačku. Najbolji igrač svijeta je sam preuzeo odgovornost i pogodio za 1:0.

Ronaldo je na taj način postao tek četvrti igrač koji je postizao pogotke na četiri svjetska prvenstva. Prije njega to su učinili velikani Pele, Miroslav Klose i Uwe Seeler.

Osim toga, ispisao je historiju postavši prvi igrač koji je postizao pogotke na osam uzastopnih velikih takmičenja (evropska prvenstva 2004., 2008., 2012. i 2016., te svjetska 2006., 2010., 2014. i 2018.).

To je ujedno bio i treći najbrži pogodak u historiji svjetskih prvenstava iz penala. Brži od Ronalda su bili samo Robin van Persie 2014. (3. minuta) i Johan Neeskens iz 1974. (2. minuta).

U 10. minuti Španija je prvi put zaprijetila. Costa je spustio loptu do Silve u kaznenom prostoru, a igrač Cityja iz voleja desnom nogom šutira preko gola.

Španiji je za izjednačenje trebalo samo 20 minuta. Costa se nakon duge lopte koju je uputio Busquets našao sam sa trojicom Portugalaca. Najprije je dobio zračni duel sa Pepeom, a potom “izlomio” Fontea i Cedrica i postigao pogodak za 1:1.

Samo dvije minute kasnije Isco je snažno šutirao sa 15-ak metara i uzdrmao prečku, a lopta se odbila tačno na gol-liniju.

Novu veliku priliku za Španiju propustio je Iniesta u 35. minuti kada je nakon Silvine asistencije šutirao lijevom nogom sa deset metara, ali je lopta otišla tik pored stative Rui Patricijevog gola.

Isco je u 43. minuti zaprijetio šutem van kaznenog prostora, ali Rui Patricio je bio dobro postavljen i uhvatio je loptu bez problema.

Za razliku od golmana Portugala, De Gea je na drugoj strani poklonio pogodak Portugalu samo jednu minutu kasnije. Ronaldo je šutirao sa 18 metara lijevom nogom po sredini gola, lopta je De Gei prošla između ruku i ušla u gol za vodstvo Portugala rezultatom 2:1.

Španija je do novog izjednačenja stigla u 55. minuti susreta. Silva je ubacio iz slobodnog udarca, Busquets je glavom spustio loptu za Costu koji iz peterca pogađa za 2:2.

Taj pogodak je šokirao Portugalce, a to su iskoristili španski nogometaši koji su nakon sjajne akcije preokrenuli rezultat, a prelijep pogodak je postigao Nacho u 58. minuti susreta. Krivac kod prvog pogotka je šutirao iz prve sa 20 metara, a lopta je od stativu završila u mreži Portugala.

Do kraja susreta Španija je pokušala zadržati stečenu prednost, no zbog Ronalda nije uspjela upisati tri boda.

U 88. minuti susreta Pique je skrivio slobodan udarac na 20 metara, a Ronaldo je fenomenalno pogodio gornji lijevi De Gein ugao za konačnih 3:3.

Ovim pogotkom Ronaldo je svoje historijsko naslijeđe obogatio još jednim rekordom. Sa 33 godine i 130 dana postao je najstariji strijelac hat-tricka na svjetskim prvenstvima.