Kultura

Kršćanski fundamentalizam u amalgamu s fašizmom

AUTOR: DAMIR GRUBIŠA

U Veroni je počeo Svjetski kongres obitelji na kojemu se očekuju tisuće sudionika iz cijelog svijeta. Već mjesecima traje polemika u Italiji oko tog kongresa na kojemu će se, izgleda, okupiti ”katodesnica”, katolička ekstremna desnica, kojoj je u pomoć pritekla i laička ekstremna desnica – talijanska profašistička stranka Forza nuova – Nova snaga i Casa Pound – Kuća Pound, nazvana po filofašističkom pjesniku Ezri Poundu.

Pod pritiskom javnosti talijanski premijer Giuseppe Conte odustao je od pokroviteljstva nad tim događajem, na kojemu će se prosvjedovati protiv zakona o građanskim brakovima, protiv rodnog odgoja i protiv penalizacije homofobnog govora i govora mržnje prema transrodnim osobama. Ali najvažnija tema bit će mobilizacija protiv zakona o pobačaju u Italiji.


Kongresu će ipak nazočiti talijanski vicepremijer Matteo Salvini zajedno s dvojicom ministara iz Lige – ministrom obitelji Fontanom i ministrom obrazovanja Marcom Bussettijem. Uostalom, to će biti simbolički znak zahvalnosti za predizborne aktivnosti u koje se uključila katolička desnica u Italiji podržavajući Ligu prije negoli Berlusconija i njegovu stranku Naprijed, Italijo.

Salvini se vidi u očima talijanskih organizatora, mnogih udruženja koja su se mobilizirala u njegovoj izbornoj kampanji, kao ”čovjek proviđenja” koji će spasiti Italiju, a i Europu od nadiranja bezbožnika i liberala, komunističko-liberalne zavjere koja se materijalizirala u Europskoj uniji.

No ne treba zaboraviti da je laskavu titulu ”čovjeka proviđenja” dobio prije Salvinija još jedan znameniti Talijan: tako je, naime, papa Pio XII. svojevremeno nazvao Benita Mussolinija, talijanskog Ducea, koji je Italiju odveo u fašistički totalitarizam i propast Drugog svjetskog rata.

Salvini je htio da ga prije ovog Kongresa primi aktualni papa Franjo, ali je ovaj to odbio. Vatikanski protokol je vrlo strog: Papa ne prima ministre, već eventualno premijere. No odbijajući susret sa Salvinijem, Papa je izjavio da bi Salvini trebao prvo promijeniti svoju politiku prema migrantima: ”Zašto zadržavati brod s migrantima? Zašto to čine? Da bi se svi utopili?”

Papine riječi su ubojite i on gotovo svakodnevno upozorava talijanske vlasti na potrebu milosrđa prema migrantima koji nisu svojom krivnjom nagnani da riskiraju živote da bi pobjegli od ratova, mučenja i gladi.

No iza ovog Svjetskog kongresa obitelji stoje i moćni financijeri u širokoj lepezi od kršćanskih fundamentalističkih zaklada do Stevea Bannona, koji baš iz Italije planira novi ”kršćanski rat” protiv liberalizma koji je, izgleda, sada još veća opasnost za kršćanske fundamentaliste od komunista.


Ovaj bi Kongres trebao pridonijeti mobilizaciji i talijanskih birača protiv Europske unije, što je krajnji cilj Stevea Bannona. Ali u tom poslu Bannon nije sam. Ovih dana je portal Open Democracy, jedan od ”pasa čuvara demokracije”, objelodanio da je iz američkih fundamentalističkih zaklada ove godine otišlo 50 milijuna dolara za borbu za ”kršćanske vrijednosti”, za novi ”križarski rat” protiv liberalne Europe.

No brojni slučajevi pokolja u ime fundamentalističkih kršćanskih vrijednosti u Americi i najnoviji u Christchurchu, na Novom Zelandu, potaknuli su ponovo u krilu same Katoličke crkve raspravu o tome koliko je opasna manipulacija kršćanskim vrijednostima koja polazi od osude istospolnih brakova i pobačaja da bi završila s militantnim akcijama kojima se ”priziva vizija teokratske države”, novog suvremenog klerikalizma na koji se lijepe i desne ekstremističke i filofašističke političke snage koje crpe snagu iz krize liberalne demokracije i njenih ustanova.

Tako se ponovo rasplamsala i kritika kršćanskog fundamentalizma koja je nedavno vidjela i angažman dvojice najbližih Papinih suradnika – Antonija Spadara, glavnog urednika isusovačkog dvotjednika La Civiltà Cattolica i Marcela Figueroa, glavnog urednika argentinskog izdanja vatikanskog dnevnika L’Osservatore Romano.

Oni su još prije godinu dana zajedno objavili članak u kojemu su podvrgli kritici evanđeoski fundamentalizam, koji na širokoj lepezi pitanja – od klimatskih promjena do migranata i muslimana – primjenjuje iskrivljeno čitanje Starog zavjeta koje promiče sukob i rat prije svega.

Iako je taj članak objavljen još davno, londonski The Guardian se potrudio, potaknut masakrom u Christchurchu, da ponovo upozori na njega i na ozbiljna pitanja pokrenuta lažnim vjerskim argumentima kojima se demoniziraju segmenti stanovništva, posebno migranata i muslimana, u jednoj manihejskoj viziji gdje je svijet podijeljen na dobro i zlo.

Ratobornost protiv onih koji ne misle kao mi tako stječe teološko opravdanje i kršćanski klerici tako lažno prikazuju biblijske tekstove izvan konteksta da bi opravdali ”apokaliptičku geopolitiku” i rasizam koji iz nje proizlazi.

Taj opći narativ straha i terora koji se želi zasnovati na prizivanju apokalipse ako se ne povede križarski rat, u sukobu civilizacija ruši osnovne postavke autentičnog kršćanskog poslanja građenja mostova, a ne zidova, što se i ogleda u odlučnom odbijanju pape Franje da islam poistovjeti s islamskim terorizmom.

Prizivanje apokalipse, što čine kršćanski fundamentalisti, na taj način nije proizvod vjerskog iskustva, već perverzne zlouporabe vjere tvrde Spadaro i Figuero.

Protiv takvog prizivanja općeg sukoba i rata, iza čega se krije nostalgični san o teokraciji koji započinje odbacivanjem istospolnih brakova, prokazivanjem homoseksualaca i zabranom pobačaja u svakom slučaju te završava demonizacijom migranata i muslimana, svrstao se ovaj Papa sa svojom slikom svijeta u kojoj prvenstvo imaju milosrđe, solidarnost, ljubav prema bližnjemu i, prije svega, odbacivanje rata i sukoba civilizacija, u što nas žele uvući kršćanski fundamentalisti.

autograf.hr

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close