Kreševo: Otvara se dislocirani studij glazbene umjetnosti

S početkom iduće akademske godine, u Kreševu bi s radom trebao početi dislocirani studij glazbene umjetnosti Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Informacija o otvaranju studija glazbene umjetnosti potvrđena je ovih dana nakon pete sjednice Upravnog vijeća Sveučilišta u Mostaru koja je održana upravo u Kreševu, a na kojoj se, uz ostalo, raspravljalo i o otvaranju dislociranog studija glazbene umjetnosti u Kreševu.

Po riječima prof. dr. Ljerke Ostojić, rektorice Sveučilišta u Mostaru, jedan od ciljeva ove visokoškolske ustanove, jedine u kojoj se nastava izvodi na hrvatskom jeziku u BiH, je širenje i dislociranje Sveučilišta izvan Mostara, u manje centre, a Kreševo se, istaknula je, potpuno uklapa u takva gledanja. Ostojić je kazala kako su nadležna tijela Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, u sklopu kojeg djeluje studijska grupa Glazbena umjetnost, donijeli odluku o prihvaćanju elaborata o otvaranju dislociranog studija u Kreševu, a suglasnost je dao i Senat Sveučilišta. Zatražena je i suglasnost Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta Srednjobosanske županije, a Općina Kreševo već je poduzela određene korake u pravcu realizacije projekta.

Načeknik Općine Kreševo, Radoje Vidović, koji je također prisustvovao sjednici, projekt je ocijenio iznimno značajnim za Kreševo.

“Općina će učiniti sve što je u njezinoj moći na planu stvaranja uvjeta za kvalitetan rad dislociranog studija”, istaknuo je Vidović koji članovima Upravnog vijeća Sveučilišta predstavio mogućnosti za smještaj studija.

Na sjednici Upravnog vijeća bio je mr. Frano Martinčević, inicijator otvaranja dislociranog studija u Kreševu. Martinčević je iznio podatke o broju nižih i srednjih glazbenih škola u središnjoj Bosni te o stanju na visikoškolskim glazbenim ustanovama koje djeluju na području BiH, a govorio je i o kadrovskoj politici budućeg studija. Martinčević je predložio uvođenje sasvim novog pristupa po kome bi se profesori koji bi predavali na budućem studiju trebali, kroz mentorsko djelovanje ili kroz održavanje određenog broja sati fakultativne nastave, trebali sudjelovati i u radu nižih razina glazbenih škola.

“Time bi se talenti sustavno usmjeravali, a profesori bi imali bolji nadzor nad njihovim razvojnim procesom”, smatra Martinčević.

Nastava u Kreševu trebala bi, prema zaključku Upravnog vijeća, startati već na jesen, od iduće akademske godine, a dokad će biti stvoreni materijalno-financijski preduvjeti i riješeni drugi detalji, istaknuto je na sjednici Upravnog vijeća Sveučilišta u Mostaru održanoj ovih dana u Kreševu.

www.magazinplus.eu – artinfo.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close