Kostarika poslala kući Engleze, strepe Urugvaj i Italija

Nogometna reprezentacija Kostarike jedno je od najugodnijih iznenađenja na 20. Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Nakon trijumfa nad Urugvajom (3:1), savladali su u Recifeu Italiju s minimalnih 1:0 i tako prošli u osminu finala.

Kostarikanci su potcijenjeni od samog početka. U “grupi smrti” s Italijom, Engleskom i Urugvajom važili su za momčad na kojoj će se nabijati gol-razlika i puniti samopouzdanje. Međutim, stvari su u praksi potpuno drugačije.

U prvom kolu je svijet oduševila borbena i razigrana klapa Kostarikanaca, koja je s 3:1 porazila Urugvaj. Čuda se dešavaju, rekli su mnogi. U drugom kolu pao je četverostruki svjetski prvak, Italija. Još jedno čudo ili jednostavno sjajna generacija igrača? Ovo drugo, čini se.

Od početka utakmice moglo se vidjeti da kostarikanski igrači nemaju namjeru da se brane i igraju na bod. U šestoj minuti opasnost po italijanski gol, ali Borges ne uspijeva zahvatiti najbolje loptu i ona ide preko gola Buffona. Uslijedio je period od 20-ak minuta bez uzbuđenja, a Kostarika se sjajno nosila sa bivšim prvakom svijeta.

Onda u razmaku od tri minute dvije velike šanse za Balotellija. Prvo je u 30. minuti, nakon sjajne lopte Pirla, izašao sam na gol Kostarika, lobovao Navasa no lopta ide pored gola. U 33. minuti Balotelli s 18 metara snažno puca, Navas brani. Nekoliko prijetnji italijanskom golu, ali Buffon ostaje nesavladan. Sve do same završnice prvog dijela.

Diaz je s lijeve strane centrirao, a Ruiz sam na drugoj stativi glavom loptu šalje u mrežu Buffona za veliko slavlje “malog” Kostarika. U nastavku Italijani kreću ofanzivnije, ali Navas nije bio previše zaposlen. Kostarika se odlučila za kontranapade. Nije bilo promjene rezultata do kraja utakmice, pa su Kostarikanci ostvarili novu, veliku pobjedu na SP-u.

Kostarika ide u osminu finala, Engleska ispada, a Urugvaj i Italija će se u trećem kolu boriti za drugo mjesto.