Košarkaški zmajevi pobjedom ovjerili Evropsko prvenstvo

Naša najbolja košarkaška selekcija sinoć je u glavnom gradu Islanda Rejkjaviku savladala domaću selekciju u okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u košarci i tako ovjerila prvo mjersto u grupi. Konačan rezultat bio je 70:78 za BiH (16:24, 31:19, 11:15, 12:20).

Naši momci bolje su počeli utakmicu i napravili nekoliko poena razlike, ali su već u drugoj četvrtini sve to “prosuli” i taj dio susreta izgubili sa 12 poena razlike. Prednost je otišla na stranu domaćina. U trećoj četvrtini smo se vratili u susret i posljednju dionicu dočekali sa nerješenim rezultatom. Taj posljednji dio igre momci su odigrali rutinski i zabilježili pobjedu, iako im je i poraz manji od 10 poena razlike također donosio prvo mjesto u grupi.

Najbolji igrač u našoj reprezentaciji bio je Elmedin Kikanović koji je postigao 24 poena i imao čak 16 skokova. Uspjeh naše reprezencije je veći kada se uzme u obzir da u večerašnjoj utakmici nije bilo našeg najboljeg košarkaša Mirze Teletovića.

Stručni štab reperezentacije BiH sada ima dosta vremena da posloži još bolju reperezentaciju i na pravi način se predstavi na Evropskom prvenstvu. Vratiće se u naš tim povrijeđeni Đedović, zatim Jusuf Nurkić, a sigurno je da će biti i drugih igrača koji će se nametnuti selektoru Dušku Ivanoviću.

Uprkos porazu i reperezentativci Islanda plasirali su se na Eurobasket. Zemlja domaćin ovog takmičenja bit će poznata 8. septembra.