-TopSLIDEKultura

Pet najvećih istina o hiperroditeljstvu

Šta želimo našoj djeci?: Pet najvećih istina o hiperroditeljstvu

Prirodno je da roditelji žele samo najbolje za svoju djecu i da im, u skladu s mogućnostima, osiguraju ono najvrednije: obrazovanje i odgojnu brižnost. Nevjerovatno je kakva čuda upotpunjen odgoj može učiniti u osnaživanju, razvoju i uspjehu djeteta. Ali kad ljubav, briga i ambicija u odgoju djece postanu opsesivni, onda su posljedice daleko od željenih
Piše: Aradhana Pandey
Novovrijeme.ba

Hiperroditeljstvo (“helikoptersko roditeljstvo”, curling, paparazzi-roditelji) stil je odgajanja djece u kojem su roditelji prekomjerno uključeni u svaki aspekt života svog potomka. Takvi roditelji nastoje imati kontrolu nad tim s kim se druži njihovo dijete, nad njegovim hobijima, nad djetetovim uspjehom u školi, izborom životnog poziva itd. Ukratko, ovaj tip roditelja budno prati sve aktivnosti svog djeteta. Veoma često je ovakvo ponašanje roditelja posljedica pritiska od drugih roditelja, ili je rezultat ličnih nedostataka i neuspjeha u djetinjstvu, ili pak posljedica straha od neizvjesnosti. Ono što ovi roditelji često ne shvataju jeste da njihovo pretjerano zaštitničko i opterećujuće ponašanje može višestruko negativno utjecati na dijete umjesto da mu pomogne. Slijedi pet najvećih istina o hiperroditeljstvu s kojima biste trebali biti upoznati:
Hiperroditeljstvo može uzrokovati psihološke probleme kod djeteta

Istraživanja pokazuju da ovaj vid roditeljstva ima strašan utjecaj na psihološko zdravlje djeteta. Jedna studija objavljena u “Journal of Child and Family Studies” kaže da su roditelji koji prekomjerno kontroliraju svoju djecu krivi za lošije mentalno zdravlje te djece kasnije kao studenata. Djeca hiperroditelja su anksioznija, depresivnija i manje zadovoljna svojim životima. Još jedna studija, koju je vodio Neil Montgomery, psiholog sa Keene State Collegea (New Hempshire), pokazuje da su studenti odgajani na ovaj način otporniji na nove ideje te da su imali niže samopouzdanje od svojih vršnjaka.
Hiperroditeljstvo doprinosi uživanju u riskantnom ponašanju

Roditelji možda osjećaju da će spriječiti da njihovo dijete razvije loše navike ako budu više upravljali njegovim životom. Ali stvarnost je daleko od toga. Hiperroditeljstvo doprinosi visokorizičnom ponašanju kakvo je opijanje. Ovo ponašanje je izraženije kod djece kojima je nedostajalo roditeljske topline. Ali, roditeljska ljubav ne eliminira ova ponašanja u potpunosti.
Hiperroditeljstvo povećava djetetovu zavisnost

Još jedan problem koji nastaje zbog roditelja koji se previše miješaju u život djeteta jeste pretjerana zavisnost djeteta od roditelja. Hiperroditeljstvo onemogućava djetetu da samostalno odlučuje i da se nosi s problemima u životu. Ako roditelj ima primarnu ulogu u donošenju životnih odluka umjesto djeteta, onda oni nikada neće razviti vještine koje su neophodne da se nosi s konfliktima, niti će naučiti kako da donosi samostalne odluke. Moguće je, čak, i da kasnije u životu teži za partnerom koji je sklon pretjeranoj kontroli i pretjeranoj brizi, kakvi su bili njegovi/njeni roditelji, što ne predstavlja temelje za zdravu vezu.
Hiperroditeljstvo je prepreka profesionalnom uspjehu

Studija objavljena u “Social Science Networku” pokazuje da je nisko samopoštovanje jedna od najvećih posljedica hiperroditeljstva i može negativno utjecati na zaradu osobe koja je imala ovakav odgoj. Kako je zarada jedan od glavnih pokazatelja profesionalnog uspjeha, prenaporan roditelj svojim ponašanjem samo može ostvariti suprotan efekt od željenog.
Hiperroditeljstvo negativno utječe na stav o braku

Iako možda čudno zvuči, hiperroditeljstvo može čak utjecati na stav djeteta o braku. Studija Univerziteta Birmingham Young, u kojoj je učestvovalo 779 studenata koji nisu u braku, pokazala je da što je više roditelj bio opsjednut djetetom, to je osoba imala lošije stavove o braku i djeci. Što znači da hiperroditeljstvo može umanjiti šanse za sretan brak u budućnosti.

Sve ove prethodno nabrojane činjenice samo naglašavaju koliko je važno imati uravnotežen stil odgajanja. Koliko god željeli svoje dijete zaštititi od okrutne stvarnosti i dešavanja u svijetu, i koliko god željeli da ono uspije u svim svojim poduhvatima, toliko je važno da djetetu date priliku da samo uči i raste. Trebalo bi da roditelj bude zvijezda vodilja za svoje dijete, ali istovremeno da mu dopusti da sve što radi da to čini u skladu sa svojim sposobnostima i svojim potencijalom.
Prevela Mubina Muftić

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close