Refik Kurgaš: Želimo se baviti politikom koja se ne zasniva na predizbornoj prevari i lažima

Refik Kurgaš: Politika je najprljaviji posao koji sam do sada radio


Čovjek uvijek iz najboljih namjera postaje dijelom društvene zbilje, a okolnosti ga kanališu u efektivnom smislu. Nije bitna količina entuzijazma i “dobre volje”, koliko kompetencije i kvalificiranost svih aktera u društvenim procesima.
Na ovaj način bi mogli sumirati, dosadašnja politička iskustva kantonalnog predsjednika A-SDA ZDK Refika Kurgaša i podpredsjednika A-SDA BiH.
Privrednik po profesiji, humanista i lovac iz zadovoljstva, nosilac mnogobrojnih društvenih priznanja, između ostalog i Povelje grada Visokog, a političar iz nužde.

“Godinama, mi privrednici smo vjerovali političkim akterima. Nadali smo se da će naše prijedloge i primjedbe na društveno-političko-privredni ambijent neko uvažiti i artikulisati kroz političku legislativu – zakonska rješenja, kako bi nam se stvorio bolji ambijent za privređivanje. Osim obećanja, ništa drugo nismo dobili.
Tek kada sam se i sam politički angažirao, s pravom se može reći iz nužde, shvatio sam da ovdašnji politički akteri jedno govore, a drugo rade. Pojednostavljeno kazano, samo lažu narod i sve druge aktere društvene zajednice. Političarima smo svi mi bitni samo u izbornim kampanjama, a sve ostalo je proces raspodjele društvenih dobara na partijske ovlasti s ciljem uhljebljenja vlastitih političkih kadrova.”
– uvodno je razmišljanje Refika Kurgaša, za razgovor o političkom ambijentu u BiH.

Refik Kurgaš je kao član rukovodstva A-SDA BiH učestvovao u koalicionim pregovorima sa SDA BiH, a nakon raspada koalicionog aranžmana SDA i DF-a. U posljednje vrijeme intenzivno radi na stranačkoj infrastruktuti u srednjoj Bosni te je zbog tih činjenica zahvalan sagovornik.
Osim toga, njegovim političkim angažmanom u posljednjih nekoliko godina, konkretnije kazano u posljednja dva izborna ciklusa, ova politička partija se preporodila na ovdašnjim prostorima.

Njegov društveno odgovorni doprinos se isčitava i kroz Fondaciju “Mi za djecu” na čijem je čelu, a u tekućoj godini je realizirala projekt izgradnje, opremanja i stavljanja u funkiju područne škole u Porječanima.
Sa svojim poslovnim partnerima dao je izuzetan doprinos u izgradnji četiri nogometna igrališta za lokalne nogometne klubove u Kralupima, Grđevcu, Liješevi i Kološićima te malonogometni stadion u Buzić Mahali.
Naveli smo samo neke od argumenata koji Kurgaša izdvajaju od ostalih “političara”.

– “Često mi se dešava da ostajem neshvaćen, jer me se ne može svrstati u društveno prihvaćene šablone – modele ovdašnjih društvenih aktera. Neki će reći i da sam odveć temperamentan, ponekad na granici incidentnosti.
Međutim, niko se ne pita kako je privrednicima koji svakodnevno prolaze sve društvene kušnje. Nije nikakva novost ako kažem da nam je politički sistem reketaški, zakonodavstvo podređeno održavanju preglomaznog državnog aparata.
Nije novost ako kažem da unutar svih tih institucija imamo razvijen reketaški sistem državnih uposlenika, što po političkoj direktivi, a dobrano i za lični interes.
Sa druge strane, nama privrednicima svakodnevo pred vrata dolaze građani, NVO i predstavnici svih drugih vidova društvenih organizacija, tražeći pomoć i podršku za vlastite potrebe i projekte.
S pravom se može ustvrditi, kada bi bilo koji privrednik u današnjim okolnostima podržao sve zahtjeve koji su mu upućeni, siguran sam da ne bi izdržao godinu dana – da bi bakrotirao.

U takvom društvenom ambijentu sam se odlučio na politički korak, a sa ciljem da u vlastitom kapacitetu i sa onima koji dijele moje mišljenje, probam stvari mijenjati.
Ovih nekoliko godina političkog iskustva, mišljenja sam da je opravdalo taj moj potez.
Teško, ali evidentno je da se stvari mogu mijenjati.
Svjetan sam da su to procesi. Skoro dva desetljeća smo sistemski uzgajali ovu političku anarhiju vladajućih partija. Iluzorno je očekivati da se stanje može promijeniti preko noći.”

 

Prije nepune četiri godine, pa i danas, predano radite na formiranju mjesnih i općinskih organizacija A-SDA. Ove godine ste bili akter koalicionih pregovora, moglo bi se reći na državnom nivou. Koalicioni sporazum je potpisan ali nije realizovan, jer je u međuvremenu SDA BiH uspjela sklopiti koalicioni aranžman sa SBB – Fahrudin Radončić. Sa kakvim dojmovima, danas gledate na to iskustvo?

 

– “Politički, principijelni cilj A-SDA BiH, a i moj lični jest stabilnost društveno-političkog okruženja. Ubjeđenja sam da politika ima manevarskog prostora za politička rješenja, a bez da se ugrožavaju društveni procesi kao što su privredni, obrazovni i svi drugi.
Funkcionisanje političkih mehanizama jednog društva ne smiju biti uslovljeni voljom pojedinaca ili partija.
S takvim opredjeljenjem smo ušli u ponuđeni koalicioni aranžman sa SDA BiH.
Uz sva lijepa obećanja i finu priču SDA BiH nas je izigrala.
Sve ovo što gledamo na političkoj sceni od posljednjih izbora, samo potvrđuje sve prethodno što sam rekao o ovdašnjim političarima i političkoj sceni.”

 

A-SDA ZDK participira sa dva poslanika u Skupštini ZDK, a imate vijećnike u općinskim vijećima Visokog, Breze, Zenice i Kaknja.

– “Da. Nastojimo biti konstruktivan politički faktor i na konkretnim pitanjima nuditi najbolja rješenja, a ne da se optrećavamo političkim preglasavanjima. Sva dobra rješenja zaslužuju podršku neovisno čiji je to prijedlog – koje političke opcije.
Sve što je loše, društveno negativno nema našu podršku.
To su principi na kojima zasnivamo politički diskurs partije.”

 

“Društveno odgovoran rad” je politička floskula na koju se pozivaju mnogobrojni, a Vi ličnim primjerom manifestirate praksu društvene odgovornosti koja je nije zapažena i društveno afirmisana?
Godinama bankarsku kamatu dijleite u stipendije i druge vrste socijalne pomoći. Već smo spomenuli projekte sa poslovnim partnerima i već realizovani projekt Fondacije – područnu školu u Porječanima.

-“Kad ste svakodnevno u prilici da slušate i gledate svakodnevni život, kako čovjek da bude pasivan, a ako jeste u mogućnosti da pomogne.
Allah dž.š. me obavezuje da sve ljude gledam kao braću, a gdje bratu da ne pomogneš.
Zahvalan sam Mu da mi je dao nafaku i mogućnost da činim to što navodite kao argument.
Osim toga, mišljenja sam da nismo dovoljno dobro i smisleno afirmisali društvenu odgovornost. Dali smo joj drugačiji smisao i podredili vlastitim viđenjima stvari.
Niko danas nema sveobuhvatan pregled, nazovimo “društveno odgovornog rada” pa nam se dešava da se javno i društveno glorifikuju marginalni, politikantski projekti dok sa druge strane ostaje nezapaženim daleko veći doprinos – društveno svrsishodniji.
Mislim da u tom segmentu društva imamo previše isforsiran, a u suštini besmislen NVO, dok nam svi društveni pokazatelji imaju silazne indikatore.
Dovoljno se osvrnuti oko sebe i vidjeti šta su nam to danas kulturne, sportske – društvene vrijednosti.
Školski primjer je najezda rijaliti programa u medijima i raznoraznih muzičkih takmičenja ispod svakog nivoa kvalitativnih standarda.”

 

Godina pred nama će ponovo ustalasati političke duhove. Izmjene Izbornog zakona, “ukrupnjavanje kantona”, spajanje lokanih i opštih izbora?

– “U prethodnom periodu osim što smo radili na stranačkoj infrastrukturi, spajanju sa Strankom za narod, pregovaramo sa još nekima – mi pratimo aktuelne političke tokove.
Promjene su više nego nužne. Imamo preglomazan državni aparat. Komplikovana je administrativno-bitokratska infrastruktura.
Međutim, da budem jasan – nismo za treći entitet. Nismo za osiguravanje političkog monopola od strane “velikih partija”, a više nego očigledno je da se to zagovara. Nismo za zatvorene izborne liste, jer i u ovim okolnostima imamo politokratiju. Sa zatvorenim listama partije osiguravaju vlast koncetrisanu u vrhu partijskih oligarhija.
A-SDA, ma koliko god to nekom zvučalo patetično, principijelno zastupa zapadnoevropska načela građanske demokratije. A to podrazumijeva da građani osim prava izlaska na izbore – izbora, imaju sve mehanizme provjere političke vlasti tokom izbornog mandata.
U postojećim okolnostma, u kantonima i općinama u kojima paticipiramo u zakonodavnim organima, A-SDA zagovara društvene promjene koje će osiguravati bolji ambijent za sve društvene aktere: privreda, kultura, briga o mladima, socijala, sport itd, itd.
Nas ne zanima raspodjela političkih funkucija na način uhljebljavanja vlastitog političkog kadra.
2016. će sigurno biti politički “prljava” godina. Dosadašnja praksa nas uči da politička retorika u izbornim godinama, obično prelazi sve granice kulturnog i javnog dijaloga.
Iluzorno je očekivati da će ovaj puta biti išta bolje.
Politički diskurs nam je bogatiji za još jednu politikantsku frazu, zvanu “Reformska agenda”, a najnovija politička “šala” jeste priča o eventualnom pristupanju BiH pregovorima o ulasku u EU.
Vrijeme će pokazati da se radi o “kupovini vremena” i ništa drugo.
BiH u sadašnjem kapacitetu bila bi društven-politički presedan u EU sa svojim ustrojstvom, i samo bi ubrzala secesionističke političke projekte u zapadnoveropskim zemljama, a to sigurno niko normalan neće dozvoliti.
S druge strane, u BiH ne postoji minimum političkog koncenzusa da se ova država opstoji kao “normalna”.
Zato sam mišljenja da vladajuće partije a sa njima i Međunarodna zajednica samo proizvode – fabrikuju “napredak” iz dva elementarna razloga, prvi je, da prikriju vlastitu neodgovornost, a drugi da u ovom trenutku niko u BiH i Međunarodnoj zajednci nema kapaciteta, a još manje želje za suštinske, kvalitativne promjene.

Realno, u ovom trenutku ne postoji niti jedno društveno pitanje “usaglašno” sa višim nivoima vlasti. Nikada više nismo bili nacinalno razjedinjeni kao što smo u ovom trenutku, a u takvim okolnostima niti suštinske stvari nismo u stanju usaglasiti.
Privreda kao osnov egzistencionalnog bitka bi trebala biti zajednički, nepotvoren interes svih u ovoj državi.
Ako je nama politička vijest, hvale vrijedna, da recimo ministar Šarović uspijeva osigurati izvoz miljeka u zemelje EU – gdje mi živimo?
Koliko god pesimistično gledali na ovdašnje prilike, ja Vam odgovorno tvrdim da je stvarno stanje još gore od onog što mislimo.
Političke partije uz pomoć aktera Međunarodne zajednice u BiH, i ovdašnjih medija, spinuju sliku boljom od realne.
Put rješenja započeinje na realnim, analitičkim pokazateljima o trenutnom stanju. Svi čekamo da “frula odsvira” svima znanu istinu da su “u cara Trojana magarečije uši”.


Šta su planski okviri po pitanju predstojećih Lokanih izbora 2016.?

“A-SDA će u ove izbore uči  maksimalno ambiciozno, što znači da idemo u kandidaturu načelnika u općinama gdje budemo u mogućnosti iz perspektive stranačke infrastrukture. A po pitanju Općinskih vijeća, sa željom da u onim općinama gdje već imamo vijećnike taj broj značajnije povećamo, a u ostalim općinama da ostvarimo parlamentarni status.
Naš kadar su ostvareni, društveno afirmisani ljudi koji u politici ne vide potrebu za uhljebljavanjem.
Svojim dosadašnjim radom smo osigurali značajnu podršku privrednika i drugih društvenih aktera.
Nismo isključivi prema drugima i drugačijima. Politika jeste stvar komprimisa, i ne isključujemo mogućnost predizbornih ili postizbornih koalicija.
Privreda je naš prvi i najprioritenij politički cilj. Sve drugo je društvena nadogradnja.
Mladim ljudima treba osigurati posao u privrednim tokovima, a ne da svi svoju perspektivu vide u politici i državnim firmama, a najtragičnije što nam se dešava – odlazak mladih iz BiH.
Naša želja i politički cilj je da ti mladi ljudi budu osnova  – snaga i perspektiva države, a ne kao do sada teret i društvena obaveza “na čekanju”.

(Razgovarao: Mato Kozina – www.magazinplus.eu)

 

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close