Koplja se lome oko ukidanja neograničenih kolektivnih ugovora

Priča o izmjenama zakona o radu proteklih mjeseci se intenzivirala u javnosti. No, stavovi Sindikata i poslodavaca o ovom pitanju i dalje su, čini se, potpuno suprotni. Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koji su nekoliko dana boravili u BiH na sastanku sa Savezom samostalnih sindikata BiH stavili su do znanja da bi trebalo usvojiti nove zakone o radu u BiH prema kojim bi kolektivni ugovori ubuduće važili tri ili četiri godine, za razliku od sadašnjih koji nemaju ograničen rok.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović navodi da se Sindikat oštro protivi propisima koji bi bili na štetu radnika, te da ne želi otvarati teme o bilo kakvim izmjenama radnog zakonodavstva dok prethodno ne bude uređeno zakonodavstvo o socijalnom zbrinjavanju ljudi koji su ostali ili će ostati bez posla i radnika kojima nije uvezan radni staž da bi mogli ići u mirovinu.

Đemal Memagić, načelnik Općine Olovo, sa druge strane, smatra da do izmjena treba doći jer trenutni Zakon o radu štiti neradnike.

”Otpor prema novom Zakonu o radu je otpor neradnika koji ništa ne rade, a primaju visoke plaće. Naravno da će se oni jako boriti da takvo stanje zadrže. Nadam se da će pobijediti razum jer ako se ne dogode neke promjene bojim se da ćemo pojesti sami sebe i bit ćemo druga Grčka”, kaže Memagić za ekapija.ba.

On je do ove funkcije proveo veliki dio svog života u privatnom sektoru i prema njegovom viđenju u državnoj administraciji i privatnom sektoru vredovanja su sasvim drugačija. ”U privatnom sektoru da bi dobio plaću moraš je zaraditi i to je sva mudrost“, kaže nam on. Prema njemu najteže će biti objasniti ljudima u državnoj administraciji da uskoro više neće biti moguć dosadašnji odnos prema radu.

Tijekom svog dvogodišnjeg mandata je, kaže, uspio pokrenuti neke stvari u Općini Olovo, ali i dalje su mu glavni problemi neshvatanje administracije  i sporo izdavanje dozvola za projekte koje su pokrenuli budući da je veliki dio nadležnosti u oblasti kantona i Federacije.

”Imamo rudnik koji treba dobiti dozvole i može odmah zaposliti 200 radnika. Isto je sa hidropotencijalima. Kada bi se to pokrenulo općina bi samo od koncesija mogla imati 2-3 milijuna KM, a sadašnji proračun općine je 3 milijuna KM.  Ljudima koji nemaju izazov da nešto stvaraju i  pokrenu jako je teško objasniti kako stvari funkcioniraju u poslu jer im je lijepo gdje sjede i za malo rada dobivaju dobru plaću”, navodi on.

Što se tiče zakona o radu stavovi udruženja poslodavaca iz oba entiteta su skoro istovjetni. Oni su za ukidanje neograničenih kolektivnih ugovora iz prostog razloga, kako navode, što to ne postoji ni u jednoj tržišnoj ekonomiji.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Dragutin Škrebić istaknuo je da MMF sugerira da da se novim zakonom o radu ukinu radni odnos na neodređeno vrijeme i kolektivno pregovaranje. Naveo je da se sugestije MMF-a podudaraju sa zahtjevima poslovne zajednice za poboljšanje poslovnog ambijenta.

“Radnici nisu protiv novog zakona o radu, već neradnici. Nisam siguran da su ovi što pričaju protiv novog zakona o radu pravi predstavnici radnika, već proračunskih korisnika, i oni ne bi ništa mijenjali”, rekao je Škrebić.

Prema njegovim riječima, novi zakon o radu će za radnike u realnom sektoru sigurno biti koristan.

Iz Udruženja poslodavaca Federacije, koji su prošli tjedan održali sastanak na kojem su, između ostalog, razmatrani amandmani na tekst Nacrta Zakona o radu FBiH, naveli su da je Savez samostalnih sindikata BiH protiv bilo kakvih izmjena zakona, a osobito onih koje se odnose na ukidanje kolektivnih ugovora. Oni su dostavili 37 amandmana, čije uvrštavanje u tekst zakona, smatraju, moglo osigurati njegov veći kvalitet.

U proteklom razdoblju je, navode, Udruženje pokušavalo naći kompromisno rješenje i potpisalo tri sporazuma sa Savezom samostalnih sindikata o definiranju određenih rješenja u Zakonu o radu, pri čemu je Sindikat naknadno odustao od svih njih.

Iz Udruženja su istaknuli da je primjena predloženog novog zakona o radu izuzetno skupa za poslodavce jer određen odredbe ne doprinose većoj konkurentnosti i stvaranju adekvatnog poslovnog ambijenta.

D.K./Fena

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close