Visoko

Dino Dizdarević u idealnom timu 7 kola Sportskih novosti

Za vikend je odigrano 7. kolo Prve lige FBiH.

U jednom od derbija u Gradačcu između domaće Zvijezde i Bratstva iz Gračanice, domaći su već u trećoj minuti stekli rezultatsku prednost. Slobodan udarac sa desne strane je izveo Ćivić i pogodio bliži ugao golmana Divkovića. U 13. minuti velika prilika za domaćem, šutira Kokot ali je Divković sjajan. Do 15. minute trener gostiju Muslimović je izvršio dvije izmjnene nezadovoljan igrom svoje ekipe. U 19. minuti “slobodnjak” za Zvijezdu izvodi Kotkot, ali je Divković ponovo izvrstan. U 30. minuti prvi šut fudbalera Bratstva ka golu domaćih. U 39. minuti prva šansa za goste, ali je Mujkić neprecizan. Pred kraj prvog poluvremena treća izmjena u ekipi Bratstva (ovaj put, povreda), što je rijetkost na utakmicama. U drugom poluvremenu prvih 15 minuta loša igra obje ekipe, da bi gosti u 61. i 62. minuti imali prlike za golove nakon grešaka obrane Zvijezde, ali su bili neprecizni, Mujkić i Jaganjac. U 77. minuti Zoran Kokot je imao veliku priliku da riješi ovaj derbi, ali je loše šutirao sa svega sedam metara. I u 80. minuti ponovo šansa za domaće, Cvijanović je na ivici kaznenog prostora prevario dva rivala, ali je šutirao preko prečke.

Vukovi sa Otoke zabilježili su sigurnu gostujuću pobjedu u Bihaću protiv domaćeg Jedinstva. Milan Muminović je u 28. minuti doveo svoju ekipu u rezultatsku prednst, 0:2. U 40. minuti Emir Jusić je iz slobodnog udarca povečao prednost na 0:2. Da bi rezervista Nedim Oglečevac u 70. minuti potvrdio vrijednu pobjedu za Olimpik.

Na čapljinskim Bjelavama je odigran jedan od derbija ovog kola, domaća Čapljina je ugostila jednog od kandidata za prvo mjesto Bosnu iz Visokog. U prvom dijelu mreže su mirovale, a u drugom dijelu prvo su gosti preko Dine Dizdarevića u 52. minuti stekli prednost, a u
63. iz penala poravnao je Nikola Leko za 1:1 što je konačni rezultat ove vrlo kvalitetne utakmice.

Fudbaleri Slavena iz Živinica nastavljaju da prijatno iznenađuju ljubitelje fudbala na prvoligaškim terenima. Ovaj put Slaven je zabilježio drugu gostujuću pobjedu u odigranih 7. kola, iznenadili su Rudar na njegovom terenu. Gol odluke je postigao najbolji strijelac Prve lige FBiH, iskusni Mirnes Salihović u 71. minuti.

Konjički Igman je zabilježio domaću pobjedu protiv “fenjeraša” bivšeg člana elite bh fudbala, Travnika od 2:0. Od samog početka utakmice Konjičani su dali do znanja svojim rivalima “ko je gazda u kući”, a Semir Zeljković u 20. minuti je načeo mrežu golmana Đurića. Pet minuta prije kraja prvog poluvremena, Ajdin Sultanić je na asistenciju Đone povećao prednost pulena Adisa Obada, 2:0. U drugom dijelu, gosti su se “malo” otvorili, Igman je zaprijetio preko Idriza Džafića i Bešića koji je pogodio stativu Travničana, ali je ostalo, 2:0, Igman je osvojio deveti boda, dok je Travnik ostao na posljednjem mjestu.

Mostarski Rođeni su u ovom kolu ugostili ekipu bugojanske Iskre. Prvi 10-ak minuta igralo se otvoreno, a u 28. minuti na semaforu je stajalo, 1:0, Penasso je pogodio mrežu Ćemana. U nastavku Brazilac Brandao je pokušao, bez uspjeha, gosti su uzvratili, kapiten Evedin Nebić, a i on je bio neprecizan. U 38 minuti Haris Seferović je imao šansu za poravnanje, ali se nije snašao. U drugom dijelu domaći imaju prilike (Ćosić, Brandao), a kapiten Denis Zvonić je i penala povećao u 65ć minuti. Majstorija Brazilca u posljednjoj minuti kada je postavio konačni rezultat, 3:0.

Fudbaleri Metalleghea su na svom travnjaku ugostili predposljednju ekipu TOŠK-a koja je pred početak sezone imala velike ambicije, a to je po igrama u predhodnim kolima ostala samo želja Tešnjaka. Jajčani su već u osmoj minuti načeli mrežu, preko Farisa Fejzića, da bi šest minuta kasnije prednost domaćih povečao Handžić. I u drugom poluvremenu veoma dobra igra domaćih, Pljevljak je povećao na 3:0. Najbolji strijelac TOŠK-a, Aleksandar Kršić je u 89. minuti smanjio rezulta na 3:1, da bi Faris Fejzić svojim drugim golom u nadoknadi izgubljenog vremena potrvdio pobjedu domaćih, 4:1.

Posljednji susret ovog kola u Siminom Hanu su odigrali domaća Sloga i Orašje. Domaći su minalno slavili golom iz kazenog udarca u 30. minuti kada je srušen Pirić, a siguran je bio najbolji strijelac domaćih Mirel Ibrahimović. U 33. minuti velika šansa za “Oraške labudove”, Aletić je sam ispred domaćeg golmana, Hamzibegovića, ali je šutirao pored gola domaćih. U drugom poluvremenu niti jedna ekipa nije priliku za gol.

Idealni tim kola: Sakib Brezičanin (Slaven), Muamer Adžem (Zvijezda), Admir Đono (Igman), Dino Dizdarević (Bosna), Milan Muminović (Olimpik), Brandao de Souza (Velež), Nikola Leko (Čapljina), Mirnes Salihović (Slaven), Muharem Čivić (Zvijezda), Faris Fejzić (Metalleghe BSI), Mirel Ibrahimović (Sloga).

Igrač kola: Muharem Ćivić (Zvijezda).

U ovom kolu postignuto je 18 golova, sudije su pokazale 38 žutih i 4 crvena kartona, ukupno je bilo 3.350 gledalaca, a najviše u Mostaru, 1.000.

Rezultati,
Jedinstvo – Olimpik 0:3 ,(Muminović 28 ; Jusić 40 ; Oglećevac 70 ;),
Zvjezda – Bratstvo 1:0, (Ćivić 2 ;),
Velež – Iskra 3:0 , (Panesso 23 ; Zvonić ; iz 11m, Brandao 90 ;),
Metalleghe BSI – TOŠK 4:1, (Fejzić 8 ; 90 +3, Handžić 14 ; Pljevljak 49 ; / Kršić ; ),
Igman – Travnik 2:0, (Zeljković 30 ; Sultanič 40 ;),
Sloga – Orašje 1:0 (Ibrahimović 30 ; iz 11m ),
Rudar – Slaven 0:1 (Salihović 71 ;),
Čapljina – Bosna 1:1 (Leko 63 ; iz 11m / Dizdarević 52 ; ) .

16. Travnik 7 0 2 5 2:9 2

Lista strijelaca, 7- golova, Mirnes Salihović (Slaven), 5 golova- Brandao de Souza (Velež),Mirel Ibrahimović (Sloga),4-gola Belmin Kobilica (Rudar), Aleksandar Kršić (TOŠK), Dženan Haračić (Čapljina), Nihad Mujić (Bosna), Mujkić Jasmin (Bratstvo),
3 gola- Obren Cvijanović (Zvijezda), 2 – gola, Darjan Todorović (Sloga).

Parovi, 8. kola, 23. septembra, Kakanj: Rudar – Velež, Visoko: Bosna – Igman, Živinice: Slaven – Olimpik, Tešanj: TOŠK – Zvijezda, Travnik: Travnik – Sloga, Gračanica: Bratstvo – Jedinstvo, Bugojno:Iskra – Čapljina, Orašje: Orašje – Metalleghe BSI.