-TopSLIDEKultura

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH: “Neka ostanu polomljene i razbacane”

10 mjeseci nakon razbijanja većine spomen-ploča na Partizanskom spomen groblju u Mostaru.

Prošlo je više od 10 mjeseci od kada su u noći sa 14. na 15. 06. 2022. godine gotovo pa potpuno uništene sve kamene ploče i njihovih postolja na a Nacionalnom spomeniku Bosne i Hercegovine – Partizanskom spomen groblju u Mostaru.

Još uvijek nema imena počinilaca ovog surovog vandalskog čina, a Partizansko groblje izgleda isto kao i 15.06.2022. godine- na sve strane razbijena većina, od ukupno 661, kamenih cvjetova i ploča.

Zašto još uvijek ništa nije učinjeno kako bi se zaštitio ovaj Nacionalni spomenik BiH, pokušali smo doznati od nadležnih institucija.

Odgovor nam je stigao iz Agencije „Stari grad”, bivšeg Zavoda za zaštitu spomenika.

Kako za BUKU kažu istog dana, 15.06.,  su podnijela zahtjev Federalnom zavodu za zaštitu spomenika, pri Federalnom ministarstvu kulture i sporta, za davanje  saglasnosti za privremeno izmještanje i ostataka oštećenih kamenih spomen ploča, ali i jednog manjeg dijela neoštećenih spomenika od strane Javnog preduzeća “Komunalno” doo Mostar u njihovo skladište u Bišću Polju. Međutim,  iz Zavoda su dobili odgovor da je predmetna graditeljska cjelina Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH proglašena nacionalnim spomenikom, te da su u istoj sadržane i mjere zaštite- “nijedan građevinski, građevinsko-zanatski i zanatski zahvat ne može biti izveden bez odobrenja federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje i stručnog nadzora nadležne službe zaštite naslijeđa na nivou FBiH”.

Nakon ovog dopisa, Agencija “Stari grad” se obraća Federalnom ministarstvu prostornog uređenja, koje pored odgovora upućenog Agenciji istovremeno upućuje dopis na nadležno postupanje Komisiji za očuvanje naconalnih spomenika dostavljajući im kompletan spis na nadležno postupanje.

U odgovoru koji je Agenciji Stari grad stigao iz Komisije 25.07.2022. između ostalog stoji “Iako je izmještanje ugroženog dobra na sigurnu lokaciji opšteprihvaćena praksa, Komisija u ovom slučaju smatra da ploče trebaju ostati na svom mjestu, kao polomljene i kao razbacane po lokalitetu. I kao takve one su svjedočanstvo istorije spomenika i odnosa današnjeg društva prema memorijalnom području”.

Komisija, takođe u svom dopisu navodi i da će izmještanje ploča biti prihvatljivo, isključivo po osiguraju sredstava za njihovu rekonstrukciju, a do tada, ili do kada Komisija ne procjeni da je neophodno suprotno, ploče trebaju ostati na lokalitetu.

Istovremeno Komisija je urgirala kod nadležnih institucija da se hitno osiguraju sredstva za rekonstrukciju ploča i njihovih postolja na Partizanskom groblju.

Nadalje u Agenciji Stari grad za BUKU kažu da je u cilju očuvanja nacionalnog spomenika potrebno  hitno osigurati sprovođenje mjera zaštite utvrđenih Odlukom, a prvenstveno osigurati prostor  nacionalnog spomenika od namjernih fizičkih oštećenja. Prema procjeni Agencije troškovi 24 časovnog angažovanja usluga fizičke zaštite sa najmom opreme -sistem video nadzora, na godišnjem nivou su oko 189.540 KM.

U cilju obezbjeđivanja ovih sredstava Agencijaje aplicirala na javni poziv  Ministarstva civilnih poslova BiH o rasporedu sredstava iz tekućeg granta “Sufinansiranje projekata kulture u BiH” za 2022. i odobren joj je tek djelić sredstava -8.000 KM za usluge fizičke zaštite.

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close