BiHPrivreda

Koliko se isplati investirati u zlato?

Koliko se isplati investirati u zlato?

U svijetu finansija, gdje su investicione opcije raznovrsne i često nepredvidive, zlato se često ističe kao jedna od najstabilnijih i najprivlačnijih alternativa. Sa svojom bogatom istorijom kao simbolom bogatstva i sigurnosti, zlato je oduvijek privlačilo pažnju investitora širom svijeta. Međutim, prije nego što se odlučite da uložite svoj novac u ovaj plemeniti metal, važno je pažljivo sagledati različite aspekte investiranja u zlato i razumjeti kako ekonomski faktori oblikuju njegovu cijenu.

Zlato nije samo materijalni metal već i finansijski instrument koji je podložan širokom spektru promjenljivih faktora. Istražićemo neke od ključnih faktora koji utiču na cijenu zlata, razmotriti dugoročne prednosti i nedostatke koji su vezani za investiranje u zlatne poluge, i dati osvrt na trenutnu situaciju na tržištu zlata u 2024. godini.

Koje sve promjene utiču na cijenu investicionog zlata

Cijena zlata nije stabilna i podložna je širokom spektru promjenljivih faktora. Ključni faktor u formiranju cijene zlata u privredi jeste dinamika ponude i tražnje. Ponuda zlata obuhvata količinu zlata koja se stavlja na tržište radi prodaje. Glavni izvori ponude uključuju proizvodnju iz rudnika, reciklažu i prodaju zlatnih rezervi. Potražnja za zlatom najviše potiče od investitora, centralnih banaka i industrija koje se bave proizvodnjom nakita.

U periodima ekonomske nestabilnosti, potražnja za zlatom često raste. Ako potražnja premaši ponudu, to obično rezultira povećanjem cijene zlata. Suprotno tome, ako je ponuda veća od tražnje, cijena zlata će opasti.

U periodima očekivane ili stvarne inflacije, mnogi investitori se okreću zlatu kao sigurnom utočištu, jer se smatra da zlato dugoročno održava svoju vrijednost, za razliku od novca koji gubi vrijednost.

Promjene u visini kamatnih stopa mogu ukazivati na nižu ili višu inflaciju. Investitori često reaguju na niske kamatne stope tako što očekuju nižu inflaciju i preusmjeravaju svoje resurse ka kupovini investicionog zlata.

Geopolitičke tenzije, kao što su ratovi ili politička nestabilnost, takođe mogu uticati na potražnju za zlatom i podići njegovu cijenu.

Zašto je dobro dugoročno investiranje u zlato i koji su nedostaci

Dugoročno investiranje u zlato može imati svoje prednosti i nedostatke. Jedna od ključnih prednosti dugoročnog investiranja u zlato je njegova sposobnost da pruži zaštitu od inflacije. Za razliku od novca koji gubi vrijednost tokom vremena zbog inflacije, zlato zadržava svoju vrijednost i može mu čak porasti vrijednost tokom perioda visoke inflacije. Pored toga, zlato je likvidna imovina koja se može lako kupiti ili prodati na svjetskim tržištima.

Zlato se tradicionalno smatra sigurnom investicijom tokom perioda ekonomske nestabilnosti ili geopolitičkih kriza. Kada tržišta osciliraju ili kada postoji rizik od recesije, investitori se okreću kupovini zlata, što može dovesti do povećane potražnje i rasta cijene.

Dugoročno ulaganje u zlato može doprinijeti diversifikaciji investicionog portfolia. Raznovrsnost investicija može smanjiti ukupni rizik portfolia, jer različite klase imovine reaguju na različite tržišne uslove na različite načine.

Kao što ima prednosti, tako je važno napomenuti i neke bitne nedostatke. Jedan od glavnih nedostataka dugoročnog investiranja u zlato je nedostatak redovnih prihoda u obliku dividendi ili kamata. Za razliku od akcija ili obveznica koje mogu generisati stabilne prihode, zlato ne proizvodi prihod za investitore.

Cijena zlata može biti podložna značajnim oscilacijama na tržištu. Ove fluktuacije cijena mogu izazvati nervozu kod investitora i dovesti do promjena u vrijednosti investicije. Promjenljivost cijena može otežati dugoročno planiranje i predstavljati izazov za one koji žele stabilne i predvidljive prihode.

Fizičko zlato zahtijeva odgovarajuće skladištenje i osiguranje kako bi se zaštitila vrijednost investicije. Ovi troškovi mogu smanjiti ukupni povraćaj na investiciju, posebno u dugoročnom horizontu.

Koliko se u 2024. godini isplati investirati u zlato

U 2024. godini, investiranje u zlato zahtijeva pažljivo sagledavanje aktuelne ekonomske situacije i projekcija. Sa svjetskim tržištima koja i dalje osjećaju posljedice pandemije COVID-19, i sa ekonomijama koje se oporavljaju različitim brzinama, zlato može zadržati svoju privlačnost kao sigurna investicija.

U januaru 2024. godine, cijena zlata u Srbiji varirala je između približno 6.940 dinara i 7.041 dinara po gramu za 24-karatno zlato. Za 18-karatno zlato, cijene su se kretale od oko 5.266 dinara do 7.022 dinara po gramu. Ovi podaci ilustruju kontinuiranu dinamiku tržišta zlata i pokazuju da su cijene zlata u Srbiji, kao i globalno, podložne promjenama.

Prije nego što donesu odluku o investiranju, važno je pažljivo procijeniti svoje investicione ciljeve, toleranciju na rizik i raznolikost portfolia. Iako zlato može biti dio dobro diversifikovanog portfolia, ne bi trebalo da bude jedina strategija investiranja.

Investiranje u zlato može biti privlačna opcija za mnoge investitore, posebno u vremenima ekonomske nestabilnosti ili geopolitičkih tenzija. Različiti faktori poput stanja globalne ekonomije, monetarne politike centralnih banaka i geopolitičkih događaja mogu značajno uticati na cijenu zlata i na taj način smanjiti ili povećati potražnju za zlatom.

Izvori slika

https://pixabay.com/photos/gold-ingots-treasure-bullion-513062/

https://pixabay.com/illustrations/bullion-gold-bar-gold-bar-currency-1744773/

Katarina Nikolić, avokado.rs

magazinplus.eu

 

 

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close