-TopSLIDEBiHPrivreda

Koja prava ima poreski obveznik u BiH?

Preuzeto: etika.ba

Prethodno smo objavili tekst koji se bavi primjenom metode indicija koju poreski službenici mogu koristiti u toku procesa određivanja poreske osnovice poreskih obveznika. Još uvijek sa velikim interesovanjem iščekujemo odgovore na pitanja koja smo postavili nadležnim poreskim upravama o tome kako je ova metoda regulisana u zakonu i praksi. U međuvremenu, ćemo sami potražit odgovore na još neka zanimljiva pitanja, a koji bi mogli biti od velike koristi za poreske obveznike. Pitanje kojim se bavimo u ovom tekstu je: Koja prava ima poreski obveznik?

Pokušali smo pronaći neka „skrivena“ prava o kojim se ne priča pa se za njih većinom uopće i ne zna. Recimo, da li ste znali da ako ste pozvani od strane poreske uprave da dadnete izjavu istu možete sebi snimiti na video ili audiovideo kasetu? Zakon izričito i nedvojbeno daje pravo snimanja cijelog procesa davanja izjave. Pored toga, kada zaprimite poziv od poreske uprave on vam mora biti uručen najmanje 3 radna dana prije ako ste u FBiH ili 5 radnih dana prije ako ste u RS, od onog dana kada ste pozvani da dadnete izjavu ili donesete (predočite) dokumente. Postoji i mogućnost da zatražite odgodu mjesta ili vremena davanja izjave ili predočavanja dokumenta, što je sve vrlo korisno znati i upotrijebiti kao svoje legitimno pravo.

Na samu činjenicu da je dozvoljeno snimati proces davanja izjave, a da su samo rijetki od nas to pravo i iskoristili, čovjek ne može a da se ne pita: „Kako sam trebao znati da to smijem? Trebam li sve zakone znati napamet da bih branio svoja prava pred inspekcijom ili mi treba da radimo zajedno? Zašto nas poreski službenici ne upute na naša prava?, itd.“

U pokušaju da za čitatelje izdvojimo najbitnija prava, bili smo i sami u nedoumici oko primjene nekoliko njih. Da ne bismo širili dezinformacije odlučili smo se obratiti poreskim upravama za njihovo mišljenje. Onda smo naišli na prvu opšte poznatu nelogičnost. Zahtjevati od poreskog organa mišljenje oko zakona kojeg po službenoj dužnosti primjenjuju u sklopu opisa svog posla, se naplaćuje. Prethodna nelogičnost je izgleda i upitne zakonitosti jer zakon svakako kaže da je poreski službenik obavezan da pruži obrazovne usluge o poreznim zakonima, te pravima i obavezama poreskih obveznika. Zašto bi onda uslugu državnog službenika kojem je davanje mišljenja, tumačenje zakona i uputa korisnicima zakona u opisu posla, ova aktivnost bila još i dodatno plaćena? Da nampomenemo i to, mišljenje koje dobijete ne možete koristiti u drugim sličnim slučajevima. Za drugi slučaj, koliko god vam se činio sličan, ponovo plaćate mišljenje.

Osim što plaćanje naknade za davanje mišljenja nema pretjeranog smisla, sam proces dobivanja ovog mišljenja je različito uređen u FBiH, RS i Brčko distriktu. Pa tako, naknada za mišljenje PU FBiH je po jednom poreznom pitanju 50 KM. Bitno je napomenuti i to da u uputi za plaćanje stoji poseban naglasak da se radi o cijeni za jedno mišljenje. Ako imate više povezanih pitanja onda se mišljenja za svako plaćaju odvojeno. Kako naknade i uslove za davanje mišljenja shodno Zakonu o poreskoj upravi RS propisuje Poreska uprava, a taj propis nismo pronašli, ostaje pomalo nejasno kako je službeno Poreska uprava RS uredila ovo pitanje. Neslužbeno saznajemo, da Poreska uprava RS ipak ne naplaćuje mišljenja (iako im zakon ostavlja tu mogućnost) ali da se na njih čeka određeni vremenski period. I za kraj, mišljenje koje izdaje Direkcija za finansije BD (što bi u FBiH i RS bio ekvivalent ministarstvu finansija) ćete platiti 20KM što je izričito regulisano Zakonom o poreznoj upravi Brčko distrikta. Mišljenja Direkcije za finansije BD mogu biti dostupna javnosti na web-stranici, mogu se objaviti u službenim novinama ili drugim medijima, pod uslovom da se ne objavljuje identitet poreznog obveznika ili informacija koja predstavlja poreznu tajnu.

Baveći se pitanjem prava i obaveza poreskih obveznika, između ostalog, prisustvovali smo i interaktivnom webinaru organizovanog od strane jedne Agencije za finansijsko računovodstvo i savjetovanje. Webinar je obradio temu „Aktuelna PDV problematika, postupanja poreskih inspektora kod određivanja PDV tretmana pojedinih transakcija i prijavljivanje krajnje potrošnje u PDV prijavi“. [1]

Kako smo stekli dojam, da je od svih učesnika webinara, gospodin Sedin Mešanović (šef Odsjeka za reviziju i kontrolu Sektora za poreze, UIO BiH) najdirektnije govorio o pitanjima iz oblasti inspekcijskog nadzora u oblasti indirektnih poreza, iskoristili smo priliku da mu postavimo i nekoliko dodatnih pitanja. Pitali smo:

Naveli ste primjer da poreski obveznici često ne poznaju sva svoja prava, kao što je pravo na odgodu termina za provođenje kontrole. U tom smislu bi bilo korisno znati da li poreski službenici imaju obavezu (ili praksu) da poreskog obveznika napomenu (poduče) o njihovim pravima prilikom komunikacije i/ili poreske kontrole?

Spomenuli ste da je potrebno promijeniti stav, možda čak i “mentalitet” po pitanju provođenja kontrola poreza u smislu da inspekcije nisu tu samo da pronađu nepravilnost već da utvrde stvarno materijalno stanje stvari. Da li smatrate da je negativan stav poreskih obveznika utemeljen? Na koji način poreski službenici (nadležna lica) mogu uticati na promjenu tog stava kod poreskih obveznika?

Na koji način UIO BiH osigurava jednakost pristupa svih regionalnih ureda prema poreznim obveznicima?

Da li postoji način harmonizacije prakse postupanja poreznih službenika prema poreznim obveznicima?

Da li smatrate da bi bilo od koristi analizirati (uporediti) rješenja o razrezivanju dodatnog poreza onih slučajeva u kojima je utvrđena greška (presudom nadležnog suda) u obračunu od strane poreskih službenika i da li bi se na taj način moglo doprinijeti pravnoj sigurnosti?

Odgovor kojeg smo dobili od gospodina Mešanovića:

“Prije svega zahvaljujem na postavljenim pitanjima. Zaista se maksimalno nastoji uslovno kazano (kako putem stalnih obuka koje su dužni godišnje pohađati inspektori, tako i kroz stalnu pisanu i usmenu komunikaciju sa njima i radne sastanke) ukazati na potrebu promjene načina ophođenja prema našim obveznicima, odnosno svjesti o načinu rada i pristupa u kontrolama. Nažalost, mnogo toga često ovisi o individualnom pristupu pojedinca općenito. U pogledu vašeg prvog pitanj mogu kazati da oni nisu dužni da vas edukuju o vašim pravima, nego su dužni da se prema vama odnose u skladu sa vašim pravima. Na web stranici UIO pronaći ćete i Povelju o pravima obveznika indirektnih poreza, sa koje se možete informisati o istima. Kada je u pitanju vaše drugo pitanje, mogu reći da je nekada (vjerujem u manjoj mjeri) negativan stav obveznika opravdan, mada često i nije (vjerujte mi na ovo), pa se zloupotrebljavaju prava i nastoji se naštetiti ovlaštenom službenom licu koje radi kontrolu. U UIO se redovno i svakodnevno vrše analize prvostepenih, drugostepenih rješenja i sudskih presuda.”

Kao što se može primijetiti, dobili smo odgovor samo na prvo i peto pitanje, te polovično na drugo. Ako ništa, pokušali smo doći do Povelje o pravima obveznika indirektnog poreza, te iako link trenutno nije dostupan na oficijelnoj web stranici na koju smo upućeni, duboko vjerujemo da bi se mogli njom okoristiti jednom kada postane dostupna.

Za kraj, predstavljamo pregled prava i obaveza poreznih obveznika i način na koji su ona regulisana u FBiH, RS i BD.

 Prava i obaveze poreskih obveznika i prava i obaveze poreskih službenikaRepublika SrpskaFederacija BiHBrčko distriktUprava za indirektno oporezivanje (nivo BiH)
1. Učestalost i trajanje poreske kontrole ograničavaju se na razumnu mjeruNije posebno regulisanoDa (kancelarijska kontrola najduže 8 radnih dana, terenska najduže 20 radnih dana, izuzetno se može produžiti)Nije izričito regulisanoNije izričito regulisano
2.Tokom inspekcijskog nadzora porezni službenici moraju obavještavati porezne obveznike o njihovim pravima i obavezamaDaNije izričito regulisanoDaNije izričito regulisano
3.Poreska uprava dužna je obavještavati, objašnjavati i obučavati porezne obveznike i javnost o poreznim zakonima, poreznim postupcima, odgovarajućim podzakonskim aktima, poreznim zahtjevima, uključujući i plaćanje poreznih obavezaDaDaDa UIO će vršiti edukaciju obveznika indirektnih poreza o primjeni zakona o indirektnim porezima i na drugi način obveznicima pružati potrebna obavještenja.
4.Odnos poreznih službenika prema poreznim obveznicima i drugim licima mora biti sa poštovanjem i uvažavanjemDaNije izričito regulisanoDaNije izričito regulisano (ova obaveza propisana je kodeksom)
5.Poreska uprava dužna je da utvrđuje sve činjenice koje su bitne za donošenje zakonite i pravilne odluke sa jednakom pažnjom kako onima koje terete poreskog obveznika, tako i onima koje mu idu u koristNije izričito regulisanoDaNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
6.Poreske činjenice utvrđuju se prema njihovoj ekonomskoj suštiniNije izričito regulisanoDaNije izričito regulisanoU slučajevima “pro forma” radnji, dati predmet oporezivanja smatra se onim što on stvarno predstavlja, bez obzira kako ga strane u prometu nazivaju
7.Ako je lice pod krivičnom istragom mora biti obaviješten već na prvom ispitivanju o djelu za koje se tereti kao i o osnovama optužbeDaNije izričito regulisano (vrijede pravila krivičnog postupka)Nije izričito regulisano (vrijede pravila krivičnog postupka)Nije izričito regulisano (vrijede pravila krivičnog postupka)
8.Imena osuđenih, imena onih koji izbjegavaju istragu ili suđenje objavljuju se u masovnim medijimaDaNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
9.Porezni službenici mogu koristiti stručnjake iz oblasti o kojoj nemaju dovoljno stručnog znanja u istragamaDaNije izričito regulisanoDaNije izričito regulisano
10.Porezni službenici moraju čuvati porezne tajne i moraju osigurati da angažovana lica (npr. vještaci, stručnjaci) također poštuju tu obavezuDaDaDaDa
11.Mišljenja i tumačenja poreskih službenika za provedbu poreznih zakona moraju biti u skladu sa stavovima Ministarstva finansijaDaNije izričito regulisanoMišljenja donosi Direkcija za finansijeUIO može davati mišljenje obvezniku indirektnih poreza u vezi sa značajnim pitanjima koja se odnose na indirektne poreze, u skladu s postupkom propisanim Zakonom o postupku indirektnog oporezivanja
12.Porezni službenici imaju obavezu da pružaju obrazovne usluge o poreznim zakonima, te pravima i obavezama poreznih obveznikaDaDaDa
13.Poziv za davanje izjave se poreska uprava uručuje minimalno 3 dana ranijeDaDa (najmanje 5 dana prije)Nije izričito regulisanoNije izričito regulisano
14.Porezni obveznik može tražiti pomjeranje dana i datuma davanja izjaveDaDaNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
15.Porezni obveznik može angažovati punomoćnika koji će prisustvovati davanju izjaveDaDaNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
16.Davanje izjave porezni obveznik može snimati audio ili audiovideo snimkomDaDaNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
17.Porezni organ nema pravo zatražiti da pozvana stranka ispunjava i (ili) potpisuje dokumente mimo svoje voljeDaU slučaju da poreski obveznik odbije da potpiše zapisnik, poreski inspektor o tome sačini službenu zabilješkuNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
18.O postavljenim pitanjima i datim odgovorima sačinjava se zapisnik koji mora biti potpisanDaSačinjava se zapisnikSačinjava se zapisnik koji mora biti potpisan od inspektoraNije izričito regulisano
19.Porezni službenik može ući u stambene prostorije poreskog obveznika bez saglasnosti fizičkog lica samo ako ima nalog sudaDaPoreski službenici traže asistenciju MUP-a ako poreski obveznik ne dozvoli ulazak u stan ili drugu prostoriku gdje treba da uradi popis pokretnih stvari s ciljem zapljeneNije izričito regulisan slučaj kada porezni obveznik dobrovoljno ne dozvoli ulazak u prostorijeU slučaju potrebe, izvrši nasilno otvaranje sredstava, odnosno objekata i prostorija i niz drugih širih ovlaštenja obzirom da se radi o indirektim porezima, kao što je i upotreba opravdane sile kada je to potrebno za izvršavanje službenih dužnosti
20.Radnici poreznog organa odgovorni su materijalno, disciplinski, prekršajno i/ili krivično za štetu koju su na radu ili u vezi sa radom, namjerno ili iz grube nepažnje, prouzrokovali poreznom obveznikuDa Nije izričito regulisanoSlužbenik Porezne uprave koji ne djeluje u okviru svojih ovlaštenja, odgovoran je disciplinski, materijalno i krivičnoOvlaštena službena lica odgovorna su disciplinski, prekršajno i krivično za štetu koju na radu prouzrokuju prekoračenjem službenih ovlaštenja ili krajnjom nepažnjom
21.Porezni obveznik ima pravo da iz ureda Porezne uprave dobije besplatne informacije o porezima, kao i poreznim zakonima i odnosnim podzakonskim aktima kojima se reguliraju procedure za plaćanje i uvjeti plaćanjaDaDaDaPoreski službenici fizičkim i pravnim licima, strankama u postupku i javnim institucijama pružaju zahtijevanu informaciju, odnosno infomaciju za internu upotrebu u skladu sa zakonom i podzakonskim aktom
22.Svoje interese pred poreznim organom porezni obveznik može zastupati lično ili preko posrednikaDaDaNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
23.Porezni obveznik ima pravo da koristi porezne olakšiceDaNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
24.Porezni obveznik ima pravo da objasni poreznim službenicima na koji način obračunava i plaća porezDaDaDaN/a
25.Poreski obveznik ima pravo da bude prisutan tokom svih kancelarijskih ili terenskih kontrolaDaDa Nije izričito regulisano Nije izričito regulisano
26.U opravdanim slučajevima porezni obveznik može tražiti od direktora Porezne uprave da mu produži rok za podnošenje porezne prijave ili izvještaja do 60 danaDaNajduže 90 danaNajduže 90 danaN/a
27.Porez, kazna i kamata ni pod kojim uvjetima ne mogu biti naplaćeni dva ili više puta.DaNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoNije izričito regulisano
28.Porezna obaveza navedena u nalogu za plaćanje se može otkloniti tako što porezni obveznik kontaktira porezni ured koji je izdao nalog. Porezna obaveza se može otkloniti nakon što porezni obveznik dadne objašnjenje sa dokazom o pogrešnom obračunu obaveze ili dokazom da je istu već uplatio.DaDaGreška se može otkloniti običnim zaključkom po službenoj dužnosti od strane Porezne upraveNije izričito regulisano
Porezni organ je u obavezi da dadne mišljenje poreznom obvezniku u konkretnom slučajuDa, uz naknadu od 50KM po jednom pitanjuDa, uz naknadu ali nedefinisanog iznosa sa napomenom da se u praksi ne naplaćuje izrada mišljenjaDa, uz naknadu od 20UIO je dužan, u slučajevima i okolnostima predviđenim zakonom, zainteresiranim licima osigurati potpun odgovor na određena pitanja, izostavljajući bilo kakve podatke koji mogu omogućiti identifikaciju obveznika indirektnih poreza koji je uključen u predmetna pitanja ili odgovore.
Planira i provodi obuku zaposlenih u određenim oblastima, zavisno od ukazane potrebeNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoDa
Poreski službenik i nakon radnog vremena, poštuje, primjenjuje ovaj zakon i djeluje u skladu sa zakonom koji reguliše njegove obavezeNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoDa
Poreski službenik se usavršava stručno i što je moguće više koristi prednosti koje mu pruža organiziranje aktivnosti za stručno usavršavanjeNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoNije izričito regulisanoDa
Direktor definira ključne zadatke i minimum rada određenih službi. Zaposleni na tako definiranim zadacima nema pravo na štrajk.Ne

*Napominjemo da lista navedenih prava nije isključiva. Lista navedenih praba služi za prikaz i komparaciju onih prava za koje smo smatrali da bi bila od najveće koristi za porezne obveznike. Informacije su sastavljena na osnovu komparacije Zakona o poreskoj upravi FBiH, Zakona o poreskoj upravi RS, Zakona o poreskom postupku RS, Zakona o poreskoj upravi Brčko distrikt, Zakona o UIO BiH, Kodeks ponašanja UIO BiH.

[1] Seminar organizovan dana 30.11.2021. godine, od strane kompanije b4b

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close