Hokejaši BiH pobijedili Sjevernu Koreju i osvojili zlato za najveći uspjeh ikada

Hokejaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Skenderiji, u finalu Svjetskog prvenstva divizije III B, savladala selekciju Sjeverne Koreje rezultatom 4:2!

Tako su hokejaši BiH osvojili zlatnu medalju na ovom Svjetskom prvenstvu, a trijumf im je donio promociju u Diviziju III A, što je šesti rang svjetskog hokeja.

Bolje je večerašnji meč u Skenderiji otvorila Sjeverna Koreja, pošto je Chun Rim Hong nakon dvije minute igre pogodio za njeno vodstvo od 1:0. Poravnanje deset minuta poslije BiH donosi Nikko Gaković, ali dvije minute prije kraja prve trećine Hong novim golom vraća prednost Korejancima (2:1).

Dugo smo čekali na pogotke u drugoj trećini, a onda u njenom finišu BiH kreira preokret golovima Dine Čordalije i Andreasa Andrijaševića za 3:2.

Na otvaranju treće trećine gol za 4:2 postiže Denny Miškić i osigurava mirniji finiš meča hokejašima BiH.

Do kraja je ostalo 4:2, a BiH je pobjedom osvojila zlatnu medalju i izborila plasman u višu diviziju, dok će se BiH morati zadovoljiti srebrom i čekati narednu priliku za promociju.

Trenutno se u diviziji III A nalaze Kirgistan, Luksemburg, Meksiko, Južnoafrička Republika, Tajland i Turkmenistan. Svjetsko prvenstvo ove divizije igra se u martu u Bishkeku, a jedna selekcija će ispasti u diviziju iz koje dolaze BiH.

Rezultat i strijelci:

Bosna i Hercegovina – Sjeverna Koreja 4:2 (Gaković, Čordalija, Andrijašević, Miškić / Hong 2x)