Kako se svijet promijenio u 2014. godini

Ova godina je oborila rekorde po broju bilionera ali i po broju izbjeglica. Desilo se također to da je 2014. bila najtoplija godina, da je zabilježena i najviša stopa proizvodnje pšenice te prodaje industrijskih robota. Magazin The Atlantic se pozabavio statistikama kako se, zapravo, svijet promijenio u manjem i većem smislu.

100-200 posto:
Povećan broj državnih udara od 2013. Ove je godine vlada Tajlanda i Burkine Faso oborena na ovaj način.
U Ukrajini je, međutim, putem pobune i parlamentarnog glasanja zbačen tadašnji predsjednik Viktor Janukovič. Postoji debata oko toga da li se događaji u Kijevu tehnički računaju kao državni udar kako je to tvrdio Janukovič, no prema akademskim definicijama, stručnjak za državne udare Jay Ulfelder je rekao da je “Janukovič faktički u pravu.” U svakom slučaju, 2014 predstavlja skok u odnosu na jedan državni udar koji se desio 2013, a to je onaj u Egiptu.

12.5 posto:
Opadanje u članstvu Grupe 8 vodećih industrijaliziranih demokracija – a što je najveći i jedini pad unutar ove grupe. Nakon što je Rusija izbačena iz ovog ekskluzivnog kluba zbog toga jer je u martu aneksirala Krim, G8 je postao G7. Rusija je bila najveći član i prvi koji je otišao van, tako da se grupa sada svela na svoje članstvo iz 1998.

19 posto:
Povećanje u broju bilionera u svijetu 2014 godine, prema Forbesovoj godišnjoj listi. Do marta ove godine ih je bilo 1,645 na planeti, uključujući i 268 novih, a što je najveći godišnji porast otkad je Forbes ovo počeo da broji 1987. Godina je vidjela porst od oko 25 posto u broju žena-bilionera, a što je najviše do sada, iako sa ukupnim brojem od 172 bilionerke, žene još uvijek čine oko 10 posto na listi.

55 posto:
Ovo je proporcija zemalja koje je analiziraop Freedom House u svom izvještaju “Sloboda interneta u 2014”. Nije da je 2014 bila jako loša, Freedom House mjeri ovaj pad u zadnjih četiri od pet godina otkad radi ove izvještaje. No među 65 zemalja koje su bile dio istraživanja ove godine, više od pola njih je imalo nove zakone a koje se odnose na legalne restrikcije ili slobodu interneta.

17 posto:
Porast u proizvodnji opijuma u Afganistanu od 2013. Ove godine je Afganistan oborio prijašnje rekorde za proizvodnju maka. Ova je industrija porasla u zadnje tri godine, tako da se po procjeni UN-a, tu sada proizvodi 6,400 tona vrijednosti opijuma, a što je više od 40 posto od ere Talibana sa 4,565 tons u 1999.

15 posto:
Očekivani porast u indistrijskim instalacijama robota širom svijeta tokom prošle godine. Ovo je na tragu da sruši rekord iz 2013 po broju prodanih robota, djelomično zbog povećane automatizacije u proizvodnji. Kina je glavni proizvođač u ovoj industriji, a kako kaže Merriam-Webster Enciklopedija, “industrijski roboti ne liče ljudskim bićima; robot u ljudskom obliku se naziva android.”

1.2 posto:
Broj u kojoj će, po procjeni Međunarodnog monetarnog fonda, ekonomija Kine po prvi put da prevaziđe Ameriku. MMF je mjerio GDP svake od zemalja u kupovnoj moći, no ipak je globalno uvjerenje da će Sjedinjene Američke Države biti na čelu svijeta po pitanju svjetske ekonomije za vjerovatno još jednu dekadu.

0.6 posto:
Porast u proizvodnji pšenice od prošle godine. Žetva je u najvećem porastu do sada, prema istraživanju  International Grains Council. Ipak, Rusija je jedan od svjetskih izvoznika pšenice i ona je ograničila ovu svoju aktivnost a što utiče na druge cijene proizvoda iz ovog spektra.

1.22°F:
Prosječan broj stepeni koliko je globalna temperatura prešla prosjek 20 vijeka. To 2014 čini najtoplijom godinom otkao to naučnici bilježe, s tim da je oborila rekord 2010.

40 posto:
Pad u cijeni barela ulja od vrhunca ovog ljeta. Cijene nafte su sada na najnižem nivou u pet i po godina tokom usporavanja globalnih zahtjeva i širenja alternativnih zaliha energije.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close