Zmajevi savladali Lihtenštajn i došli do prve gostujuće pobjede u kvalifikacijama za Euro

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u Vaduzu selekciju Lihtenštajna rezultatom 2:0 u okviru 7. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a utakmicu je obillježio i protest bh. navijača protiv Nogometnog saveza BiH.

Nema sumnje da će nakon ovoga UEFA žestoko kazniti naš Nogometni savez i pitanje je šta će se dešavati pred utakmice baraža, a o svemu će se dodatno polemisati i narednih dana.

Što se tiče samog meča, naš tim je pitanje pobjednika riješio u prvom poluvremenu. Već u 13. minuti Džeko je izašao sam pred golmana domaćeg tima, a nakon izblokiranog šuta, lopta je došla do Rahmanovića koji pogađa za 1:0.

Nakon toga Džeko je iz dobre situacije šutirao pored gola, a već u 20. minuti Zmajevi su ponovo zatresili mrežu domaćina, ali nakon pregleda VAR-a dosuđen je ofsajd. Bila je to sjajna akcija, Rahmanović je gurnuo loptu za Stevanovića, a ofanzivac Servettea pogodio, no pogodak je poništen nakon VAR provjere.

U 33. minuti Rahmanović je imao novu veliku šansu kada je dobio loptu u petercu na lijevu nogu, ali je šutirao direktno u golmana Buchlera.

Konačno, u 41. minuti bilo je 2:0. Demirović je sjajno centrirao i na drugoj strani pronašao Stevanovića koji se dobro snašao i postigao drugi gol za naš tim, koji je imao veliku prednost nakon prvog dijela igre.

Drugo poluvrijeme počelo je na buran način. Navijači nogometne reprezentacije BiH u 50. minuti prekinuli su bakljadom utakmicu u Lihtenštajnu, uz skandiranje “Savez napolje”.

Iako su do sada šutjeli i nisu se oglašavali o brojnim problemima u bh. nogometu, konačno su odlučili da na ovaj način dignu glas.

Utakmica je proobitno nastavljena nakon tri minute, ali je potom ponovo prekinuta. Kapiten Džeko je obavio razgovor s navijačima, a nakon nekoliko minuta novog prekida, konačno se nastavila.

U 65. minuti Džeko je imao dobru šansu kada je golman Lihtenštajna nakon njegovog udarca glavom izbacio loptu s gol-linije, a do kraja susreta naš kapiten je propustio još dvije izrazite šanse, ali čuvar mreže domaćih Buchel bio je ponovo uspješniji.

Velike šansu su do kraja propustili Demirović i Bilbija, ali je do kraja ostalo 2:0. Naša reprezentacija već u ponedjeljak igra novu kvalifikacionu utakmicu kada u Zenici dočekujemo selekciju Portugala.