Sud i Tužilaštvo BiH su nadležnost države, a ne entiteta

Referendum u RS se sigurno neće dogoditi. Ne podržava ga ni zvanična Srbija, ni opozicija u RS, tako da podrška ideji referenduma nije dovoljna, a posljedice bi mogle biti vrlo ozbiljne, kategoričan je u intervjuu za Vijesti.ba Goran Marković, stručnjak za Ustavno pravo i urednik časopisa “Novi plamen”.

VIJESTI.BA: Profesore Markoviću, bh. javnost podijeljenog je mišljenja o odluci Narodne skupštine RS da raspiše referendum o radu Suda i Tužilaštva BiH, te nametnutim odlukama visokog predstavnika. Kakav je Vaš stav o ovom pitanju? 

MARKOVIĆ: Bilo je očekivano da javnost bude podijeljena po ovom pitanju, jer ono nije samo pravno već, sigurno i više, i političko pitanje. Očigledno je da je najava referenduma usložnila političku situaciju i zakomplikovala međunacionalne odnose. Činjenica je da postoje ozbiljni problemi u funkcionisanju pravosudnog sistema, između ostalog i kad je riječ o podizanju optužnica protiv potencijalnih učinilaca krivičnih djela ratnog zločina, ali ti problemi mogu biti rješavani samo dijalogom tri strane, budući da su i Sud i Tužilaštvo u nadležnosti države, tako da entiteti nisu nadležni da donose bilo kakve jednostrane odluke.

VIJESTI.BA: Očigledno je da su rezultati referenduma unaprijed poznati, jer građani generalno nisu zadovoljni radom pravosudnih institucija. Kakve implikacije mogu proizvesti referendumske odluke?

MARKOVIĆ: Treba znati da je referendum u Republici Srpskoj, naravno samo o pitanjima iz nadležnosti Narodne skupštine, savjetodavnog karaktera. Dakle, čak i kad bi referendum bio održan, u šta sumnjam, Narodna skupština bi morala, na osnovu rezultata referenduma, donijeti određene akte. Provođenje referenduma bi značilo ozbiljan presedan – da jedan ili drugi entitet, ako nisu zadovoljni nekim državnim zakonom ili institucijom, mogu jednostrano da odluče da se neće pridržavati tog zakona ili da neće poštovati odluke te institucije. To bi značilo urušavanje cjelokupnog pravnog sistema. Ipak, mislim da prijetnja referendumom ima druge ciljeve. Jedan je da vladajuća stranka učvrsti svoju ozbiljno poljuljanu političku poziciju, a drugi je da bude izvršen pritisak na druge dvije strane i na međunarodne činioce da reforma pravosuđa bude uzeta ozbiljnije u razmatranje.

VIJESTI.BA: Hoće li referendum prekršiti Dejtonski sporazum ili je pa u funkciji njegove afirmacije?

MARKOVIĆ: O tome postoje velike i nepremostive razlike u gledanjima. Jedni smatraju da je osnivanje Suda i Tužilaštva zasnovano na Ustavu BiH, pa bi referendum u tom smislu značio kršenje Dejtonskog sporazuma. U RS preovladava mišljenje da je osnivanje ovih institucija bilo neustavno, pa bi referendum značio vraćanje Dejtonskom sporazumu. Ova suprotstavljena mišljenja postoje već petnaest godina, ona sad igraju značajnu ulogu u raspravama o pitanju koje ste postavili i u tom pogledu se pozicije suprotstavljenih strana neće približiti. Ne treba zaboraviti da je Ustavni sud BiH svojevremeno donio odluku po kojoj donošenje Zakona o Sudu BiH nije neustavno. Ali, i o Ustavnom sudu BiH postoje oprečna mišljenja.

VIJESTI.BA: Generalno, je li referendum način da se riješi problem funkcionisanja pravosudnih instritucija?

MARKOVIĆ: Problem funkcionisanja pravosudnih institucija rješava se dijalogom političkih predstavnika u političkim institucijama. U konsocijativnom režimu kakav imamo i kakav je inaugurisan baš u Dejtonu, to znači da predstavnici tri naroda u Parlamentarnoj skupštini treba da pregovaraju i pronađu kompromisno rješenje o tome kako pravosudne institucije treba da budu organizovane, kako treba da budu imenovani i kontrolisani nosioci pravosudnih funkcija i koje su nadležnosti pravosudnih institucija.

VIJESTI.BA: U kojoj mjeri je priča o referendumu, prema Vašem mišljenju, ispolitizovana? 

MARKOVIĆ: U potpunosti je ispolitizovana. Ovo je političko pitanje par excellence. Ono dotiče pitanje podjele nadležnosti između države i entiteta, zatim nezavisnosti nosilaštva pravosudnih funkcija i odnosa političke vlasti i pravosuđa. Ideje nacionalnih političkih elita o uređenju države prelamaju se u ovom pitanju.

VIJESTI.BA: Smatrate li da bi ovaj referendum mogao biti uvod u nešto ozbiljnije – referendum o nezavosnosti RS?

MARKOVIĆ: To se sigurno neće dogoditi. Međunarodni činioci neće dozvoliti održavanje ovog referenduma. Vidjeli ste da to ne podržava ni zvanična Srbija, kao ni opozicija u Republici Srpskoj. Prema tome, podrška ideji referenduma nije dovoljna, a posljedice bi mogle biti vrlo ozbiljne.

Razgovarala: Nevena Šarenac

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close