-TopSLIDEPolitikaSvijet

Išerić: Da li je Arapska liga mrtva?

MIŠLJENJA

Piše: Enver Išerić

Događaji na Bliskom istoku, odnosno u Palestini, a čiji su glavni akteri Hamas i Izrael moraju zabrinuti cijelo čovječanstvo. Prvo je Hamas napao Izrael, a Izrael je nakon toga objavio rat Hamasu. A prije napada Hamasa Izrael je godinama i decenijama osvajao palestinski teritorij, ubijao Palestince i organizovao najveće „otvorene“ koncentracione logore. Tako je i danas. Gaza je najveći koncentracioni logor na svijetu u kojem jedna država obustavlja dostavu vode i hrane, u kojem iz vazduha ruši stambene objekte i ubija stanovnika koliko hoće i kako hoće.

Povod za napad na Gazu koji traje je napad Hamasa. Izraelski premijer je rekao „Svaki pripadnik Hamasa je mrtav čovjek“. I njegova vojska će procjenjivati ko je pripadnik Hamasa i koliko ih ima. To praktično znači da je svaki Palestinac potencijalni pripadnik Hamasa i da praktično treba biti ubijen.

Izrael je „zaboravio“ na svoj „hamas“ formiran tokom tridesetih godina prošlog stoljeća, kada je praktično i počela okupacija Palestine, a za vrijeme Britanskog mandata nad ovim područjem uspostavljenog 1923, godine i koji je trajao do 1948. godine.

Međutim, potpuno je jasno da postoje i uvijek su postojala agresivna djelovanja određenih nacija, odnosno država u svijetu, pa su se zbog toga i stvarale međunarodne organizacije koje su imale i imaju zadatak da spriječe narušavanje svjetskog mira i agresivno djelovanje pojedinih država, da štite ljudska prava i osiguraju mir u svijetu.

Takve svjetske organizacije bila je Liga naroda koja je osnovana nakon Prvog svjetskog rata (1920.), a zatim Ujedinjene nacije, osnovane nakon Drugog svjetskog rata 1945. godine.

Iste godine osnovana je i Arapska liga, kao regionalna organizacija arapskih zemalja, koja broji 22 države i koja za cilj ima „približavanje odnosa među zemljama članicama i koordinacija međusobne saradnje, čuvanje njihove nezavisnosti i suvereniteta, kao i diskutovanje poslova i interesa arapskih zemalja na opšti način“.

Povodom najnovijih vojnih akcija Izraela, a koje izvodi na području Gaze, protiv civilnog stanovništva, Arapska liga se oglasila nakon održanog sastanka te pozvala Izrael da obustavi vojne akcije, kao i opsadu Gaze, ističući da će posljedice biti užasne. Generalna skupština Ujedinjenih nacija nije ni sazvana niti je to neko zatražio. Održana je sjednica Savjeta sigurnosti na kojem su mišljenja bila podijeljena, a sjednica je održana iza zatvorenih vrata.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija se sastaje „radi redovnih godišnjih zasjedanja kao i radi vanrednih zasjedanja po potrebi. Vanredna zasjedanja saziva Generalni sekretar na zahtjev Vijeća sigurnosti ili većine članova Ujedinjenih nacija.“ Vijeće sigurnosti nije donijelo nikakve mjere po ovom pitanju, a većina članova Ujedinjenih nacija ne smatra da je situacija u Palestini, koja traje 75 godina i koja je nedavno „eskalirala“ i prijeti da preraste u veliku katastrofu, sa masovnim ratnim zločinima i kršenjem međunarodnog humanitarnog prava, nalaže sazivanje vanredne sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i da ne zavređuje raspravu u tom međunarodnom tijelu.

Takva situacija pogoduje Izraelu, posebno ako imamo u vidu činjenicu da mnoge države podržavaju njegove akcije nazivajući to „pravom na odbranu“, a do stavova Arapske lige Izrael drži k'o do „lanjskog snijega“. Zato bi mogli zaključiti da je Izrael jači od cijele Arapske lige, jer u srcu arapskog svijeta ima ulogu glavnog „arapskog policajca“

Međunarodne organizacije gube smisao svoga postojanja, jer nisu u stanju vršiti poslove i ostvarivati ciljeve zbog kojih su osnovane. Ima li iko snage da riješi Izraelsko-palestinsko pitanje? Mogu li članice Arapske lige postići dogovor makar o ekonomskoj i diplomatskoj blokadi Izraela, kako bi ga „privoljela“ na trajno rješenje ovog pitanja sa dvije države na prostoru nekadašnje Palestine i to Izrael i Palestina. Ili je Arapska liga mrtva? Mogu li Sjedinjene Američke Države, ka najveća svjetska vojna i ekonomska sila posredovati i naći zadovoljavajuće i trajno rješenje? Mogu. I trebale bi, jer scene iz Gaze se jednostavno više ne mogu gledati. Ili je neko već našao rješenje: Uništiti i raseliti sve Palestince i ne dozvoliti da imaju svoju državu! A članovi Arapske lige neka uživaju u prividnom jedinstvu, i žive u stvarnom rasulu i neprijateljstvu.

Jadna je i tužna situacija u kojoj se svijet nalazi.

Patria – nap.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close