-TopSLIDEKolumne

Hercegovački “gordijev čvor“: Zašto HNK-a skoro godinu nakon izbora nema novu izvršnu vlast?

Piše: Adnan Demić

Jedanaest mjeseci proteklo je od općih izbora u Bosni i Hercegovini, i većina vlada (čak i Federalna) formirane su i uveliko rade, s izuzetkom jedne. Riječ je, pogađate, o izvršnoj vlasti u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, izbornoj jedinici koja se prema nepisanom pravilu nakon svih izbornih ciklusa posljednja formira. Razloga je, bolje upućeni kažu, nekoliko, ali se izdvaja to što je vlast u Hercegovini dosad bila preslika Vlade FBiH. Dakle, izborni rezultat u Kantonu “sedam“ uglavnom je sličan rezultatu koji ostvarivaju politički subjekti na nivou Federacije BiH. I uvijek se prećutno čekalo formiranje vlasti na nivou entiteta. Onda kada ona na nivou Federacije nije formirana (nakon izbora 2018.), isto se dogodilo i u HNK-a. Ovog puta se, svi su složni, čeka se predugo, ali rješenje se bez obzira na pritiske međunarodnog faktora ne nazire. Vlast u Federaciji je uz pomoć upravo međunarodnih zvaničnika formirana bez SDA, što se nastojalo i u ovom kantonu, međutim svakog puta kada se pokušalo, nedostajalo je ruku.

HDZ BiH kao pobjednik izbora neminovno će dati mandatara Vlade. Ova stranka broji jedanaest poslanika. SDA je osvojila sedam mandata, SDP i HDZ 1990 – tri, HRS i DF po dva, te NES i NIP po jedan mandat. Za potvrdu Vlade potrebni su glasovi ukupno 20 poslanika.

Klubovi HDZ-a BiH, HDZ-a 1990, SDP-a i NIP-a (stranaka koje čine vlast na nivou Federacije BiH) zbirno broje osamnaest poslanika, te su im za potvrdu vlasti koja bi bila preslika Vlade FBiH, potrebne još dvije ruke. Prvobitni plan bio je vlast sa DF-om. Poslanici ove stranke u početku nisu imali ništa protiv, međutim sve je palo u vodu “direktivom“ iz Sarajeva. Drugi “džoker“ trebao je biti HRS, međutim ni u ovoj stranci nisu željeli jeftino prodati kožu, pa je HNK-a do danas ostao bez vlasti.

U isto vrijeme, sa HDZ-om je pregovarao decenijski partner (SDA), ali rješenje do danas nije postignuto, iako bi znajući odnose na relaciji SDA – DF, upravo to mogla biti “kombinacija“. Ipak, u HDZ-u bi radije formirali Vladu s partnerima iz “Trojke“. Posljednji pokušaj “približavanja“ stavova iniciran je iz HDZ-a 1990, koji je pozivao na sastanak u svom domu, međutim na isti se nisu odazvali ni HDZ, ni HRS.

“Nakon naše inicijative i sastanka koji smo sazvali, optimizam je splasnuo. Na istom se nisu pojavile delegacije HRS-a i HDZ-a BiH. Nismo od HDZ-a čak dobili ni objašnjenje. Iz HRS-a su ranije potencirali da nisu pozivani, a evo sada kada su dobili službeni poziv, ocijenili su kako mi nismo ti koji bi trebali pozivati stranke koje odlučuju o vlasti“, kaže za Inforadar Ivan Odak iz Kantonalnog odbora HDZ-a 1990.

Ne vjeruje da će Vlada koja radi u tehničkom mandatu još od 2015. dobiti još četiri godine vladanja.

“Najgora opcija je tehnički mandat. To bi bio drugi u nizu za aktualnu vlast ili drugim riječima nepoštivanje volje birača osam godina zaredom. Za vladajuće HDZ BiH i SDA to je vjerojatno idealno. Tako ništa i ni s kim ne moraju dijeliti. Čak sumnjam da je sve što imamo njihova igra da se što duže održe“, navodi Odak.

Zagovara vlast sa strankama “Trojke“, iz više razloga.

“Najnormalnije i najlogičnije je da imamo vertikalu. Dakle, da iste stranke čine većinu na razinama države, entiteta i županije. Nažalost, zasad nemamo dovoljno ruku. Imali smo jedno vrijeme, ali je krenuo pritisak kako bi se DF eliminisao iz priče. Druga mogućnost su ruke HRS-a, ali vidite da i oni kalkuliraju. Zasad sigurno nećemo imati novu vlast. Čekat će se kraj godišnjih odmora. Vjerovatno nam ostaje deveti mjesec. Imamo informaciju da su ovih dana sjedili i razgovarali lideri stranaka koje čine vlast u Federaciji s američkim ambasadorom, a je li bilo priče o Vladi HNK-a, iskreno ne znam. Nadam se, iskreno da jeste“, rekao je.

U HDZ-u BiH su, zanimljivo, u jeku pregovora promijenili predsjednika Kantonalnog odbora. Stjepana Boškovića naslijedio je mladi kadar Ludvig Letica, koji uživa povjerenje članstva.

“Tek sam u srijedu preuzeo dužnost i još uvijek upoznajem situaciju po pitanju formiranja vlasti. Upućen sam u tokove i nadam se da ćemo to uskoro riješiti. I dalje se razgovara sa svim partnerima. Čak mislim da bi se nešto moglo promijeniti do naredne sedmice. Prekinuo sam godišnji odmor zbog ozbiljnosti situacije. Moramo otkloniti razloge zbog kojih skoro godinu nakon izbora nemamo Vladu. Predugo se čeka, sve dosad je bilo neozbiljno“, smatra Letica.

U SDP-u koji tradicionalno osvaja po tri mandata, ne kriju da su zagovornici vlasti “po vertikali“. Ne kriju ni da se čekao rasplet na nivou Federacije BiH.

“Sjećate se svih pokušaja blokada i na kraju raspetljavanja čvora uz pomoć međunarodne zajednice… Jasno vam je, nijedan blok ovdje zasad nema dovoljno ruku. Razgovore nastavljamo. I prošle sedmice smo približavali stavove. Jedino je realno da se okupimo oko programskih principa. Teško da ćemo do rješenja u ovom mjesecu. Septembar se čini kao izgledniji“, kaže predsjednik KO SDP-a HNK-a, Ismet Lulić.

Nema dilemu ni kada je riječ o potencijalnim partnerima u vlasti.

“Nadam se da će to biti SDP i partneri sa nivoa Federacije BiH. U politici ništa nije nemoguće i nikoga neću isključiti. Sadašnje stanje je da varijanta sa SDA nije izgledna“, rekao je Lulić.

Saradnja SDP-a sa NIP-om u HNK-a je jako dobra, tvrde u objema strankama. Naša stranka u ovom Kantonu nije uspjela preći izborni prag i nije parlamentarna opozicija. I u NIP-u vlada raspoloženje poput SDP-a.

“Prvi krivac zašto HNK nema novu vlast je DF. Željeli su u vlast sa strankama Trojke i dva HDZ-a, a onda je došla direktiva i promijenili su mišljenje. Drugi krivac je HRS. Ne shvataju ozbiljnost situacije. Pričaju o promjenama, a kada su dobili priliku da nešto promijene, počeli su kalkulisati. Mislim da to nije pravi put. Još uvijek se nadam da će to biti SDP, NIP, HDZ BiH i HDZ 1990. Samo na taj način se nešto može promijeniti na bolje. U protivnom bismo imali isti sistem funkcionisanja od kojeg građani ne bi dobili ništa. A i ovako nažalost predugo ispaštaju. Porazno je da se godinu ne može do rješenja“, kaže predsjednik NIP-a u Hercegovini, Omer Hujdur.

S druge strane u HRS-u tvrde da suština dosadašnjih pregovora nije bila težnja za promjenama, već uglavnom za raspodjelom budžetskog novca i funkcija. Slaven Bevanda, zamjenik predsjednika stranke tvrdi da su nakon izbora u HDZ-u otvoreno sarađivali sa DF-om, pozivajući ih da to i nastave.

“DF je podržao HDZ kada su birani delagati u Dom naroda. S kim je, dakle, HDZ počeo sarađivati, neka i nastavi. Neka sada ne traže spas u HRS-u. NIP i HDZ 1990 nemaju kapacitet da vode pregovore, a istovremeno su partneri HDZ-a BiH na nivou Federacije BiH, kao i na državnom… Naše Predsjedništvo je odlučilo da ne učestvujemo u matematičkim koalicijama. Većina podrazumijeva odgovornost za široke promjene, a ne osiguranje nekih funkcija, ministarskih ili direktorskih” – ističe Bevanda.

U SDA smatraju da bi zaobilaženje druge stranke po broju glasova u Kantonu, predstavljalo kršenje volje birača i “da nikom ne bi donijelo ništa dobro“.

“Smatram da je sazrela situacija da aktivno učešće u novoj vlasti uzmu HDZ BiH i SDA koji su uostalom dobili najveće povjerenje građana. I kroz klubove naroda imamo adekvatno predstavljanje i vratili smo se na početak priče. Ono što smo trebali uraditi još u novembru ili decembru prošle godine, mi trebamo uraditi odmah u augustu ove. Pozivamo i ostale koji su spremni podržati program da to učine i da dobijemo adekvatnu dvotrećinsku većinu“ – izjavio je zamjenik predsjedavajućeg Skupštine HNK-a, Džafer Alić (SDA).

Na naše pozive iz hercegovačkog DF-a nisu odgovorili. Zanimljivo je da je Vlada imenovana 2015., a koju čime kadrovi HDZ-a i SDA i danas u tehničkom mandatu. Nakon izbora 2018. situacija za ove stranke bila je “čista“, imali su zbirno 21 ruku, ali se nisu dogovorili. Danas u obje varijante nedostaju dvije ruke.

InfoRadar

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close