BiHPolitika

Indirektan izbor članova Predsjedništva BiH – model za potpunu relaksaciju odnosa

Rješenje po kojem bi se članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine u budućnosti birali iz državnog Parlamenta bez sumnje bi donijelo potpunu relaksaciju odnosa u državi, a posebno u Federaciji i zaustavilo politički bošnjačko-hrvatski obračun.

Uistinu je teško danas naći stranku koja je protiv ovakvog prijedloga u suštini, no vrag je u detaljima.

Redakcijski osvrt TV1:

Bošnjačke opcije, u prvom redu SDA na ovaj bi model pristale ukoliko bi se svi, a to znači i član Predsjedništva BIH iz srpskog naroda birao na isti način.

Ipak je to samo nedovoljan argument jer je dovoljno asimetrije već prisutno, da se za uspjeh hrvatsko-bošnjačkih odnosa ne bi prihvatila još jedna. Dodikov stav ne smije biti razlog da ovo ne uspije, jer on upravo priželjkuje raspad i sukobe u Federaciji da bio ostvario svoje političke ciljeve.

Srbi su za sada protiv i poručuju – neka Federacija bira kako želi. Hrvatima je svejedno, sa ili bez asimetrije, ovo bi osiguralo da biraju svog legitimnog predstavnika u vrhu države.  Zašto bi se o ovom modelu moglo razmisliti i u Republici Srpskoj, nešto kasnije. No i bez pristanka iz RS bošnjčki i hrvatski politički predstavnici imaju o čemu razgovarati.

SDA je u posljednja tri izborna ciklusa u oba doma državnog Parlamenta imala većinu za odlučivanje, posebno u Domu naroda gdje u pravilu ima tri od pet delegata. Da je ključ u domovima naroda svjestan je i čovjek zbog čijeg je izbora i nastalo pitanje legitimnosti – Željko Komšić.

S druge strane i HDZ u zadnja tri ciklusa također ima potrebnu većinu, toga su svjesni i zato bi im ovaj model potpuno odgovarao. Ne samo njima nego i opoziciji kod Hrvata, jer bi ovim rješenjem pala priča o navodnoj ugroženosti i nemogućnosti izbora legitimnog predstavnika kojim je HDZ do sada mobilizirao sve Hrvate. Samo na ovakav način bi se konačno, bez nacionalističke histerije i retorike, došlo do normalnog polariziranja u hrvatskom političkom tijelu.

O izboru člana Predsjedništva bi odlučila većina, odnosno one stranke koje dobiju najveći broj glasova. Snaga člana Predsjedništva pak ne bi bila oslabljena, jer bi legitimitet crpio iz legitimiteta direktno izabranih zastupnika.

Argument Halida Genjca da je ovo opasno po državu zbog “vakuma ” u izboru ipak ne stoji, to se rješava zakonom da postojeći članovi Predsjedništva ostaju u mandatu  do izbora novih.

A da je HDZ uz pitanje koje je važno hrvatskom narodu spreman rješavati i pitanja za koja su zainteresirana druga dva naroda, ova bi stranka mogla dokazati u Mostaru.

Indirektan izbor članova Predsjedništva i pitanje Mostara SDA i HDZ bi mogli bi se rješavati odmah, što bi u potpunosti rasteretilo ove dvije stranke teških pitanja i čekanja rješenja nekog velikog paketa.  Pošten, ravnopravan, Mostar, bez podjela i po mjeri čovjeka, olakšao bi i predstavnicima SDA pristajanje na indirektan izbor članova Predsjedništva.

Ukoliko pak SDA ne pristaje na prvo, a HDZ na drugo, onda je cijela priča uzalud, a krivci poznati. Dakle, ili relaksacija odnosa ili svjesno vođenje u  još veći ponor, a onda nije teško predvidjeti dalji scenario.

S treće strane, aktuelni odnosi snaga u državnom Parlamentu, u kontekstu indirektnog modela, nešto je o čemu bi mogli razmisliti i politički predstavnici Srba, u prvom redu SNSD Milorada Dodika. Nije li upravo Dodik gorljivi zagovornik tvrdnje da je Mladen Ivanić u Predsjedništvo izabran glasovima bošnjačke dijaspore. Da je indirektan model bio na snazi na zadnjim izborima, kandnidatkinja SNSD-a Željka Cvijanović danas bi bila na funkciji u Predsjedništvu.

Osim toga, izborna pobjeda i funkcija u Predsjedništvu svaku stranku stavlja u poziciju nezaobilaznog faktora u formiranju vlasti. Uostalom, što se tiče stavova iz RS, ne treba ih uzeti ozbiljno, mijenjaju i mnogo važnije i prilagođavaju ih političkim prilikama.

Dakle, problem nije nerješiv. U najkraćem, pobjednici izbora imali bi svoje članove Predsjedništva, onima koji izgube izbore ni ta pozicija ne da ne znači mnogo, nego, kako to sa iskustvom reče Željko Komšić, ne znači ništa.

Korak ste do rješenja gospodo, ili do “belaja”.

 

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close