Imali smo plus 16 protiv Litvanije: U infarktnoj završnici BiH ostala bez drugog kruga Eurobasketa!

U infarktnoj završnici BiH je ostala bez drugog kruga Eurobasketa. Zmajevi su u odlučujućoj utakmici pobijedili Litvaniju 78:72, ali ni tri pobjede nisu dovoljne da se plasiraju u drugi krug!

BiH je pred sobom imala težak zadatak. Ne samo da je morala pobijediti Litvaniju da bi ostala na prvenstvu, nego je ta pobjeda morala biti izražena razlikom od najmanje deset koševa. Zmajevi su svih 40 minuta držali košarkašku velesilu u podređenom položaju, no bilo je to dovoljno samo za pirovu pobjedu i častan oproštaj.

Ludilo

Čudo se zamalo nije desilo – u jednom trenutku četvrte četvrtine imali smo prednost od 16 razlike, no nju do kraja nismo uspjeli zadržati. Zbog slabije koš-razlike, u nastavak takmičenja ide Litvanija.

Aco Petrović obećao je dan ranije ludilo i ludilo smo gledali. Posebno u posljednjih deset minuta kada smo prolazili trenutke od sreće i euforije do očaja.

Imali smo plus 5 na ulasku u poslednju četvrtinu (57:52) zahvaljujući prvo trojci Marka Šutala u 29. minuti, a zatim i poenima Mirze Teletovića i Nihada Đedovića.

A kada je “iz svlačionice” Teletović pogodio trojku, svoj tada 23 koš za plus osam (60:52), svi smo potajno počeli vjerovati u čudo! Dvije minute kasnije na semaforu je pisalo 67:58 nakon kontra napada kojeg je završio Kikanović na asistenciju Đedovića i čarobna granica bila je daleko samo pola koša.

Kako tek opisati posljednjih poet minuta utakmice. Teletovićeva trica sa deset metara na semaforu je ispisala 72:58, a zatim je Šutalo sa distance donio i najvećih plus 16 (74:58)! Dvorana je eksplodirala, naša klupa bila je na nogama, a Jonas Kazlauskas bio je primoran da zove minutu odmora!
Litvanski igrači su u tim trenucima bili izbezumljeni, BiH je imala šansu i da poveća razliku, ali par srljanja u napadu protivnik koristi i serijom 9:0, koju je trojkom zaključio Kleiza, se oporavlja i vraća rezultat na 72:65. Do kraja je bilo ostalo minut i 21 sekunda!

Konačno, minute bez koševa prekinuo je Đedović sa linije slobodnih bacanja (76:67).

Drama

Drama u posljednjoj minuti – prvo je Kleiza promašio oba slobodna bacanja, no iskupio se desetak sekundi kasnije pogodivši tricu (76:70). Na drugoj strani dva bacanja pogađa Teletović (78:70), no napad na 11 sekundi do kraja imala je Litvanija.

Na kraju je šansu za plus 10 imao Teletović, no teška, daleka trojka nije prošla kroz obruč, a na drugoj strani jedno bacanje pogodio je Kleiza i postavio konačan rezultat.

Teletović je sa 31 poenom i sedam skokova bio prvo ime utakmice, Đedović je dodao 20, a dvocifren je još bio Kikanović sa deset.

Kod Litve je najbolji bio Kleiza sa 20 poena.

Tako je drugi krug Evropskog prvenstva ostao nedosanjan san još od Njemačke 1993. godine. Tada je selekcija pod vodstvom Mirze Delibašića osvojila osmo mjesto što do danas ostaje zlatnim slovima upisan rezultat kada je BiH u pitanju.