IFFHS objavio je imena deset najboljih trenera i selektora u 2016. godini

Međunarodni institut za fudbalsku historiju i statistiku (IFFHS) objavio je imena deset najboljih trenera i selektora u 2016. godini.

Za najboljeg selektora svijeta izabran je selektor Portugala Fernando Santos, što je očekivano s obzirom na to da je on odveo Portugal do titule prvaka Evrope na Euru u Francuskoj ove godine. Njemu su fudbalski eksperti iz 56 zemalja dali 199 bodova, čak 128 bodova više od drugoplasiranog Larsa Lagerbäcka koji je kao selektor predvodio Island do četvrtfinala Eura u Francuskoj.

Na trećem mjestu je selektor Njemačke Joachim Löw koji je na klupi Elfa dogurao do polufinala Eura. Sjajan plasman zauzeo je selektor Hrvatske Ante Čačić koji je na visokom sedmom mjestu. On je sa Hrvatskom na Euru ispao u osmini finala od Portugala.

10. Adam Nawalka (Poljska) 1

Za najboljeg trenera u 2016. godini izabran je Diego Simeone koji je vodio Atletico Madrid do finala Lige prvaka u kojem je poražen od Real Madrida nakon penala, dok je u La Ligi proteklu sezonu okončao na trećem mjestu.

Na drugom mjestu je Zinedine Zidane koji je u ovoj godini sa Real Madridom osvojio Ligu prvaka, evropski Super kup i Svjetsko klupsko prvenstvo. Treći je Claudio Ranieri koji je sa Leicester Cityjem osvojio titulu Premiershipa.