Iduće sedmice u BiH obilježavanje Dana sjećanja na žrtve holokausta
Jevrejska zajednica BiH iduće sedmice će prigodnim programom, u saradnji s Vijećem ministara BiH, obilježiti 27. januar, Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. Ovaj put program će biti organiziran nekoliko dana ranije zbog obilježavanja i 70. godišnjice oslobađanja zloglasnog koncentracionog logora Ausschwitz u Poljskoj.
Program će početi u srijedu, 21. januara, u Bošnjačkom institutu predstavljanjem knjige “Holokaust u Bosni i Hercegovini” autora Elija Taubera, dok će 23. januara biti nastavljen zvaničnom komemoracijom u Jevrejskoj opštini u Sarajevu.
Eli Tauber je za FENA-u izjavio da je na zvaničnoj komemoraciji predviđeno obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića i predsjednika Jevrejske zajednice BiH Jakoba Fincija, nakon čega će uslijediti predavanje profesora Michaela Brennera iz Evropskog centra holokausta o temi “Mračna sjena Ausschwitza. Život Jevreja u Njemačkoj”.
– Knjiga “Holokaust u BiH” prva je takve vrste u našoj zemlji, a izdao ju je Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. Plod je višegodišnjeg rada i istraživanja, te predstavlja proširenu doktorsku disertaciju koju sam odbranio na Filozofskom fakultetu u Sarajevu pod nazivom “Kako se provodio holokaust u BiH” – istaknuo je Tauber.
Podvlači da ova knjiga prvi put otkriva na koji način su stradali bosanskohercegovački Jevreji, ali i apostrofira osobe koje su činile zločine, odnosno genocid nad jevrejskim narodom u BiH.
Tauber podsjeća da je nekoliko hiljada stanovnika BiH stradalo u Ausschwitzu, a od toga najveći broj su Jevreji. U taj logor Jevreji su uglavnom odvedeni organizovanim transportima u augustu 1942. godine.
– Prvo je jedan dio Jevreja odveden iz Sarajeva, a potom iz drugih logora koji su bili u Hrvatskoj, kao što je Loborgrad i drugi. Oko 4.000 ljudi je tada odvedeno u pet transporta. Od tog broja, njih 70 je ostavljeno za teški rad u Ausschwitzu, dok su drugi direktno odvedeni u gasne komore i svi su stradali. Od ovih 70 preživjela su ih samo trojica – istaknuo je Tauber.
Također je ocijenio da je profesor Brenner iz Njemačke, koji će održati predavanje, autoritet u ovoj oblasti te je čast ugostiti ga u Sarajevu, zahvaljujući organizaciji Goethe instituta. Taj će stručnjak govoriti o Ausschwitzu upravo kada se navršava 70 godina od njegovog oslobađanja.
Obilježavanju ovog dana u Jevrejskoj opštini u Sarajevu trebala bi prisustvovati i Greta Ferušić, jedina iz BiH koja je preživjela Ausschwitz, a koja i danas živi u Sarajevu.
(FENA)