Ibro Čavčić: Čestita vam vlast!

Marginalizacija nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini ogleda se u različitim vidovima diskriminacije, koje u konačnici rezultiraju neprovođenjem presude u slučaju “Sejdić i Finci”. Ako zanemarimo dvije propale decenije koje su iza nas, po svemu sudeći, imat ćemo sličnu budućnost. Optimisti će reći “izvjesnu”

(novovrijeme)

Krajem proteklog mjeseca prošao je gotovo nezapaženo Dan nacionalnih manjina u gradu Sarajevu. Na zvaničnom otvaranju manifestacije, na kojoj su predstavljena tradicionalna jela i suveniri, gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić govorio je o značaju postojanja pripadnika nacionalnih manjina, naglasivši da su one ostavile značajan utjecaj na bh. tradiciju.

Gotovo jednako nečujno prošao je i Dan Roma, koji se obilježava 8. aprila. Društvo za ugrožene narode za Bosnu i Hercegovinu uočilo je priliku i povod da na taj dan traži da u BiH što prije počne primjena presude iz Strasbourga, koja nalaže da i manjine imaju pravo da njihovi predstavnici budu birani u najviša državna tijela.

Iza nas su također i vjerski praznici. Religijske zajednice organizirale su objede, svaka u skladu sa svojim ritualima, a sasvim jedinstvena večera priređena je u Franjevačkom samostanu u Mostaru. Priredio ju je tamošnji gvardijan fra Iko Skoko u slavu Pesaha, najpoznatijeg blagdana koji obilježavaju Židovi. Seder-večeri prisustvovao je i muftija mostarski Salem ef. Dedović.

Na ovu neobičnu večeru nisu pozivani političari, a i oni su dobili priliku da se za vrijeme praznika odmore od polugodišnjeg formiranja vlasti. Sa zvaničnih internetskih stranica najvažnijih državnih institucija upućivane su čestitke – istina, samo pripadnicima katoličke vjere. Uobičajeno, jevrejski i romski praznici se u čestitkama na internetskim stranicama najvažnijih državnih institucija izostavljaju, pa je tako u protekloj sedmici opet zanemaren židovski blagdan Pesah.

Na zvaničnoj stranici Parlamenta BiH uskršnje čestitke uputili su Mladen Bosić, Ognjen Tadić, Safet Softić, Borjana Krišto, Šefik Džaferović, Bariša Čolak, a da pritom nikome od njih nije naumpalo da čestita veliki jevrejski blagdan.

Isti slučaj bio je i sa zvaničnom stranicom Predstavničkog doma Parlamenta FBiH. Priliku da u ime Predstavničkog doma čestita blagdan imao je – a ko drugi nego predsjedavajući Predstavničkog doma Edin Mušić (SDA), koji je na tu funkciju izabran početkom decembra 2014. godine.

Kako se Parlament Federacije BiH sastoji iz dva doma, tako se i zvanična internetska stranica ove institucije sastoji iz dva segmenta – Predstavnički dom i Dom naroda. Naravno, ne treba ni spominjati da kad u browser ukucate www.parlamentfbih.gov.ba, osim dva doma možete odabrati i jedan od tri jezika na kojem želite da vam se stranica učitava.

Mušić se, ukazan na slajderu jedne od tri “vijesti” koje se vrte, obratio čestitkom koju je uputio svim vjernicima katoličke vjere, zanemarujući opet tako praznik koji slave Jevreji. To je slučaj koji se iz godine u godinu ponavlja na svim zvaničnim stranicama institucija oba entiteta, pa i državnih; odnosno ne upućuju se čestitke pripadnicima drugih konfesija (osim trima najdominantnijim).

Ovim tekstom nemamo namjeru ukazati na nekulturu zvaničnika u državnoj vlasti, niti želimo uvećati značaj čestitanja praznika kao ozbiljnog načina vođenja politike. No, zvanične internetske stranice najvažnijih državnih institucija se zapravo mogu posmatrati kao ogledalo cjelokupne situacije u Bosni i Hercegovini. Zbog toga se destruktivne politike koje se ogledaju u sitnicama, a svoje uporište nalaze u krajnjoj vrsti licemjerja, lažnih i kurtoaznih uzajamnih čestitki, potvrđuju samo konvertitorski duh obitavanja u vlasti i na svojevrstan način daju odgovor na pitanje zašto u prethodnim mandatima nije primijenjena presuda u slučaju “Sejdić i Finci” i zašto neće biti primijenjena ni u naredne četiri godine.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close