-TopSLIDEBiHKolumnePolitika

Escobarove sistemske greške u vezi BiH

Prema riječima nekih od njegovih kreatora, Dejton i nije zamišljen kao temelj za izgradnju države. On je primarno (i jedino) sporazum o prekidu rata.

Piše: Sead Numanović

Specijalni izaslanik za zapadni Balkan američkog State Departmenta Gabriel Escobar opet je dao izjavu koja u značajnom dijelu “političkog Sarajeva” nije dobro odjeknula.

“O građanskom konceptu za Bosnu i Hercegovinu može se razgovarati tek nakon što ona postane članica Evropske unije, a dotad je okvir Dejonski sporazum” rekao je on.

Poruku Bosni i Hercegovini uputio je – opet – posredstvom medija iz regiona, ne iz Bosne i Hercegovine.

Escobar, tako, smatra kako BiH trenutno nije funkcionalna država jer bh. institucije “već dugo” nisu učinkovite, “što nije posljedica Dejtonskog sporazuma nego izostanak dobre volje” političkog vodstva u BiH.

Taj je sporazum “25 godina bio uspješan u održavanju mira u zemlji” te on nije uzrok problema u BiH.

“Problem su neodgovorno vodstvo, korupcija, političari koji insistiraju ostati na vlasti pod svaku cijenu”, rekao je Escobar u intervjuu za Hinu.

Koliko je ovo tačno, znamo mi koji živimo u Bosni i Hercegovini.

A isto tako znamo da sa ovim i ovakvim ustavom, skrojenim u Dejtonu, Bosna i Hercegovina nikada, ali nikada, neće ući u Evropsku uniju.

Uostalom, Brisel je to već i prestao ponavljati.

Dok je to Brisel ponavljao, Escobar se bavio drugim poslovima.

Zato mu je ta lekcija promakla.

Još je visoki predstavnik Paddy Ashdown prije nekih 17 godina govorio o tome da se iz dejtonske faze mora preći u briselsku.

To znači i da se dejtonski ustav mora mijenjati. I dobrano promijeniti PRIJE nego BiH bude u fazi pristupanja. 

Escobar sigurno zna da nema države koja je u Evropskoj uniji, a da barem jednom nije dobrano promijenila i svoj Ustav.

Također, on zna i da je jedan od 14 prioriteta Evropske komisije upravo to – promjena Ustava i ukidanje diskriminacije koja je “iskovana” u Dejtonu i kojom je mnogima u BiH uskraćeno jedno od temeljnih ljudskih prava – biračko.

Escobarova današnja poruka, stoga, više je dnevnopolitički manevar kako bi se stranke u Bosni i Hercegovini, primarno one u Sarajevu, “nagovorile” da se još jednom vrate pregovorima o izbornoj reformi.

Sasvim slučajno, tek na njegov istup i takvu poruku odgovorio je predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović stavom da se izbornoj reformi treba i mora vratiti, ali nakon izbora.

Problem se, međutim, pojavio onog momenta kada se, umjesto eliminacije diskriminacije i ispunjenja cijelog niza presuda Evropskog suda za ljudska prava, počelo grozničavo tražiti rješenje kako riješiti hrvatsko pitanje u BiH. 

Voda se toliko zamutila, a diskriminrani gurnuti sa scene. I naravno da je sporazum izostao. 

 Nesumnjivo je da Escobar ima dobru namjeru.

On, vjerovatno, duboko vjeruje u to što govori. I zasigurno želi vidjeti BiH sa kandidatskim statusom i u dinamičnim pregovorima s EU u kojima se poglavlja zatvaraju brže nego li se otvaraju.

Ali, u trenutno važećem aranžmanu, ovlasti su isprepletene, vrlo ih je malo u rukama države Bosne i Hercegovine – glavnina je na entitetskim i kantonalnim nivoima.

To znači da se o obrazovanju pitaju uglavnom kantoni – 10 ministara, plus entitetski ministar, plus “ministar” Brčko Distrikta.

Isto je i za zdravstvo, unutrašnje poslove, a ekologija je posebna priča.

Pravosuđe bolje i da ne pominjemo!

Dakle, čak i ako BiH nekim čudom dobije kandidatski status za EU (a neće!), sa ovom i ovakvom strukturom raspodjele moći, mehanizmima ovlasti i blokada, neće se desiti ništa dobro. 

Američki zvaničnik govori i o konceptu građanske države koji zagovara dio međunarodne zajednice.

Ističe i da se o tome može razgovarati „možda u budućnosti”, nakon što BiH postane članica Evropske unije.

Ipak, i ti su razgovori već počeli.

Oni idu bolno sporo i teško ponajviše zato što se nastoji očuvati dejtonska struktura BiH.

A ovdje ne mislimo o “tronošcu” kao kičmi Bosne i Hercegovine.

Ona će još dugo biti država Srba, Hrvata i Bošnjaka, bez obzira koliko brojčano bilo koga od ova tri naroda bilo u Bosni i Hercegovini. I to nije, ili ne bi trebalo biti niti nešto novo,  a pogotovo ne sporno. Uostalom, BiH tako postoji već stotinama godina. I uvijek smo se dičili time da je BiH EU u malom, da je njen glavni grad mjesto gdje su na par stotina kvadratnih metara džamija, sinagoga, katedrala i crkva. Ne jednom smo znali oštro otresti brojne zapadne zvaničnike koji su pričali o “muti-multi”, a da nisu shvatali da je to naš život, naša tradicija, naš aksiom…

No, BiH ne može postati država u pravom smislu riječi sve dok se Dejton koristi kao alat za njeno komadanje.

Uostalom, prema riječima nekih od njegovih kreatora, Dejton i nije zamišljen kao temelj za izgradnju države. On je primarno (i jedino) sporazum o prekidu rata.

U tom i takvom Dejtonu Ured visokog predstavnika (OHR) je jedna od temeljnih odrednica.Njemu su izglasane i posebne ovlasti. I kako kriza u BiH eskalira, rastu i očekivanja da Christian Schmidt posegne za tim svojim “mačem”. 

A on to ne može jer nema podršku za takvu aktivnost. 

I nedvosmisleno mu je s obje strane Atlantika poručeno da se “mača ne laća”. 

(Nastranu sada što je sasvim upitno koji bi efekat imala jedna takva mjera i da li bi se ona uopće mogla provesti…)

Zamršeno? 

To je Bosna i Hercegovina posljednjih više od dvije decenije. 

Njeno dejtonsko funkcioniranje u vremenu Ashdowna bilo je historijski incident, a nipošto pravilo da se na osnovu Dejtona može izgraditi evropska BiH!

Stoga, ukoliko se od BiH želi napraviti evropska država, onda će se, barem, neki kompromis između građanske i tronacionalne BiH morati postići. 

Čim prije! 

Do tada, vijesti o tome šta je rekao Escobar i escobari – domaći i strani – sve češće slušat će se na putu iz BiH k EU na koji kreću kompletne porodice. 

U jednom pravcu. 

Pilitički.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close