Haški tribunal pokrenuo stranicu o Srebrenici

U sklopu obilježavanja 20. godišnjice genocida u Srebrnici, Haški tribunal je pokrenuo web stranicu na kojoj su prikazani ključni slučajevi u vezi sa masakrom iz 1995. godine.

(Denis Džidić – BIRN)

Nova stranica na kojoj su prikazani snimci, infografike i podaci o važnim slučajevima, koristi “veliki broj dokaza, kao i svjedočenja žrtava o događajima u Srebrenici”, koje je tokom godina sakupio Haški tribunal, kaže glasnogovornik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Nenad Golčevski.

“Na 20. godišnjicu genocida u Srebrenici, vjerujemo da je važno i korisno sabrati, sakupiti i na jednom mestu predstaviti javnosti makar mali dio materijala i na taj način pomoći da se sačuva sjećanje i oda pošta žrtvama”, rekao je Golčevski za BIRN.

Na ovoj stranici posebna počast je odata žrtvama i svjedocima koji su dolazili u Haag i dali više od 1,000 iskaza u slučajevima vezanim za Srebrenicu, bez kojih ne bi bilo pravde, navodi se na stranici.

Tokom protekle dvije decenije, 20 ljudi je optuženo za zločine u Srebrenici. Četrnaest osoba je osuđeno, jedna je oslobođena, a jedna umrla prije kraja suđenja. U toku su još četiri suđenja – protiv bivših političkih i vojnih lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića i Ratka Mladića, kao i protiv bivših funkcionera srpske Državne bezbjednosti Jovice Stanišića i Franka Simatovića.

Prva presuda u kojoj su ubistva više od 7,000 bošnjačkih muškaraca i dječaka u danima nakon pada Srebrenice u julu 1995. godine označena kao genocid doneta je u slučaju protiv bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske Radislava Krstića, koji je 2004. godine osuđen na 35 godina zatvora.

Predsjednik Žalbenog vijeća Theodor Meron rekao je prilikom izricanja presude da “Apelaciono vijeće… masakr u Srebrenici naziva pravim imenom: genocidom. Odgovorni će nositi tu stigmu, i to će služiti kao upozorenje onima koji u budućnosti budu razmišljali o izvršenju takvog gnusnog djela”.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close