Imovina Kemala Čauševića ostaje blokirana

U Sudu BiH i dalje se, bez odluke o njenom potvrđivanju, odbacivanju ili eventualnom vraćanju na doradu, nalazi do sada najobimnija optužnica za finansijski kriminal, koju je državno Tužilaštvo podiglo u predmetu Mlađen Kekerović i drugi. U pres-službi državnog Suda nam je potvrđeno da odluka još nije donesena, a kako kažu, nije im ni poznato kada bi mogla biti. Napomenimo da je Tužilaštvo BiH optužnicu Sudu BiH proslijedilo 14. decembra ove godine.

Oslobođenje

Bez dopisa

Optužnica se odnosi na 23 fizičke i pravne osobe, koje se terete za krivična djela organizovani kriminal, pranje novca i porezne utaje, sprečavanje dokazivanja, te falsifikovanje ili uništavanje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava. Optužene osobe terete se da su u dužem vremenskom periodu, djelujući kao uvezana organizacija, u međusobnom dogovoru izvršile porezne utaje i nezakoniti povrat PDV-a od oko deset miliona KM. Iako su mnogi očekivali, ovom optužnicom nije obuhvaćen Kemal Čaušević, nekadašnji direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH. To je potvrdio i njegov advokat Asim Crnalić. On je istakao da je njegov klijent osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja, ali da mu je i dalje nepoznanica činjenični opis navedenog djela. Crnalić je istakao da njegov klijent nikada nije saslušan niti je ikada davao iskaz u Tužilaštvu. Na naše pitanje da li je istraga protiv Čauševića obustavljena s obzirom na to da ga, kako on tvrdi, nema u optužnici, Crnalić odgovara da još nije dobio takav dopis.

Crnalić navodi da je imovina Čauševića i dalje blokirana, ali da smatra da za tim više nema osnova. Advokat Čauševića ističe da mu nije poznato da njegov klijent posjeduje nekretnine u Turskoj ili u Austriji, iako je Tužilaštvo vodilo istragu i u tom pravcu. S druge strane, u Tužilaštvu BiH, na naše pitanje da li su i dalje blokirane nekretnine Kemala Čauševića koje se nalaze u BiH, te da li Tužilaštvo BiH ima saznanja o tome da Čaušević posjeduje nekretnine i u Turskoj i da li su ili će biti i one privremeno oduzete, odgovaraju:

“Tužiteljstvo BiH prema navedenom osumnjičenom postupa u odvojenom predmetu, u okviru kojeg je zatražena blokada imovine”.

Na pitanje u kojoj se uopće fazi nalazi istraga protiv nekadašnjeg direktora UIOBiH, u Tužilaštvu BiH kažu da se nastavljaju aktivnosti kako bi se utvrdilo ko su odgovorne osobe u UIO, a koje su omogućile nezakonit povrat PDV-a.

Naime, nekoliko firmi je uvozilo kineski tekstil i druge proizvode sa dokumentacijom koja je lažno pokazivala da roba vodi porijeklo iz Turske. Ovu dokumentaciju su podnosili kako bi izbjegli plaćanje carinskih i poreskih dažbina, jer je, prema sporazumu o trgovinskoj saradnji, uvoz tekstila iz Turske oslobođen plaćanja carinskih dažbina. Čaušević se tereti i da je sprečavao pojedine uposlenike UIO da naknadno naplate carinske i poreske dažbine.

Blokada imovine i žalba

Sud BiH je blokirao jedanaest nekretnina koje se nalaze u vlasništvu Kemala Čauševića. Tačnije, blokirano je pet stanova i jedan poslovni prostor koji se nalazi u zanatskom centru Stakleni grad u Sarajevu, tri parcele na Poljinama i poslovni prostor u sarajevskom naselju Grbavica. Istim rješenjem Sud BiH je odbio prijedlog Tužilaštva da se Čauševiću onemogući raspolaganje za još dva poslovna prostora koja se, također, nalaze u Staklenom gradu. Blokada raspolaganja navedenom imovinom trajat će do okončanja krivičnog postupka protiv Čauševića. Centar za istraživačko novinarstvo je objavio da je bivši direktor UIO za sedam godina kupio pet stanova i četiri poslovna prostora, te 20 duluma zemljišta u najužem centru Sarajeva i na drugim atraktivnim lokacijama u gradu. Podaci iz kupoprodajnih ugovora pokazuju da ukupna vrijednost nekretnina iznosi milion i 80 hiljada KM. S druge strane, Čauševićev advokat Asim Crnalić je u žalbi upućenoj Sudu BiH naveo da je njegov klijent bio zaposlen na odgovornim poslovima od 1986. godine, te da je svake godine, uključujući i ratni period, ostvarivao prihode koji su bili na razini najbolje plaćenih menadžera u BiH.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close