-TopSLIDEBiHPrivreda

Karl Friedrich Benz – Čovjek koji je pokrenuo svijet

Karl Friedrich Benz (25. novembra, 1844. – 4. aprila, 1929.) je bio njemački inženjer automobila.

Smatra se da je Benz jedan od izumitelja (zajedno sa savremenikom Gottlieb Daimlerom) benzinsko-pokretnih automobila.
Rođen u Muhlburgu (danas dio Karlsruhe), Baden, Njemačka, školovan je u Karlsruhe gramatičkoj školi i Karlsruhe Politehničkoj školi. Uspostavio je svoju prvu kompaniju, za snabdijevanje sredstva za izgradnju, 1871. godine. Oženio se sa Berthom Ringer 1872. godine, i zajedno su imalo petero djece.
Benz je započeo Benz & Co. 1883. godine u Mannheimu za proizvodnju industrijskih mašina. Tu je izumio i patentirao razne vrste mašina. Kasnije je saznao o Gottlieb Daimleru, koji je u ta doba radio na kolima sa četiri točka. Zbog Daimlera Karl je počeo da pravi svoj motorwagen sa posebnom mašinom. Benz je ne samo izumio svoju mašinu, koja je bila jednocilindrična, hlađena vodom, 958 cm3, i 0.75 hp (560 W), nego je također napravio cijela kola. Sa tri točka, kola je prvo vozila njegova žena Bertha Benz kroz Mannheim 1885. godine.
29. januara, 1886. godine dobio je patent za kola (DRP 37435) i u julu je predstavio svijetu prvi benzinsko-pokretni automobil. 1903. godine Benz odustaje od Benz & Co. i postaje penzioner, ali zadržava mjesto na nadzornom odboru sve do njegove smrti. Benz i Daimler firme su se kasnije ujedinjene da bi se stvorila Daimler-Benz firma 1926. godine – automobili te kompanije su otada poznati kao Mercedes-Benz. Umro je 1929. godine u Ladenbergu.

***

Čovjek koji je pokrenuo svijet

Automobil je mnogo više od praktičnog prevoznog sredstva. Automobil izaziva uzbuđenje, oduševljenje i čitav niz osjećaja, od tihog ponosa do naleta adrenalina tokom brze vožnje. Automobil opsjeda ljude kao nijedan drugi stroj.

Ovaj zanimljiv historijski osvrt donosi nam autor knjige “Fragmenti istorije automobilizma u Bosni i Hercegovini s početka 20. vijeka”, Šefik Braco Emrić. Ovaj ljubitelj automobila i automobilista iz Sarajeva u svojoj knjizi je prikupio i opisao detalje o mnogim automobilima kao i ljudima i događajima vezanima za automobilzam u Bosni i Hercegovini ali i svijetu, od čega su mnogi podaci i informacije objavljeni samo u njegovoj knjizi.

Točak je učinio prekretnicu u historiji civilizacije, a pronalazak automobila uslijedio je nakon pronalaska parne mašine. Ipak mnogo prije toga, neki vizionari predviđaju pronalazak vozila koje će se kretati sopstvenom snagom, kao što su engleski filozof i naučnik Roger Bacon 1250. godine i Schon Leonardo da Vinci, najsvestraniji slikar i istraživač kojeg je svijetu dala Firenca, napravio je skice takvog vozila 1493. godine, a od početka 17. vijeka brojni konstruktori pokušavali su razviti svoja vozila.

Konačno, 1885. godine njemački inženjer Carl Friedrich Benz konstruisao je prvi praktičan automobil sa motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem i 29. januara 1886. godine podnio zahtjev za Patent ​​DRP-37435. Od Carskog ureda za patente u Berlinu, 2. novembra iste godine zvanično je potvrđen Benz Patent-Motorwagen, model broj 1, automobil sa tri točka namijenjen za prevoz ljudi i pokretan benzinskim motorom. Prvo zvanično predstavljanje javnosti desilo se 3. jula 1886. godine vožnjom na Ringstrasse u Mannheimu.

Službenu dozvolu za vožnju izdala je njemačka administrativna uprava Großherzoglich Badisches Bezirksamt Mannheim, 1. augusta 1888. godine.

Bio je to prvi automobil sa tri točka i dva sjedišta, čeličnim cjevastim okvirom i jednocilindarskim nazad i horizontalno smještenim motorom zapremine 958 ccm i snage 0,75 KS koji je sa pogonom na zadnje točkove dostigao maksimalnu brzinu od 13 km/h.

Rođen 25. novembra 1844. godine kao Karl Friedrich Michael Vaillant u mjestu Mühlburg, danas općina Karlsruhe, Baden-Württemberg, od majke Josephine Vaillant i oca Johann Georg Benza, mašinovođe koji je preminuo kada je Karl imao samo dvije godine. U znak sjećanja na oca ime mu je promijenjeno u Karl Friedrich Benz. Nakon skromnog djetinjstva i visokog obrazovanja koje mu je omogućila njegova majka, Benz se zaposlio i 1872. godine oženio Berthu Ringer (1849-1944) sa kojom je imao petoro djece, Eugena (1873), Richarda (1874), Claru (1877), Thilde (1882) i Ellen (1890).

Prvi stacionarni benzinski motor koji je Benz razvio, pokrenut je u novogodišnjoj noći 1879. godine u fabrici Gasmotoren-Fabrik Mannheim koju je osnovao finansijskim ulaganjem njegove supruge Berthe, a nakon komercijalnog uspjeha sa ovim motorom 1883. godine u Mannheimu je osnovana kompanija Benz & Cie.

Jednog augustovskog dana 1888. godine sa poboljšanom verzijom ovog automobila i bez znanja svog supruga Karla, Bertha Benz je zajedno sa sinovima Eugenom i Richardom, krenula u posjet majci i obavila prvo historijsko i uspješno putovanje na duge relacije od Mannheima do Pforzheima i nazad i prešla put od 180 kilometara. Ovim putovanjem Bertha je dokazala da su probne vožnje obavezan dio za reklamno predstavljanje i razvoj novih automobila.

Spajanjem kompanija Benz & Cie i Daimler-Motoren-Gesellschaft koju su u mjestu Cannstatt osnovali njemački inženjeri Gottlieb Wilhelm Daimler (1834-1900) i Wilhelm Maybach (1846-1929), u ljeto 1926. godine nastala je kompanija Daimler-Benz AG. Daimler i Maybach predstavili su 1886. godine svoje vozilo sa četiri točka, odnosno kočije pokretane motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem, a 1901. godine u kompaniji Daimler-Motoren-Gesellschaft nastao je i prvi radikalan automobil pod nazivom Mercedes 35 PS. Počev od 1927. godine kao zaštitni znak nove kompanije, svi novi automobili nose Mercedes-Benzovu trokraku zvijezdu, a Mercedes-Benz od tada je naziv jednog od najvećih svjetskih proizvođača automobila i komercijalnih vozila.

Klix

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close