-TopSLIDEBiHPolitika

Nove blokade i krize u BiH: Zveckanjem oružja ulazimo u novo neizvjesno vrijeme, građani taoci nerazumnih politika

“Rušenje države u čijem ste okviru, pozivanjem na izvorni Dejton, u konačnici znači rušenje temelja na kojima je ovaj entitet nastao. Mislim da to jedino nije jasno uskom krugu ljudi, koji očito i zaslijepljeno vjeruju u neke svoje postavke samostalnosti Republike Srpske unutar BiH, a pri tome otvoreno ističu kako gaze put nezavisnosti i ujedinjenja sa Srbijom”

U Banjaluci je juče potpisana izjava parlamentarnih političkih stranaka iz Republike Srpske o postupcima djelovanja organa Republike Srpske i predstavnika Republike Srpske u zajedničkim institucimama BiH. Sastanak se održao u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a prisusutvovali su predstavnici stranaka vladajuće koalicije, dok predstavnici opozicije nisu potpisali ovaj dokument.

Ovim je stvorena nova politička kriza na nivou Bosne i Hercegovine, a svjedočimo i različitim tumačenjima Dejtonskog sporazuma. Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, i juče je ponovio potrebu o samostalnosti Republike Srpske kao države.

Tanja Topić, politička analitičarka, kaže da je potpisivanje izjave u Banjaluci od strane stranaka vladajuće koalicije po ko zna koji put u zadnjih petnaest godina uzburkalo duhove, ponovno zaprijetilo zveckanjem oružja, najavilo neke nove blokade i krize.

“Definitivno su ovakve politike zadnjih decenija zaustavile život u cijeloj Bosni i Hercegovini a građane pretvorile u taoce nerazumnih i neracionalnih politika. Sadašnjost i budućnost su ovdje odavno ustuknule pred političkim manipulacijama prošlosti, tako da ovo neće odvojiti Republiku Srpsku od evropskih tokova, ona je odavno ispala iz tih tokova. Nje nema u tim tokovima ni po standardu, vrijednostima koje su društveno dominantne, načinu promišljanja, kulturnim obrascima, ekonomskom napretku. Ako se realizuju prijetnje sadržane u ovoj izjavi, i ako se sudija Ustavnog suda povuče iz ovog tijela, po nalogu politike, onda očekujem turbuletno i neizvjesno vrijeme”, rekla je za BUKU Tanja Topić.

Dodaje da je ovdje na djelu političko hazarderstvo koje bi se u slučaju realizacije ovih sadržaja najprije moglo obiti o glavu Republike Srpske.

“Rušenje države u čijem ste okviru, pozivanjem na izvorni Dejton, u konačnici znači rušenje temelja na kojima je ovaj entitet nastao. Mislim da to jedino nije jasno uskom krugu ljudi, koji očito i zaslijepljeno vjeruju u neke svoje postavke samostalnosti Republike Srpske unutar BiH, a pri tome otvoreno ističu kako gaze put nezavisnosti i ujedinjenja sa Srbijom”, kaže Topić.

Velizar Antić, politički analitičar, kaže da je dobra stvar u čitavoj ovoj krizi u koju smo upali je to što se i bošnjački i srpski političari pozivaju na Dejtonski sporazum.

“Loša stvar je što ga i jedni i drugi tumače na svoj način i iz njega uzimaju one delove koji im odgovaraju a zanemaruju one koji im ne idu u prilog. I jedni i drugi su svesni da je upravo taj sporazum i Ustav koji je sastavni deo tog sporazuma osnova države i da svi dogovori moraju da budu u skladu sa njim. Takođe, svi su svesni da, ma koliko da nisu zadovoljni sa svim rešenjima koja postoje u tom sporazumu, ona strana koja jednostrano napusti rešenje postignuto u Dejtonu će biti optužena i snositi najveću odgovornost za situaciju koja će nastati urušavanjem dejtonske BiH”, rekao je Antić za BUKU.

Dodaje da je tako bošnjačka strana pre nekoliko dana usvojila jedan dokument u kome se u prvoj rečenici pozivaju na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH, a u svim ostalim članovima krše upravo taj sporazum jer ga tumače na takav način da imovina treba da bude na državnom nivou, mada to nigde ne piše u samom Dejtonskom sporazumu i Ustavu BiH.

“Takođe, u samom sporazumu nigde ne spominju ustavnu odrednicu ‘Republika Srpska’, već koriste nepostojeći termin ‘RS’ i samim ovim postupkom govore na koji način doživljavaju i kako se odnose prema Republici Srpskoj. Oni u suštini ni posle skoro trideset godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH nisu prihvatili unutrašnju strukturu države gde postoji Republika Srpska i da ima nadležnosti koje su definisane upravo po tom sporazumu. A jedna od tih nadležnosti jeste upravo i imovina. Bošnjačke političke elite ne shvataju i ne razumeju da ukoliko imovina pripada Republici Srpskoj, ona je samim tim i imovina Bosne i Hercegovine, jer i sama Republika Srpska postoji kao deo Bosne i Hercegovine. A bošnjački političari se ponašaju kao da Republika Srpska i nije deo Bosne i Hercegovine i zauzimaju stav da ukoliko nešto pripada Republici Srpskoj to istovremeno nije nešto što pripada i Bosni i Hercegovini”, smatra Antić.

Sa druge strane, dodaje, imamo i odgovor od strane srpskih političara.

“Sve najznačajnije političke partije u Republici Srpskoj su zauzele jasan i u suštini tačan stav da imovina na teritoriji Republike Srpske pripada Republici Srpskoj. I u ovom delu nema nikakve razlike među njima i njihovog shvatanja kome pripada imovina. Međutim, za razliku od tog dela gde imaju jedinstven stav, postoje razlike između vladajuće koalicije partija i opozicionih partija u pogledu dokumenta koji je predstavljen juče od strane vladajućih partija a koji nije podržala opozicija u Republici Srpskoj. Dokument koji je potpisan juče od strane vladajućih političkih partija je više jedna platforma od većeg broja pitanja i problema koja muče državu i o kojima treba raspravljati u budućem periodu”, pojašnjava Antić.

Naš sagovornik ističe da ponuđeni dokument daleko prevazilazi pitanje i problem imovine u Bosni i Hercegovini.

“U dokumentu koji je potpisan se raspravlja o Ustavnom sudu BiH… predlaže se ukidanje mandata stranih sudija u Ustavnom sudu… govori se o povratku oduzetih nadležnosti Republici Srpskoj… dovodi se u pitanje legitimitet Kristijana Šmita…govori se o usvajanju novog Izbornog zakona koji će biti usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske…. govori se o povlačenju predstavnika RS u zajedničkim institucijama… obavezuju se sudije Srbi u Ustavnom sudu da obustave rad u tom sudu do usvajanja Zakona o Ustavnom sudu BiH… Vlada RS se obavezuje da usvoji rebalans budžeta kojim bi bilo predviđeno da finansira zaposlene u zajedničkim institucijama BiH…. odbacuju se „bonska ovlašćenja“ visokog predstavnika kao antidejtonska… obustavlja se dalja saradnja sa NATO… govori se o graničnoj liniji između Republike Srpske i Federacije BiH i obavezuje se MUP RS da formira posebnu jedinicu koja će vršiti nadgledanje granice između entiteta… posebnom odlukom će se ukinuti nadležnost suda i tužilaštva BiH na prostoru Republike Srpske kao neustavnih i nelegalnih organa BiH. Dakle, nabacano je mnogo veoma važnih tema za Bosnu i Hercegovinu, ali se one ne mogu usvajati jednostranim potezima i aktima. One podrazumevaju široku raspravu i konsenzus svih strana u državi”, kaže Antić.

Dodaje da i dosta paradoksalno zvuče i odredbe da će Narodna skupština Republike Srpske sutra raspravljati o zaključcima NSRS koji su usvojeni u novembru 2019. godine.

“Ukoliko je vlast želela da primeni ove zaključke to je u ove prethodne tri i po godine mogla i da uradi. Pravo pitanje je zašto do sada nisu primenili odluke koje su usvojili u NSRS još tada. I ne samo te odluke, nego i mnoge druge koje su veoma ličile na ove odluke koje bi trebale da budu sutra usvojene. Tako da ja smatram da će potpuno ista sudbina, kao sa svim prethodnim zaključcima koji su usvojeni, biti i sa zaključcima koji će se sutra usvojiti u NSRS. Poslanici vladajuće većine će usvojiti neki dokument u vidu Zaključaka koji se neće poštovati. Samim tim se nastavlja i degradacija i urušavanje Narodne skupštine Republike Srpske, jer se odluke usvojene u njoj kasnije ne poštuju”, kaže on.

A, što se tiče samog naroda i koliko će imati koristi ili štete od ovakvih zaključaka, Antić smatra da usvajanjem i insistiranjem na jednostranim zaključcima bez konsenzusa i dogovora, bez široke društvene rasprave vodi čitavu državu u sve dublju krizu.

“U takvom ambijentu sasvim sigurno ne možemo očekivati bilo kakva ulaganja i dolazak stranog kapitala. Takođe, ne samo da ćemo ostati bez stranog kapitala, ulaganja u nove fabrike, mi ćemo ostajati i bez domaćeg kapitala. Jer će i domaći investitori sve više investirati u zemlje u okruženju gde će njihov kapital biti zaštićeniji i gde će moći da ostvare veći profit. Takođe, raspirivanje krize i otvaranje tema oko kojih je teško postići dogovor baš u ovom trenutku u kojem postoji velika kriza i opasnost od sukoba velikih svetskih sila nam nikako ne ide u prilog. U jednom takvom ambijentu na svetskom nivou, mi kao mala država možemo biti samo moneta za potkusurivanje velikih svetskih sila. A to ne može doneti dobro ni jednom narodu u BiH”, zaključioje Velizar Antić.

Maja Isović Dobrijević

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close