BiHPolitika

Gdje je nestala tvornica vrijedna 650 hiljada KM?

SAVEZ OSOBA S INVALIDITETOM: Gdje je nestala tvornica vrijedna 650 hiljada KM?

 

Piše: Elmedina Šabanović

Prema izvještajima Ureda za reviziju FBiH, u posljednje tri godine iz federalnog budžeta izdvojeno je oko 650 hiljada KM koje je dodijeljeno Savezu osoba s invaliditetom FBiH za projekat izgradnje Tvornice urinara i mokraćnih kesa s priključcima. Projekat traje oko 10 godina, ali od nje ni dan danas nema ni traga ni glasa.

 

TVORNICA NESTALA U PAPIRIMA

 

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike nije izvršilo adekvatan nadzor nad utroškom sredstava namijenjih za izgradnju ove tvornice, navedeno je u revizorskim izvještajima. 

“Konstatovani su propusti kako u dijelu odobravanja sredstava tako i neadekvatnog nadzora nad izvještavanjem o utrošku doznačenih sredstava…Nije prezentirana dokumentacija da su u toku 2016. godine poduzete adekvatne aktivnosti i da je od strane krajnjeg korisnika dostavljen odgovarajući izvještaj sa dokazima o namjenskom utrošku sredstava,“ zaključak je federalnih revizora.

Predsjednik Saveza osoba s invaliditetom FBiH Zijad Arapčić tvrdi da su izvještaji o troškovima uredno predani Ministarstvu rada i socijalne politike. No, u ovoj instituciji tvrde da nijedan od 137 dostavljenih dokumenata od strane Saveza, ne opravdava potrošnju sredstava.

„Radi se o tome da smo mi ovdje konstatirali da ne postoji dokumentacija, iako je on dostavio stotinu  raznih papira, to se više odnosi na izvode iz banke, razne uplatnice. Mi ovdje imamo dokaze u toj dokumentaciji da je novac potrošen, ali nemamo dokaze da je namjenski potrošen. Ako on pošalje 300 hiljada KM u Njemačku nekom čovjeku, koji je kao trebao da isporuči ovdje postrojenje i to, i to se ne isporuči, ja ne mogu nikako zaključiti da je to namjenski utrošeno sredstvo. Nije sporno da je on platio to tamo nekome, međutim, mi za to nismo ništa dobili,” navodi Dobrica Jonjić, pomoćnik ministra za zaštitu lica sa invaliditetom, zaštitu civilnih žrtava rata, neratnih invalida i upravljanje jedinstvenim registrom korisnika gotovinskih naknada. 

Zbog neprihvatanja izvještaja o troškovima, nije relaizovan ni kreditni arnažmana sa Razvojnom bankom vrijedan 5 miliona maraka, ašto je u konačnici trebalo rezultirati izgradnjom tvornice kod Kladnja koja je prema najavama trebala direktno i indirektno zaposliti više od dvije hiljada osoba sa invaliditetom.

Izgubljena su i sredstva dodijeljena firmi „BH Ratiš“ čiji je osnivač upravo predsjednik Saveza osoba s invaliditetom FBiH Zijad Arapčić. Firma je od Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba, dobila približno 80 hiljada KM kao podršku zapošljavanju osoba sa invaliditetom i samostalnih poduzetnika. Na početku rada prije tri godine najavljeno je zapošljavanje 20 osoba sa invaliditetom. U oktobru ove godine firma je likvidirana.

Zbog teških elementarnih nepogoda prvo snijega, pa onda leda i mraza, a onda i suše bio sam prinuđen uraditi likvidaciju da ne bi došli uposleni u poziciju da nemaju posla, obzirom da se radilo o uzgoju voća i povrća,“objašnjava Arapčić u pismenom odgovoru Žurnalu.

 

UDRUŽENJA NA FIKTIVNOJ ADRESI

 

Od 14 udruženja koja su dobila sredstva u 2016. godini, samo jedno udruženje nije opravdalo cjelokupna sredstva koja su dobivena te godine. Riječ je upravo o  Savezu osoba s invaliditetom FBIH, koje je dužno vratiti oko 13 hiljada maraka. Ova sredstva nisu jedina sredstva koja su dodijeljena udruženjima kojima rukovodi ili je rukovodio Zijad Arapčiću. 

Naime, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom su kroz poticaje za zapošljavanje za prethodne tri godine od prihoda igara na sreću dodijelili sredstva za nekoliko udruženja i firmi koje su sve registrovane na adresi Arapčićevog privatnog objekta nadomak Lukavca.

Na adresi Kruševica bb prijavljeni su : „ Udruženje oboljelih od Poliomyelitisa, povreda mozga i kičmene moždine Opštine Lukavac, Udruženje osoba s invaliditetom Općine Lukavac, Udruženje građana klub borilačkih vještina „ AULIN“  Lukavac , Udruženje građana stonoteniski klub “ EŠO“ , Udruženje starih i iznemoglih Lukavac,  „BH RATIŠ“ CO DOO za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, Euro Eko Balans Bokavići.“

Preko 170 hiljada KM dodijeljeno je ovim udruženjima, a koji su, prema odgovoru  Zijada Arapčića “ fiktivno registrovana po ugovoru o zakupu radi dobivanja ID broja, kao što se ne može ni prebivalište prijaviti bez ugovora o zakupu ili vlasništva nad imovinom.“  Arapčić navodi i da on nije predsjednik tih udruženja, te da po njegovim saznanjima oni rade na volonterskoj osnovi.

 

UZALUDNE PRIMJEDBE REVIZORA

 

Kako je moguće da udruženja koje su samo fiktivno registrovana po ugovoru o zakupu, radi dobivanja ID broja, mogla da dobiju sredstva iz budžeta, ukoliko je postojao neki kriterij i koliko su zaista u ministarstvu provjeravali kredibilitete udruženja?

„Sve se to radi putem javnog natječaja, tamo je jedan od osnovih kriterija rad i dosadašnji bonitet udruženja, to ima i u javnim pozivima“ tvrdi pomoćnik ministra Dobrica Jonjić.

Nekoliko posljednjih godina Ured za reviziju FBIH ukazuje da Federalno ministarstvo za rad i socijalnu politiku ne radi u potpunosti prema njihovim primjedbama. Iz ministarstva tvrde suprotno.  

„Implementacija samih preporuka bi najviše doprinijela jednom većem nivou odgovornosti izabranih zvaničnika, jer potrošnja javnog novca treba da bude, prevashodno, na jedan zakonit i transparentan način,“ rekao je za ŽurnalDževad Nekić, generalni revizor Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH.

Nekić objašnjava da oni nemaju mogućnost da vrše nikakve sankcije ukoliko neko ne radi u skladu s njihovim primjedbama. Tu mogućnost ima Parlament FBiH koji može da vrši sankcije tako što će umanjiti budžet.

“Ove godine došlo je do bitnog smanjenja budžetskih sredstava, ja mislim da to nije u redu, mi ćemo pokušat da to vratimo za 2018. godinu,“ kaže Dobrica Jonjić

S druge strane tužilaštva ne smatraju ove izvještaje dovoljno relevantnim za pokretanje bilo kakve istrage, čak i kada je jasno ukazano da nije poštovan zakon, kako u oblasti javnih nabavki, tako i nadzoru nad sredstvima dodijeljenim raznim udruženjima za redovne aktivnosti ili konkretne projekte.

 

(zurnal.info)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close