Crvena zvezda i Dinamo na korak od evropskog proljeća

U terminu od 18:55 odigrano je 13 utakmica četvrtog kola grupne faze Evropske lige.

Arsenal je pobijedio Molde na gostovanju rezultatom 0:3 i tako se plasirao u nokaut fazu. Nakon što nije bilo pogodaka u prvom poluvremenu, u drugom su Topnici postigli tri. Strijelci su bili Nicolas Pepe, Reiss Nelson i mladi Florian Balogun.

U ovom susretu nije nastupio Sead Kolašinac, koji je na okupljanju reprezentacije Bosne i Hercegovine imao pozitivan test na korona virus.

Glavni sudija meča u Norveškoj bio je naš Irfan Peljto, koji je odradio dobar posao. Senad Ibrišimbegović je bio asistent Peljti, a to je trebao biti i Davor Beljo, dok je bilo planirano da Admir Šehović bude četvrti sudija. Ipak, Šehović je bio pozitivan na korona virus na testu po dolasku u Norvešku i tada je cijela ekipa stavljena u karantin.

Međutim, s obzirom na to da su Peljto i Ibrišimbegović već ranije jednom bili pozitivni na korona virus, njima je omogućeno da sude ovaj meč.

CSKA iz Sofije poražen je na domaćem terenu od Young Boysa (0:1), tako da bugarski klub još uvijek čeka na pobjedu, a ovim porazom izgubio je sve šanse da se plasira dalje. Jean Pierre Nsame je u 34. minuti bio strijelac jedinog gola, a na klupi CSKA prvi put u Evropskoj ligi sjedio je bh. stručnjak Bruno Akrapović.

Akrapović je ovom utakmicom ispisao historiju. Bh. stručnjak postao je tako jedini trener koji je u jednoj sezoni vodio dva različita bugarska kluba u evropskim utakmicama. Podsjetimo, ranije je vodio Lokomotiv Plovdiv s kojim je stigao do playoffa Evropske lige i utakmice protiv Tottenhama.

Crvena zvezda je slavila na gostovanju kod Genta (0:2). Tako je beogradski klub došao na korak od plasmana u nokaut fazu. Petrović i Milunović bili su strijelci za Zvezdu u drugoj i 58. minuti.

Ubjedljiv je bio još jedan klub iz regiona. Dinamo Zagreb je pobijedio Wolfsberger sa 0:3 pogocima Majera u 60. , Petkovića u 75. minuti i Ivanušeca u sudijskoj nadoknadi. I Modri su se ovim trijumfom približili “evropskom proljeću”.

Zoryja je slavila protiv AEK-a u gostia (0:3), te tako zadržala barem matematičke šanse za plasman dalje. Nije bilo pogodaka u prvom poluvremenu, a nakon što je Skakhov dobio drugi žuti karton u 49. minuti, gosti su iskoristili igrača više i pogocima Gromova, Kabaeva i Yurchenka su došli do pobjede.

Za ovaj susret za ekipu AEK-a nije konkurisao Anel Šabanadžović, jer je mladi bosanskohercegovački veznjak tek nedavno prebolovao korona virus i prekjučer je odradio prvi trening. Na klupi kod Zoryje presjedio je 24-godišnji čuvar mreže i bivši mladi reprezentativac BiH Nikola Vasilj.

Milan je bez povrijeđenog Zlatana Ibrahimovića remizirao sa Lilleom u Francuskoj (1:1). Castillejo je pogodio u 46. minuti za Rossonere, a Bamba u 65. za domaće. Rade Krunić je počeo utakmicu na klupi, a u igru je ušao u 77. minuti.

Hoffenheim je bio siguran protiv Slovana u Liberecu (0:2). Pobjedu njemačkom klubu donijeli su Baumgartner i Kramarić iz penala. Kod domaćih Imad Rondi je ušao u igru u 84. minuti, dok u redovima tima iz Sinsheima nije bilo Ermina Bičakčića, koji je već duži period van terena zbog teže povrede koljena.