Forsberg junak Švedske, Švicarska se oprostila od Mundijala

Švedska je s 1:0 pobijedila Švicarsku u osmini finala Svjetskog prvenstva, a gol odluke postigao je Emil Forsberg.

Daleko najnezanimljiviji par osmine finala bio je onaj Švedske i Švicarske, mada ruku na srce – utakmica nije bila loša, posebno ne u nastavku, iako početak nije obećavao.

U osmoj minuti Marcus Berg je imao šansu, ali je šutirao pored gola. Isti je igrač i u 28. zaprijetio timu Sarajlije Vladimira Petkovića, Sommer je sjajno odbranio, a u 31. minuti Lustig dobiva žuti karton i zbog toga propušta četvrtfinale.

Do kraja prvog dijela Švicarska je preko Džemailija uspjela kako-tako da zaprijeti Šveđanima, koji su u 41. minuti zamalo došli do vodstva, ali Ekdal nije bio dovoljno precizan.

Početkom drugog dijela Toivonen je u prilici, ali ostaje 0:0. U 66. minuti Forsberg je uspio da donese Švedskoj prednost i veliko slavlje na kraju. Njegov udarac je zakačio jednog švicarskog igrača, pa je lopta prevarila Sommera i odsjela u mreži.

Taj pogodak je trebao Švicarcima da ih probudi, pa su u ostatku meča napadali, ali nisu uspjeli da dođu do gola i produžetaka, pa će Švedska čekati rivala u četvrtfinalu, a to će biti ili Engleska ilI Kolumbija, ovisno o tome kako završi meč večeras.

Mogla je Švedska i do drugog gola u nadoknadi, ali je Toivonenovu bombu iz slobodnjaka zaustavio Sommer, a prethodno je Lang dobio direktan crveni karton zbog rušenja igrača Švedske na ivici kaznenog prostora.

Podsjetimo, prethodno su četvrtfinale izborili Francuska, Urugvaj, Hrvatska, Rusija, Belgija i Brazil.

Švedska – Švicarska 1:0 (Forsberg 66)

Švedska: Olsen, Lustig, Lindelof, Granquist, Augustinsson, Forsberg, Ekdal, Svensson, Claesson, Berg, Toivonen.

Švicarska: Sommer, Rodriguez, Akanji, Djourou, Lang, Behrami, Xhaka, Zuber, Džemaili, Shaqiri, Drmić.