-TopSLIDEBiHPolitika

Formiranje vlasti u FBiH: Pojedine članice Osmorke ne misle da je to gotova stvar

Vlada FBiH se može formirati u roku od mjesec dana najranije i šest mjeseci najkasnije.

Predsjednici stranaka Osmorke u ponedjeljak su održali završni sastanak na kojem su parafirali okvirni sporazum o saradnji sa HDZ-om koji će se potpisati 25.11. u prostorijama Parlamentarne skupštine BiH u 11 časova. U ime Osmorke sporazum će potpisati predsjednik SDP-a Nermin Nikšić, dok će sa druge strane stola biti lider HDZ-a Dragan Čović. No, iako su stranke Osmorke imale više sastanaka, formiranje vlasti u Federaciji nije gotova stvar, posebno zato što još nije izvjesno ko će imati kontrolu u Klubu Bošnjaka u Domu naroda FBiH.

Novinar i urednik portala Politički.ba Sead Numanović za BUKU kaže da formiranje vlasti u FBiH nije gotova stvar, jer se još ne zna tačan sastav Kluba Bošnjaka Doma naroda.

“A i kad se to bude znalo, pitanje je kako će ko od delegata glasati”, kaže Numanović.

No, jedno je izvjesno – vlast će bar na nivou BiH biti HDZ i SNSD, a čeka se treći partner. Da li će to biti SDA s partnerima ili Osmorka, za SNSD je svejedno, ali HDZ-u nije. Ranije su dva lidera rekla da HDZ neće bez SNSD-a, niti će SNSD u vlast bez HDZ-a, što znači da HDZ bira partnera i odlučuje ko će biti vlast u Federaciji, samim tim i na nivou BiH.

“No, ako je suditi po potezima Dragana Čovića, on je sebi izabrao vlast i kani to ozvaničiti potpisom u petak. Ako u Klubu Bošnjaka SDA (i njeni saveznici) bude imala 12 ruku, Osmorka 11, Osmorka ide u vlast, jer tada Čović stupa na scenu i podržava njih. Naravno, ako se to desi, odmah će se Osmorki nametnuti pridjev ‘izdajnici’. Bez namjere da ih branim, ne moraju oni – za sada – dati ništa Čoviću. On je zadovoljan što je izbacio SDA iz vlasti, s obzirom da lično mrzi Izetbegovića. I to mi je, ne jednom, istaknuto u razgovorima…”, dodaje Numanović.

Delegata ima dovoljno, kaže za BUKU lider BHI-KF Fuad Kasumović.

„Imamo više delegata nego što treba za minimum. Apsolutno imamo“, rekao je Kasumović. Za njega je formiranje vlasti gotova stvar. No, izabrani federalni zastupnik Admir Čavalić (Stranka za BiH) za BUKU kaže da je dosta aktivnosti sprovedeno u pravcu formiranja vlasti na nivou FBiH, međutim, još je rano govoriti o tome kao o gotovoj stvari.

“Prije svega, potrebno je pričekati izbore delegata za Dom naroda. Istina, procesi idu nešto brže u poređenju sa 2018. godinom i to je dobro jer imamo efektivnu blokadu FBiH, tehničku vladu, što je potrebno čim prije mijenjati i vjerujem da postoji politički konsenzus u vezi toga. Konkretno, svi se slažu, opšta javnost, građani, privrednici, ali i političari, da je potrebno formirati novu vlast i zamijeniti postojeću, koja je već četiri godine u tehničkom mandatu”, kaže Čavalić.

Iz političkog subjekta “Za Nove Generacije” ne žele govoriti o formiranju vlasti, dok Upravni odbor ne razmotri dokument Osmorke koji tretira EU i NATO integracije, provođenje Briselskog sporazuma…

Politička analitičarka Ivana Marić za BUKU kaže da je formiranje vlasti u FBiH gotova stvar, isto kao i na državnom nivou. Dvije osmorke činiće vlast na Federalnom nivou.

“To su HDZ koja predvodi 8 hrvatskih stranaka, i osam stranaka bošnjačke strane. Dvije osmorke su dogovorile vlast. Na državnom nivou idu sa SNSD”, rekla je Marić za BUKU.

Dodaje da je dobra stvar što prvi put imamo potpisan sporazum, ali da je loše što su stranke koje će činiti novu vlast već izložene kritikama, a nisu ni formirale vlast.

“Ljudi su mnogo kritičniji prema budućoj nego prema prošloj vlasti, koja je radila u blokadama. Trebamo biti kritični prema svima, ali novima na vlasti treba dati vrijeme da se pokažu bar 100 dana. Svaka vlada zaslužuje 100 dana. Sjetimo se perioda kada je Tihić bio predsjednik SDA, kako je on sa Čovićem i Dodikom uspio postići dogovore poput dogovora u Prudu. Tako da ćemo vidjeti da li je do njih dvojice ili do Izetbegovića”, kaže Marić.

Ohrabruje što će se sada vlast formirati na osnovu sporazuma, a ne nakon proste raspodjele izbornog plijena.

“Čim je Čović pristao da potpiše dokument, to je velika promjena, jer do sada se samo dijelio plijen. Niko se nikom nije miješao, samo su dijelili plijen, a sada postoje neke smjernice, čiju implementaciju možemo pratiti. To je kontrolni mehanizam. Možemo ih prozvati za godinu dana. To je ključna prednost”, smatra Marić.

Ko su koalicioni partneri na FBiH, ko na kantonalnim nivoima?

Iako se u Federaciji, osim HDZ-a, kao glavni pregovarač iskristalisala Osmorka, o koalicijama nije moguće govoriti sa sigurnošću. Posebno ne na kantonalnim nivoima, jer u nekim kantonima HDZ može sama formirati vlast, u BPK-Goražde SDA neće biti dio vlasti (iako je i to nesigurno ukoliko bude preletača), u Kantonu Sarajevo vlast će biti trojka+, a odricanje premijera Edina Forte i ministara od poslaničkih mandata signalizuje da će vlast činiti dosadašnji partneri. No, ništa nije gotovo dok nije gotovo.

Znaju to i neki predstavnici Osmorke.

“Ne možemo govoriti o koalicijama, jer iste još uvijek ne postoje. Tu je određeni program oko kojeg se okupljaju ove stranke i to je u ovom momentu najbitnije. SBiH je samo zainteresovana za programsku priču koja je zasnovana na rješenjima i mjerljivim indikatorima, ništa više od toga. Posebno u vezi ekonomije i energetike. “Osmorka” je prihvatila ove principe i u ovom momentu nema nekih barijera za proces pregovaranja oko uspostave vlasti”, kaže Čavalić.

Dok su državni i federalni nivo skoro pa završena stvar (zavisi koga pitate), kantonalne koalicije su mnogo neizvjesnije.

“Kada je riječ o kantonima, mišljenja sam da se neće uspjeti uspostaviti “vertikala”, barem u slučaju određenih kantona. To i ne mora nužno značiti lošu stvar, jer imamo dosta dobrih primjera programskog djelovanja na nivou kantona od strane aktuelnih vlada – npr. koalicija SDA, DF, SBiH i SD u TK na čelu sa mladim premjerom Halilagićem, koja se u proteklom periodu posvetila rješavanju ključnih problema ovog kantona i to na način da se formirala lista problema i rješenja, sa indikatorima za mjerenje uspješnosti realizacije mjera. Ova vlada može nastaviti djelovati u istom ili sličnom političkom kapacitetu”, dodaje Čavalić.

Ko će biti premijer FBiH?

Fadil Novalić, neupitno, nakon osam godina na čelu Vlade Federacije, napustiće premijersku fotelju. Ko će ga naslijediti za sada je neizvjesno, iako se kao dva najozbiljnija kandidata ističu predsjednik NiP-a Elmedin Konaković i lider SDP-a Nermin Nikšić. Nikšić je, navodno, posebno zainteresovan za ovu funkciju u izvršnoj vlasti, iz dva razloga: već ima iskustva, jer je bio premijer za vrijeme koalicije SDA i SDP-a i jer je ostao bez zastupničkog mjesta, nakon što SDP nije osvojio nijedan kompenzacijski mandat za Predstavnički dom BiH.

Licitacijom se, ipak, niko ne bavi.

Fuad Kasumović kaže da do sada, u okviru Osmorke, nije bilo razgovora oko raspodjele funkcija.

„Da li neko razgovara između sebe, ne znam, ali zvanično na svim sastancima Osmorke nismo nikad tu temu doticali, ali pošto bi 1.12. trebala biti održana konstitutivna sjednica Parlamenta FBiH, ali i Parlamenta BiH, odmah poslije toga bismo krenuli u razgovore oko toga, oko podjele resora, itd. Ne možete nikoga birati dok ne podijelite resore“, kaže Kasumović.

Čavalić smatra da je teško govoriti o rokovima za uspostavu Vlade Federacije.

“Zašto? Previše je varijabli na koje nemamo uticaja. Uzmite samo npr. tajno glasanje za delegate u Domu naroda – nema pravila, niti data riječ vrijedi, sve se svelo na lični interes. Prije par dana smo svjedočili situaciji da u TK pojedinci pogaze vlastitu riječ u vezi podrške kandidatu ispred SBiH. Uz ove neizvjesnosti, tu su i potencijalne blokade koje mogu da nam “ukradu” par mjeseci. Naravno, ne treba zanemariti i političke krize i slično. Sve to može potrajati. Zbog toga nudim min/max scenario: Vlada FBiH se može formirati u roku od mjesec dana najranije i šest mjeseci najkasnije. Sve prije toga i poslije toga bi bilo neozbiljno spram očekivanja javnosti”, prognozira Čavalić.

Damir Aranut (Naša stranka) kaže da će se, nakon dogovora o detaljnom programu, razgovarati i o nosiocima izvršne vlasti.

“Odnosno, predsjedniku i zamjenicima predsjednika FBiH i o sastavu Vlade FBiH, kao i o rukovodstvu zakonodavne vlasti (predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućeg Parlamenta Federacije)”, kaže Arnaut za BUKU.

Stvari su u Federaciji zbog ustavnog ustroja, a posebno nakon što je visoki predstavnik Cristian Schmidt povećao broj delagata u Domu naroda FBiH, puno komplikovanije u odnosu na Republiku Srpsku, koja će, prema najavama lidera najjače stranke u tom entitetu Milorada Dodika, dobiti novu Vladu već u decembru.

Nakon što se raspetlja federalna zavrzlama, biće zanimljivo i na državnom nivou, posebno zato što se stranke iz FBiH, pa i one bliske SNSD-u, zalažu za NATO integracije koje Dodik izričito odbacuje.

Za sada su jedino sigurni HDZ i SNSD, a šansa da Osmorka formira vlast i izbaci SDA iz vlasti može biti propuštena ili zbog preletača, ili zbog odustajanja određenih koalicionih partnera.

Slađan Tomić

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close