-TopSLIDEBiHPolitika

Fer i pošteni izbori ovise isključivo od HDZ-a i SNSD-a

MATEMATIKA JASNA

Piše: Ernad Metaj


Predsjednica Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva Alma Čolo (SDA) smatra da postoji visok nivo saglasnosti oko tehničkih izmjena Izbornog zakona što je stvorilo pretpostavku da se u tom dijelu za Parlament pripreme izmjene zakona.

–    Ja ću se konsultovati sa potpredsjednicima da zakažemo sjednicu. Ja to ne mogu sama učiniti, ali imajući u vidu da su svi i tokom pregovora izrazili spremnost za zaštitu integriteta izbora da sve amandmane stavimo na sto i sačinimo kvalitetan prijedlog koji bi vratio povjerenje u izborni proces, za Patriju je rekla Čolo.

Državni zastupnik Dragan Mektić (SDS) je za vraćanje razgovora o Izbornom zakonu u institucije. Tvrdi da je od starta znao da sadašnji način pregovora neće dati rezultata, a krivca osim u domaćim političkim akterima vidi i u predstavnicima međunarodne zajednice koji sastancima po kafanama i hotelima doprinose derogiranju državnih institucija.

–    Ovo je pogrešna politika, a uvijek ispaštaju građani. Najbolje se to vidjelo na uvođenju akciza koje je dogovoreno u kafani. Ja mislim da se izbori moraju održati, da treba zaštititi njihov integritet i lično bih podržao prijedloge koji idu u tom pravcu, rekao je Mektić.

U Predstavničkom domu Parlamenta BiH za tehničke izmjene zakona bi moglo biti dovoljno ruku. Na to upućuje i spremnost lidera DNS-a Nenada Nešića da podrži zakonska rješenja koja će spriječiti krađu glasova.

–    Vrijeme je da izbore odlučuju birači, a ne brojači. U tom pogledu prihvatljiva su sva rješenja koja će zaštititi integritet izbornog procesa kao što je uvođenje skenera, dodatni rad sa biračkim odborima, ali i reduciranje članstva u njima na parlamentarne stranke kako bi onemogućili lavinu kojom mali politički subjekti prodaju svoja mjesta vladajućim strankama, kaže Nešić.

Za usvajanje tehničkih izmjena izbornog zakona uz saglasnost opozicije iz RS-a može se obezbijediti komotna većina u Predstavničkom domu Parlamenta BiH. Ipak, usvajanje zakona ovisi isključivo o volji SNSD-a i HDZ-a koji kontrolišu Dom naroda.

–    Ja smatram da bi bilo veoma važno u Predstavničkom domu usvojiti tehničke izmjene. Bila bi to jasna poruka da u BiH postoji većina koja se oko nečega može dogovoriti. S druge strane bio bi to i veliki pritisak na SNSD i HDZ u smislu odgovornosti prema građanima, rekao je državni zastupnik Dženan Đonlagić iz DF-a.

Razlog za što se ne bi krenulo u izmjene Izbornog zakona ne vidi ni lider HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović.

– Pa to je jedan od zaključaka neumskih razgovora. Iznimno važnim smatram potrebu zaštite volje birača, pa i nas je to kao stranku mnogo puta do sada skupo koštalo. Zato jesam da se ova pitanja razmotre u Interresornoj radnoj grupi, ali bojim se da svi ipak nisu spremni usvajati bilo kakve izmjene dok se ne dogovori cijeli paket, rekao je Cvitanović.

Za sada u sve ne spadaju HDZ, SNSD i njihovi sateliti. Ako HDZ i SNSD pokažu da ne poštuju prava građana na fer i transparentne izbore uvijek ostaje mogućnost da takve izmjene zakona nametne visoki predstavnik u BiH koji je već javno naveo da se izbori moraju održati.

Nametanjem tehničkih izmjena Izbornog zakona se ne ugrožava ničiji nacionalni interes, a bila bi to i jedna od većih pobjeda u obračunu sa korupcijom kao kočnicom na evropskom putu BiH.

S obzirom da se u svojim javnim istupima Christian Schmidt često poziva na građane u smislu želje i potrebe da bolje žive u BiH onda je zaštita njihove izborne volje jedan od prvih koraka u tom pravcu. Spremnost većine parlamentarnih stranaka da se usvoje tehničke izmjene izbornog zakona samo bi mu olakšala posao.

Patria

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close