-TopSLIDEKošarkaSport

Fenomenalne bh. heroine ostavile srce na parketu i ostvarile historijsku pobjedu!

Naše košarkašice u Strazburu razbile favorizovanu Belgiju

U prvom kolu Eurobasketa pobijeđena Belgija

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je odigrala prvi meč na Evropskom prvenstvu poslije 22 godine čekanja. Protivnik je bila selekcija Belgije, a završeno je 70:55.

Bh. košarkašice su fenomenalno otvorile prvu dionicu. Započele su serijom 5:0 poenima Jones i Deure, da bi prednost nastavila da raste u narednom periodu pa se na mini odmor otišlo sa 19:11 za naš tim.

Sjajno otvaranje i drugog perioda, Gajić nas je sa dva poena odvela na +11 (27:16), ali su se Belgijanke vratile u igru. Međutim prednost nismo ispuštali pa smo na odmor otišli sa 30:28.

I u trećoj četvrtini su izabranice Gorana Loje pokazale zube favorizovanim protivnicima. Nije naš tim odustajao od svoje igre, borbenosti i zalaganja, pa smo u posljednjih 10 minuta ušli sa +4 (51:47).

Odlično smo otvorile i posljednju četvrtinu, imali smo u nekoliko navrata +6, da bi sa dvije uzastopne trojke fantatične Babić otišli na +9 (62:53) na četiri minute prije kraja što je bila možda i ključna prednost. Na 1:49 prije kraja utakmice Jones je realizovala dva slobodna bacanja za 66:55 i tada je sve bilo gotovo.

U posljednjoj minuti smo dodatno povećali prednost pa smo na kraju slavili sa senzacionalnih 70:55.

Utakmicu života za bh. tim odigrala je Babić sa 21 poenom, Jones je bilo nešto skromnija sa 13 poena, ali je zato ostvarila 17 skokova. Odlična je bila i Gajić sa osam poena, 12 skokova i četiri osvojene lopte.

Kod pražene Belgije najefikasnija sa 24 poena je bila Meeseman. Dodala je i 13 skokova. Dvocifrena sa 13 poena je bila i Allemand.

U drugom kolu Bosna i Hercegovina igra protiv Turske, taj meč je na programu u petak od 12 sati.