-TopSLIDEKolumne

FAZ: Proširenje EU je nerealno. Ima boljih ideja

“Ko se raspita u poslovnim krugovima na Balkanu saznat će da je ideja o punopravnom članstvu tamo odavno napuštena”.

“Evropska unija teško da je sposobna donositi vanjskopolitičke odluke čak ni sa 27 država članica – kako bi to bilo samo sa 30 ili 35 članica i komesara?”, piše u komentaru Frankfurter Allgemeine Zeitung Michael Martens. 

On zagovara da se državama zapadnog Balkana (kao i Ukrajini, Moldaviji i Gruziji), umjesto nerealnog brzog ulaska u EU ponudi svojevrsno partnerstvo kroz ekonomiju. 

“Ko se raspita u poslovnim krugovima na Balkanu saznat će da je ideja o punopravnom članstvu tamo odavno napuštena”, piše on.

I predlaže da se treba “osloniti na druga rješenja”.

Po uzoru na ono što već dugo zagovara Inicijativa za evropsku stabilnost (ESI) i Gerald Knaus, zapadnom Balkanu, po Martensu, treba otvoriti vrata evropskog unutrašnjeg tržišta.

Slobodno kretanje ljudi, roba, kapitala i usluga put su i privilegija koja bi imala “ogromne efekte na zapadnom Balkanu, koji ima jedva upola manje stanovnika od Poljske”. 

“Za ljude i kompanije to bi bilo kao da svakodnevno žive i djeluju u EU. Istovremeno, to ne bi politički opteretilo EU, jer bi balkanske države imale puno ekonomsko učešće, ali ne bi imale ni svoje komesare ni pravo veta u Briselu – slično kao Norveška ili Island”, ističe autor komentara FAZ-a. 

On navodi i kao inspirativan primjer Moldaviju. Njen “put ka evropskom ekonomskom prostoru mogao biti isplativ za Balkan i tri bivše sovjetske republike koje se žele pridružiti”, navodi Martens. 

Piše i da je to doprinijelo da u Kišnjevu, glavnom gradu te države između Ukrajine i Rumunije, stoluje, po prvi put od 1991. godine “odlučna proevropska vlada”. 

Uz to, ova se država dobrano oslobodila ovisnosti od Rusije.

FAZ eksplicitno ne odbacuje ulazak devet država u EU. No, također između redova, pa i otvoreno, poručuje Briselu da ne zamajava aspirante, kako to radi s Turskom (18 godina), Crnom Gorom (10 godina) i Srbijom (8 godina). 

Martens ističe i da je nivo demokratije u barem dvije, od ove tri države, rapidno nazadovao, te navodi da su turski zatvori prepuni neistomišljenika. 

Politicki.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close