Fadil Novalić najavljuje prodaju Razvojne banke i OdRaza!

Poduzetnik iz Gradačca i predstojnik Odjela za ekonomsku politiku u SDA Fadil Novalić je gurnut u vatru i čeka svoju formalnu ovjeru za budućega mandatara federalne Vlade koja ustavno i proceduralno ovisi o političkom dogovoru u Klubu Srba o kandidatu za jednoga od potpredsjednika FBiH, koji bi trebao zajedno s Marinkom Ćavarom, predsjednikom, i Melikom Mahmutović, potpredsjednikom FBiH, potvrditi budućega predsjednika entitetske Vlade.

 

 

Fadil Novalić je već u detalje razradio svoj ekonomski program koji je prihvatio vrh stranke i koji u zadnje vrijeme vrlo intenzivno preko medija predstavlja i pojašnjava javnosti. Prvi dojmovi i reakcije političkih elita i ekonomske zajednice jesu da je Novalićev ekonomski program dosta dinamičan i da nudi brojne mjere koje bi doista morale polučiti toliko željene rezultate.
Kvalitetan program
Iako dolazi iz realnoga sektora s izvora svih problema i teškoća s kojima se susreću naši domaći poduzetnici, budući premijer Fadil Novalić ipak neće praviti neke radikalne zaokrete i mjerama privilegirati ekonomiju i neselektivno sakatiti federalnu nadogradnju, odnosno proračunske korisnike.

 

Grozno nesređeno stanje u Federaciji i njezinim kantonima jednostavno prisiljava Novalića i njegov tim primjenjivati izbalansirani program s postupnim i ciljanim i što manje bolnim reformskim rezovima. Upadljivo je i jako zanimljivo kako je Fadil Novalić, između ostaloga, najavio dvije krupne ekonomske mjere koje će Vlada u kojoj će on biti na čelu poduzeti. To je zaduživanje kod MMF-a i drugih međunarodnih financijskih institucija, ali isključivo za investiranje u domaću privredu, a ne nikako kao punjenje proračuna. To je minimum ispod kojega, kako je odlučno poručio, novi federalni premijer neće ići.

 

Ako ustraje, dakle neće se više kreditima ‘krpati’ proračunske dubioze, nego poticati i ekonomski razvoj. Takva zaduženja nisu nikada bila skupa. Investicije su nasušna mjera i želja svakoga premijera u ovoj državi bez obzira na razinu vlasti. Naravno, problem je kako privući strani i domaći kapital, da troši i ulaže u politički i sigurnosno diskutabilnu i pravno neuređenu zemlju.

 

Naime, ekonomski stručnjaci odavno tvrde da čak niti rovita politička situacija nije toliko breme i brana za strana ulaganja, koliko urušena pravna država i svakodnevno mijenjanje propisa. Investitori jednostavno nikada nisu načisto što ih to novoga čeka sutradan u Službenim novinama u BiH. Taj se pravni segment apsolutno mora stabilizirati, na čemu će, kako je obećao, raditi i Fadil Novalić. Nadalje, Novalić je najavio gotovo senzacionalnu novinu koja nije do sada padala na pamet domaćim politčkim mudracima, “prodaju” ili dokapitalizaciju Razvojne banke FBiH.

 

On, naime, smatra kako Razvojna banka trenutačno nema niti izbliza dovoljno sredstava za podupiranje privrede i zagovara koncept ulaska neke moćne europske ili svjetske banke, pri čemu je spomenuo Europsku banku za obnovu i razvoj (EBRD). Ukoliko bi uspio u svojoj namjeri i ukoliko bi neka svjetska financijska kuća doista željela preuzeti Razvojnu banku, ali i Fondaciju OdRaz, kojeg bi Fadil Novalić također kvalitetno utopio nekom “milijarderu”, budući predsjednik federalne Vlade neoborivo vjeruje kako bi domaće kompanije mogle dobiti krila i potporu za procvat privrede tešku više milijardi maraka. Sadašnja efektiva Razvojne banke i OdRaza su tek kapi u moru nužnih financijskih injekcija.
Investicije
Što se investicija tiče, također pozornost zavrjeđuje Novalićevo promišljanje da, osim stabilizacije propisa, potencijalnim investitorima treba ponuditi brojne olakšice, one porezne i višegodišnje oslobađanje od groznih nameta koji su sada na snazi.

 

Pod investitorima se ne podrazumijevaju samo stranci, makar su i za Fadila Novalića dobrodošli, nego i domaći bogatuni koji oklijevaju s ulaganjima i radije drže milione u bankama ili “jastucima”. Iako ne krije da bi povećanje stope PDV-a riješilo masu kapitalnih problema u zemlji, ali jednako tako razumije da to nije u ovom trenutku ekonomskog raspada moguće pa je radije sklon opciji uvođenja više stopa PDV-a, Novalić smatra kako niko, pa dakle niti investitori, neće biti oslobođen plaćanja PDV-a.

 

Što se tiče socijalnoga i braniteljskoga sektora, Fadil Novalić je poručio kako se fondovi odakle se financiraju te oblasti moraju održavati stabilno jednako kao i braniteljske naknade, ali je najavio preispitivanje mogućih dvostrukih prava i primanja.

 

Dakle, budući federalni premijer nije zagovornik financijskih lomova u oblasti socijalnih i braniteljskih prava, a vrlo je oprezan i rezerviran oko neizbježne reforme globalne administracije. On smatra da Upravu, prije svega, treba učiniti učinkovitom i postupno je rezati. Govoreći o investicijama, Fadil Novalić smatra kako treba prilagoditi porezni sistem u FBiH s brojnim olakšicama za poduzetnike, osobito za strane i domaće investitore. Pri tome je mislio na brojne namete koji opterećuju čak 70 pa i više posto prihoda ili dobiti kompanija u tzv. realnom sektoru. Želja Fadila Novalića je, kako se moglo doznati iz njegovih istupa u medijima, da se smanji broj ljudi koji rade na crno. Službene procjene su da ih u FBiH ima između 80 i 100 hiljada. Kada bi se značajan broj njih zaposlio, to bi kroz razne poreze i doprinose punilo proračun u fondove.

 

To su sve ipak razmišljanja, mora se priznati s brojnim konkretnim mjerama i osvježenjima, ali treba se imati na umu da vrijeme nije saveznik Fadila Novalića i budućih ministara. Osim što je izvjesno, kako reče jedan poznati poduzetnik da će se na proljeće “narod naljutiti”, u našem oronulom društvu je uvijek upitna politička potpora reformama. Vladajuće elite s namjerom ostanka u mirnim vodama slatkoljubive vlasti nikada nisu bile oduševljene nekim radikalnim mjerama. A one su neizbježne i o tom procjepu ovisi i končani uspjeh Fadila Novalića i njegovoga Vladinoga tima. Kako nema čarobnoga štapića, ne treba podlijegati euforiji i očekivati neke spektakularne rezultate u kratkom roku.

(Dnevni-list.ba)

 

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close